Eurowizja 2022. Kalush Orchestra zwycięzcą. Co wiemy o zespole?

Kim są członkowie Kalush Orchestra?

Kim są członkowie Kalush Orchestra?

Kim są zwycięzcy Eurowizji 2022? Kalush Orchestra zwycięzcą. 66. Konkursu Piosenki Eurowizji. Co o nich wiemy? Kto tworzy grupę?

Po dwóch pełnych emocji wieczorach półfinałowych nareszcie nadszedł moment, na który wszyscy czekaliśmy, żeby poznać zwycięzcę Eurowizji 2022.

Finał Eurowizji 2022 obejrzeliśmy na żywo i nie brakowało emocji. Dwadzieścia utworów wyłonionych na etapie półfinałów zmierzyło się z państwami tzw. Wielkiej Piątki, czyli Wielką Brytanią, Hiszpanią, Francją, Niemcami oraz Włochami w walce o grand prix konkursu. Oznacza to, że wieczorem usłyszeliśmy łącznie 25 piosenek, wśród których był zwycięzca.

Tym razem tryumfowała Ukraina, która od początku była faworytem bukmacherów. Zwycięzcą 66. Konkursu Piosenki Eurowizja 2022 został zespół Kalush Orchestra. Zespół wystąpił z piosenką Stefania, który jest poświęcony matce lidera formacji.

Eurowizja 2022. Oto zwycięzca konkursu. Kim jest

Wybór ukraińskiego reprezentanta do Eurowizji odbył się połowie lutego. Wtedy preselekcje wygrała Alina Pash, jednak szybko okazało się, że jej  sfałszowane zostały dokumenty poświadczające, że wokalistka nie przekraczała granicy ukraińsko-rosyjskiej. Kiedy sprawa wyszła na jaw, artystka została zdyskwalifikowana, a Kalush Orchestra zaproponowano reprezentowanie kraju.

Kalush Orchestra to zespół, który łączy ze sobą rapowe brzmienie z elementami ukraińskiego folku. Grupę założył Oleh Psiuk — raper i frontman zespołu Kałusz. Poza nim, w skład grupy wchodzą także: multiinstrumentaliści Vlad Kurochka, Tymofii Muzychuk, Vitalii Duzhyk, Andriy Handzyuk, Oleksandr Slobodianyk i Ihor Didenchuk. Ten ostatni jest także częścią formacji Go_A, która podbiła Eurowizję 2021 z utworem Shum i zajęła wysokie 5. miejsce. Projekt powstał zaledwie kilka miesięcy temu, a pierwszy singiel  grupy Shtomber Womber stał się ukraińską sensacją oraz zebrał pozytywne recenzje krytyków.

Nazwa zespołu Kalush Orchestra pochodzi od nazwy miasta Kałusz, które leży w obwodzie iwanofrankiwskim na zachodzie Ukrainy. To właśnie stamtąd pochodzi jeden z członków, Oleh Psiuk. Lider formacji podkreślał, że piosenka Stefania została napisana przed wojną dla jego matki i nie ma z nią żadnego związku. Jednak po inwazji Rosji na Ukrainę nabrała nowego znaczenia.

Wiele osób zaczęło postrzegać tę piosenkę w duchu: „Ukraina jest moją matką”. I tak zdobyła popularność wśród Ukraińców. Wiele osób nazywa ją „piosenką naszej wojny”. Utwór zaczął nieść ze sobą wiele pozytywnych wartości dla Ukraińców. Chcę, żeby Europejczycy to wiedzieli – mówił Pasiuk.

Ukraińcy zmiażdżyli konkurencję, jeśli chodzi o głosy widzów. To właśnie fani Eurowizji zdecydowali o ich zwycięstwie. Łącznie Kalush Orchestra otrzymała 631 punktów.


Eurowizja 2022 - Kalush Orchestra

Eurowizja 2022 - Kalush Orchestra

Eurowizja 2022 - Kalush Orchestra

Eurowizja 2022 - Kalush Orchestra

Eurowizja 2022 - Kalush Orchestra

Eurowizja 2022 - Kalush Orchestra

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×