Szukaj

Unikatowe zdjęcia Bachledy-Curuś z Janem Pawłem II. Gościła w Watykanie na zaproszenie samego papieża

Alicja Bachleda-Curuś podzieliła się swoimi zdjęciami ze spotkań z Janem Pawłem II. Pamięć papieża Polaka, który zmarł 15 lat temu, uczciły także inne polskie gwiazdy – Małgorzata Kożuchowska, Sylwia Grzeszczak i Michał Baryza.
Alicja Bachleda-Curuś, Jan Paweł II

Alicja Bachleda-Curuś, Jan Paweł II

Karol Wojtyła miał zaledwie 58 lat, kiedy został wybrany papieżem. Średnia wieku dla nowo obranych papieży to 63 lata. Przyjął imiona Jan Paweł II i przez niemal trzy dekady zarządzał stolicą apostolską. W czasie kadencji wielokrotnie łamał protokół – a to żeby wyściskać dziecko, a to żeby pobłogosławić staruszkę. Na jego msze w krajach, które wizytował, przychodziły tłumy. Zjednywał sobie ludzi poczuciem humoru, emocjonalnymi kazaniami i bezpośredniością.

2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37 Watykan poinformował, że Jan Paweł II nie żyje. Pogrzeb był gigantyczną operacją logistyczną, gdyż oprócz tysięcy wiernych, do Watykanu zjechały także całe rzesze oficjalnych delegacji państwowych. Transmisje z ostatniego pożegnania emitowały telewizje na całym świecie, a pogrzebowa msza była odprawiana między innymi po polsku, włosku, niemiecku, a nawet w języku Ameryki Środkowej – suahili.

Wszytko to przykryły dwa symboliczne wydarzenia. Trumna z ciałem papieża zmarłego wystawiona była na placu Świętego Piotra. Zwyczajowo, w czasie ceremonii pogrzebowej na trumnie kładzie się biblię. Wiatr tamtego dnia był na tyle silny, że przewracał karty, jedną po drugiej, aż przed samym zakończeniem uroczystości zamknął księgę. Wielu widziało w tym działanie nadprzyrodzone. Co więcej, w tym samym czasie w Meksyku wierni zgromadzeni w Bazylice Matki Bożej z Guadalupe dostrzegli, że na fotelu ustawionym w drzwiach świątyni usiadł gołąb. To był fotel, na którym w czasie pielgrzymki do Meksyku zasiadał Jan Paweł II.

Alicja Bachleda-Curuś o spotkaniu z papieżem

15 rocznica śmierci papieża Polaka wywołała ogromne poruszenie wśród wiernych. Wielu katolików wspomina niezwykłą postać, jaką był Jan Paweł II, wśród nich nie brakuje gwiazd. Alicja Bachleda-Curuś na Instagramie zamieściła galerie zdjęć ze spotkania z głową kościoła w 1999 roku. Na jednej z fotografii uwieczniony został moment błogosławieństwa.

15 rocznica śmierci Jana Pawła II. Miałam okazje spotkać Ojca Świetego dwa razy. Po raz pierwszy przy okazji watykańskiej projekcji Pana Tadeusza, drugi raz z rodzinną pielgrzymką – wspomina Alicja

Aktorka zagrała wtedy młodziutką Zosię w ekranizacji Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, reżyserowanej przez Andrzeja Wajdę. W swoim wpisie opisała chwilę, w której osobiście poznała papieża:

Ojciec Święty kochał ludzi a jego radość ze wspólnego przebywania udzielała się wszystkim.Ale również pamietam uczucie nostalgii, jak po spotkaniach wracał, sam, do swoich kwater, rzucając na odchodnym „żal Was opuszczać”. Szczególnie dzisiaj wydaje mi się to wyjątkowo symboliczne. Utkwił mi też w pamięci Jego entuzjazm do sztuki. Kiedyś sam był aktorem, Pana Tadeusza znał na pamięć. W jednym z Jego listów do artystów napisał „Sztuka jest w swojej naturze swoistym wezwaniem (odwołaniem się) do tajemnicy”. Piękne. Wieczne odpoczywanie – dodała.

Pod postem znalazło się mnóstwo serduszek wzruszonych internautów.

View this post on Instagram

15 rocznica śmierci Jana Pawła II ???????? Miałam okazje spotkać Ojca Świetego dwa razy. Po raz pierwszy przy okazji watykańskiej projekcji Pana Tadeusza, drugi raz z rodzinną pielgrzymką. Ojciec Święty kochał ludzi a jego radość ze wspólnego przebywania udzielała się wszystkim. Ale również pamietam uczucie nostalgii, jak po spotkaniach wracał, sam, do swoich kwater, rzucając na odchodnym „żal Was opuszczać”. Szczególnie dzisiaj wydaje mi się to wyjątkowo symboliczne. Utkwił mi też w pamięci Jego entuzjazm do sztuki. Kiedyś sam był aktorem, Pana Tadeusza znał na pamięć. W jednym z Jego listów do artystów napisał „ Sztuka jest w swojej naturze swoistym wezwaniem (odwołaniem się) do tajemnicy.. „ Piękne. Wieczne odpoczywanie.

A post shared by Alicja Bachleda (@alicjabc) on

Gwiazdy uczciły 15 rocznicę śmierci papieża

Pamięć o papieżu Polaka jest ciągle żywa. Gwiazdy 2 kwietnia na swoich profilach uczciły pamięć po zmarłym Janie Pawle II. Małgorzata Kożuchowska zamieściła poruszający cytat i zdjęcie.

View this post on Instagram

„Ludzkości, która zdaje się być zagubiona i zdominowana przez siły zła, egoizmu i strachu, Zmartwychwstały Pan ofiaruje miłość, która przebacza, jedna i otwiera ducha na nadzieję. Ta miłość przemienia serca i ofiaruje pokój. Jak konieczne jest światu zrozumienie i przyjęcie Bożego Miłosierdzia! Panie, który poprzez swoją śmierć i zmartwychwstanie objawiasz miłość Ojca, wierzymy w Ciebie i z ufnością powtarzamy dziś: Jezu ufam Tobie, miej miłosierdzie dla nas i całego świata” JPII. Fragm. tekstu, którego Ojciec Święty nie zdołał już wygłosić. Przygotował go kilka dni przed śmiercią jako rozważanie przed modlitwą Regina Coeli dn. 3.04.2005 Źródło: album Rok 27.

A post shared by Małgorzata Kożuchowska (@malgorzatakozuchowska_) on

Sylwia Grzeszczak zamieściła zdjęcie papieża na tle polskich gór. Przypominała przy okazji godzinę śmierci Jana Pawła II – 21:37.

Michał Baryza podzielił się swoimi przemyśleniami, do których dołączył piękne zdjęcia – papieża oraz swoje, które powstało na tle ogromnego bilbordu z cytatem Jana Pawła II: „Tu zawsze byliśmy wolni”.

View this post on Instagram

Dzisiejszy dzień, dzisiejszy czas to przypadek? A może po prostu tak miało być. Zawsze byłeś z nami. Prawdziwy towarzysz ludzkich serce. Zawsze wierny. Zawsze oddany. Dzisiaj serca wielu ludzi się połamały, pogubiły, wykoleiły. No właśnie wykoleiły. Byłeś wcześniej Maszynistą tego Wielkiego, Długiego Pociągu. Podróżowaliśmy z Tobą w góry, na plac św. Piotra, na Krupówki, do Wadowic, szliśmy za Tobą tam gdzie chciałeś, tam gdzie Ty, tam i My. Wagony wypchane były setkami ludzi, radosnych, życzliwych i zawsze uśmiechniętych. Dlaczego? No właśnie dlatego, że Ty się uśmiechałeś. No właśnie dlatego, że z pośród tych, którzy wcześniej szukali pieniędzy, Ty szukałeś miłości. W pewnym monecie wywaliliśmy się. Wszyscy, nie tylko Ty. My wszyscy. Pozostawieni sami, jak zreszta widzisz pogubiliśmy się. Nie zjednoczeni, nie zadowoleni, nie pogodzeni. Nie żyjemy na pustyni, mamy tak wiele, a jednocześnie tak mało. Doskonale wiesz ile razy radowałem się, że mam papieża Polaka, którego uwielbia cały świat. Byliśmy jak rodzina. Przynajmniej tak to sobie wyobrażałem jako dziecko. I może to tylko moje wyobrażenie, ale czułem się z tym lepiej. Kiedy dowiedzieliśmy się, że chcesz zamknąć oczy na zawsze, przestał istnieć świat na chwilę. Wróciliśmy do domu po nierozpalonym ognisku, siedzieliśmy przed telewizorem i słuchaliśmy wiadomość. Słuchaliśmy relacji, na temat Twojego zdrowia. Nikt Nas nie zatrzymywał, żadna epidemia, żadne zakazy, zatrzymałeś Nas Ty. Nie nakazywałeś, radziłeś. Nie dzieliłeś, po prostu byłeś. Dzisiaj, także wielu ludzi poszłoby Twoimi śladami. Pomóż nam dalej żyć. Pamiętaj, że dobro, zawsze zwycięża. Pamiętaj, że jest nas wielu. Pamiętaj, my pamiętamy. Polacy zawsze wierni, wolni i Tobie oddani ❤️#pieceofme Bądź z nami w tych trudnych chwilach i pocieszaj każdą zmartwioną duszę. Daj jej iskierkę nadziei na lepszy jutrzejszy dzień. Może nie potrafię tak pisać, jak Ty mówiłeś, ale jestem jednym z tych, którzy idą za Tobą ????

A post shared by Michał Baryza (@michalbaryza) on


Alicja Bachleda-Curuś z Papieżem

Alicja Bachleda-Curuś z Papieżem

Alicja Bachleda-Curuś z Papieżem

Alicja Bachleda-Curuś z Papieżem

Alicja Bachleda-Curuś z Papieżem

Alicja Bachleda-Curuś z Papieżem

Dodaj komentarz

Zobacz również

Może Cię zainteresować

Najczęściej czytane dziś

×