Problemy z koronacją Camilli. Mówi się o "dyplomatycznym granacie". Co na to Karol III?
W oficjalnym komunikacie nadanym w ubiegły wtorek przez Pałac Buckingham poinformował o dacie ceremonii koronacyjnej króla Karola III. Namaszczenie nowego monarchy ma dokonać się w sobotę 6 maja w Westminster Abbey. Razem z nim koronowana zostanie jego żona, królowa małżonka Camilla. I tu pojawiły się problemy... Jakie?
13.10.2022 | aktual.: 13.10.2022 19:38
Problemy z koronacją królowej Camilli
Daily Mail podaje, że Camilla może nie założyć korony podczas zbliżającej się ceremonii. Symbol władzy wykonano w 1937 r. dla matki Elżbiety II.
Informator zdradził, że w tej sprawie istnieje jednak sporo kontrowersji. Wszystko dotyczy zdobiącego koronę diamentu Koh-i-Noor. Ten 105-karatowy klejnot jest przedmiotem sporu między Wielką Brytanią a Indiami, które zgłaszają do niego swoje roszczenia. Chodzi o to, że Koh-i-Noor został podarowany królowej Wiktorii w 1885 r. przez Duleepa Singha, ostatniego cesarza Sikhów. Problemem jest to, że miał on wówczas 10 lat, a przekazanie diamentu Brytyjczykom było warunkiem uwolnienia uwięzionej przez nich jego matki.
Od tego czasu między Wielką Brytanią a Indiami trwa spór o to, do kogo należy niezwykły klejnot. William Dalrymple, historyk, który wraz z Anitą Anand napisał książkę Koh-i-Noor. Historia najsłynniejszego diamentu świata, powiedział, że to bardzo delikatna sprawa.
Podkreśla, że sprawa diamentu jest bardzo złożona. Daily Mail podał za swoim informatorem, Karol III jest bardzo wyczulony na te kwestie, podobnie jak jego doradcy.
Jak więc będzie wyglądała koronacja Camilli? W grę wchodzą dwie opcje, albo diament w koronie zostanie zastąpiony innym klejnotem, albo królowa zostanie koronowana przy użyciu korony królowej Wiktorii. Nie ma jeszcze komunikatu Pałacu Buckingham w tej sprawie.