Wirtualna Polska

PILNE: Płonie katedra Notre Dame w Paryżu! Trwa ewakuacja oraz wielka akcja ratunkowa! [WIDEO]

PILNE: Płonie katedra Notre Dame w Paryżu! Trwa ewakuacja oraz wielka akcja ratunkowa! [WIDEO]

Katedra Notre Dame pożar

Katedra Notre Dame płonie! Jak podały zagraniczne media, wybuchł wielki pożar w średniowiecznym zabytku w Paryżu. Ogień jest tak ogromny, że widać go z daleka. Wiadomo, że spłonął już cały dach legendarnej katedry.

Wirtualna Polska

Średniowieczna katedra Notre Dame jest światowej klasy zabytkiem znajdującym się w historycznym centrum Paryża. Od lat turyści z całego świata odwiedzający stolicę Francji zachwycają się tym monumentalnym cudem, którego widok zatyka dech w piersiach. Niestety, jak poinformowały francuskie media, na terenie zabytku wybuchł ogromny pożar.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Aktualnie cały teren wokół średniowiecznej katedry Notre Dame został ewakuowany. Na miejscy pojawili się strażacy. Akcja gaszenia pożaru trwa. Niestety nie wiadomo jeszcze co było przyczyną wybuchu tak potężnego ognia. Strażacy podejrzewają, że powodem mogą być prace renowacyjne prowadzone niedawno w środku liczącego 850 lat gotyckiego kościoła.

Warto nadmienić, że katedra Notre Dame była remontowana od kilku miesięcy, już w zeszłym roku władze francuskiego kościoła wezwały do pilnej zbiórki pieniędzy na ratowanie sypiącego się zabytku. Jak poinformował Le Figaro, nie ustalono jeszcze skali pożaru, na publikowanych przez media zdjęciach widać jedynie wielkie kłęby dymu w przedniej części kościoła.

Historia katedry Notre Dame

Katedra Notre Dame zasłynęła na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Victora Hugo. Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie zwanej Île de la Cité w 4 okręgu Paryża, na śladach po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX wieku. Budowa katedry trwała ponad 180 lat (1163-1345).

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Podczas Rewolucji Francuskiej Katedra utraciła zadaszenie wież, wówczas uniknęła zburzenia tylko dzięki temu, że rozbiórka zagroziłaby uszkodzeniem sąsiednich budynków, dlatego katedra przetrwała do naszych czasów.

 Nowe doniesienia

Z najnowszych doniesień francuskich mediów dotyczących pożaru w katedrze Notre-Dame w Paryżu, wiadomo, że runęła objęta ogniem iglica katedry oraz dach. Ogień objął jedną z wież. Rzecznik katedry Notre-Dame poinformował również, że płonie wnętrze budowli i cenne dzieła sztuki. Nadal trwa akcja strażaków, którym udało się na szczęście uratować strukturę budynku. Nie ma obecnie informacji, aby w pożarze ktoś zginął lub został ranny.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Na miejscu pożaru pojawił się prezydent Francji Emmanuel Macron oraz premier Édouard Philippe. Makron poinformował, że zostanie otwarty specjalny fundusz, na który będzie można wpłacać pieniądze dla odbudowania katedry Notre Dame.

 Odbudujemy tę katedrę. Wszyscy razem. To jest niewątpliwie przeznaczenie francuskiego narodu 

To jest katedra, która jednoczy wszystkich Francuzów, nawet jeśli nigdy tutaj nie byli. To nasza historia. Wiem, że cały naród dzisiaj się smuci. Mam wiadomość do katolików we Francji i na świecie, szczególnie teraz w Wielkim Tygodniu: jesteśmy z wami. Udało się uniknąć najgorszego, nawet jeśli nie cała walka została wygrana – podkreślił prezydent Francji

Wirtualna Polska

Prezydent Francji podziękował również strażakom za udział w brawurowej akcji ratunkowej.

Chciałbym podziękować bardzo strażakom, którzy od wielu godzin walczą z ogniem i będą walczyć jeszcze przez wiele godzin. Wykazali się wielką odwagą i profesjonalizmem. To, co wydarzyło się dziś wieczorem, to niezwykły dramat.  Dziękuję im w imieniu całego nardu – mówi Macron.

Słowa wsparcia dla Francji płyną również z Polski. Swoje komentarze opublikowali bowiem premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Andrzej Duda.

Polska wie, co to znaczy utracone dziedzictwo zniszczone w pożodze. Warszawę odbudowaliśmy z ruin sami. Katedrę Notre-Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy. To wspaniały symbol Paryża, jak i naszej Europy – napisał premier Morawiecki.

U nas ludzie już się zgłaszają gotowi złożyć datki na odbudowę Katedry Notre Dame. Dziękuję za to, bo jestem przekonany, że odbudowa Katedry może stać się symbolem odbudowy Europy. Odbudowy Europy na jej prawdziwym, historycznym, judeo-chrześcijańskim fundamencie – napisał prezydent Andrzej Duda.

 

 

Cały świat jest poruszony wielkim pożarem w Paryżu.

Zobacz: Mieszkanie Patryka Grudowicza poszło z dymem! Tragedia w domu zwycięzcy “Top Model

Zobacz: Świat sportu w żałobie. Tragiczna śmierć legendy boksu

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz: Edyta Górniak bez zapowiedzi odwiedziła rolnika, który wywiesił jej nagie zdjęcia. Reakcja była bezcenna [WIDEO]


Jak doszło do pożaru w Notre Dame?

Jak doszło do pożaru w Notre Dame?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Spłonął dach katedry Notre Dame

Spłonął dach katedry Notre Dame

Płonie katedra Notre Dame

Płonie katedra Notre Dame

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować

×