William już nie jest "tylko" księciem. Królowa podjęła przełomową decyzję ws. następcy tronu
Książę William pewnego dnia zasiądzie na królewskim tronie. Do tego zadania przygotowuje się od wielu lat, czego dowodem może być fakt, że regularnie bierze udział w wydarzeniach, w czasie których reprezentuje interesy rodziny królewskiej. Królowa darzy swojego wnuka sporym zaufaniem i dlatego to on był gospodarzem przyjęcia odbywającego się w Pałacu Buckingham, które zorganizowano w celu umacniania stosunków handlowych z Afryką.
26.01.2020 | aktual.: 26.01.2020 20:42
Nieoficjalnie mówi się, że William będzie kolejnym następcą tronu, wyprzedzając tym samym swojego ojca, pierwszego w kolejce księcia Karola. Chociaż zarówno książę, jak i jego najstarszy syn powinni pewnego dnia objąć władzę w Wielkiej Brytanii, to coraz częściej pojawiają się wieści, że to Cambridge’owie już lada moment zasiądą na tronie Zjednoczonego Królestwa.
Książę William otrzymał nowy tytuł. Jaki?
O tym, czy tak się stanie, przekonamy się w najbliższym czasie. Pewne jest jednak, że królowa Elżbieta II niedawno postanowiła uhonorować swojego wnuka, przyznając mu nowy, zaszczytny tytuł. Już nie jest "tylko" księciem. Został mianowany Lordem Wysokim Komisarzem, który będzie reprezentować interesy rodziny podczas Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji.
Rola Lorda Wysokiego Komisarza została ustanowiona w Akcie Unii między Anglią, a Szkocją z 1707 r., a królowa zobowiązała się do jej kontynuacji podczas pierwszego spotkania Prywatnej Rady w 1952 r., które odbyło się podczas jej rządów. Jaka będzie rola Williama? Okazuje się, że wygłosi przemówienie otwierające i zamykające zgromadzenie, a także wybierze się z oficjalnymi wizytami po całej Szkocji.
Co roku królowa mianuje wybranego reprezentanta do tej roli. W poprzednich latach funkcję tę pełnili m.in. książę Yorku i hrabia Wessex. Zgromadzenie Ogólne, które składa się z 850 komisarzy, spotyka się co roku w maju, zazwyczaj w Edynburgu.
Zobacz także