Newsy"Piekło kobiet": Wieniawa, Rusin, Ostaszewska i inni mówią "nie" całkowitemu zakazowi aborcji w Polsce

"Piekło kobiet": Wieniawa, Rusin, Ostaszewska i inni mówią "nie" całkowitemu zakazowi aborcji w Polsce

Gwiazdy przeciwko zakazowi aborcji
Gwiazdy przeciwko zakazowi aborcji
Adam Streb

14.04.2020 21:15, aktual.: 15.04.2020 14:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kobiety nie godzą się na oddanie decyzji o ich zdrowiu, ciele i życiu w ręce polityków, stąd tak wielka mobilizacja przed środowym  porządkiem obrad w Sejmie, gdzie ma się odbyć głosowanie nad pomysłem autorstwa Kai Godek.

Polska działaczka pro-life domaga się wykreślenia z polskiego prawa zapisu o aborcji eugenicznej, czyli możliwości przerwania ciąży z powodu nieuleczalnej choroby płodu. Zaostrzenie tej ustawy to de facto wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji w Polsce – aborcje z przyczyn embriopatologicznych stanowią 97 proc. legalnych aborcji.

Piekło kobiet. Gwiazdy mówią "nie" całkowitemu zakazowi aborcji w Polsce

Kobiety są oburzone tym pomysłem. Wiadomo jednak, że w warunkach epidemii koronawirusa nie powtórzy się "czarny protest", który miał miejsce w październiku 2016 roku. Organizacje kobiece szukają innych pomysłów, by zastopować ustawę. Wspierają je gwiazdy takie jak: Julia Wieniawa, Kinga Rusin, Hanna Lis, Anja Rubik, Patrycja Markowska, Monika Zamachowska, Maja Ostaszewska, Katarzyna Gniewkowska, Krystyna Janda, Magdalena Cielecka, Maria Peszek, Martyna Wojciechowska, Małgorzata Ostrowska, Monika Brodka, Małgorzata Rozenek i Magda Mołek. Jednym z symboli protestu jest czerwona błyskawica oraz hasztag #piekłokobiet.

Małgorzata Rozenek mówi głośno NIE i pokazuje środkowy palec. Gwiazda zastanawia się nad tym, czy ten temat wypłynął teraz, bo będzie łatwiej przegłosować ustawę w związku z zakazem zgromadzeń, a co za tym idzie – niemożnością protestowania tak jak w przypadku słynnego marszu czarnych parasolek?

Julia Wieniawa nie rozpisuje się. Po prostu mówi:

STOP. STOP ZAOSTRZENIU USTAWY ANTYABORCYJNEJ. Jestem kobietą. Jestem człowiekiem i chcę sama decydować o sobie i swoim ciele.

Dla Kingi Rusin to jest jakaś "chora wojna". Nie podoba się jej "dopuszczenie dzieci do polowań, zamykanie do więzień edukatorów seksualnych, zakaz aborcji wtedy, kiedy płód jest ciężko i nieodwracalnie upośledzony". Według niej rząd chce zrobić sobie teraz tarczę z koronawirusa, odebrać kobietom prawo głosu, za ich plecami cofnąć nas do średniowiecza, żeby zadowolić Kościół i wpływowe myśliwskie lobby! Ona także mówi "nie".

Głos zabrała również Anja Rubik, która od lat walczy o prawa kobiet i angażuje się w inicjatywy społeczne.

Niestety po raz kolejny musimy walczyć o Nasze zdrowie, bezpieczeństwo i godność. Nie wiem, czy wiecie, ale Pani Godek chce, abym umarła podczas porodu i zostawiła osierocone dziecko. Pani Godek chce, abyś ty zgwałcona nie miała wyboru i była zmuszona urodzić dziecko gwałciciela. Pani Godek chce, abyśmy przez 9 miesięcy nosiły w sobie dziecko wiedząc, że ono umrze tuż po porodzie lub będzie nieodwracalnie upośledzone – napisała na Instagramie.

Maja Ostaszewska również jest ogromnie rozgoryczona, że projekt Kai Godek znów trafił do Sejmu. Według niej kobiety znowu muszą walczyć o zdrowie, życie, prawo do decydowania o sobie. I to teraz, kiedy nie mogą wyjść masowo na ulice, a lekarze walczą z pandemią.

Jakie to obrzydliwe, że w takim czasie wraca do Sejmu obywatelski projekt całkowitego zakazu aborcji, za którym stoi Kaja Godek i Ordo Iuris. Tak, to ten sam projekt, który w 2018 roku został zamrożony po naszym wielkim Czarnym Proteście - pisze na Instagramie aktorka.

Do głosu kobiet sprzeciwiających się zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej dołączył też męski chór znanych i lubianych osobowości m.in. Dawid Podsiadło, Krzysztof Zalewski, Jacek Poniedziałek, Mariusz Brzozowski, Krzysztof Materna i Michał Piróg.

Michał Piróg zwrócił się wprost do Kai Godek,. Zarzuca jej kłamstwo i manipulację, która z nieznanych mu pobudek przeradza się w personalną vendettę przeciwko polskim kobietom.

Osobiście życzę Pani opamiętania szalona kobieto i odrobine przyzwoitości. Iluzoryczność twej wielkości i bandy pobratymców może być zgubna. Czego ku woli ścisłości nie życzę z całego serca ale uprzedzam, że protestować przed Pani linczem nie będę – pisze wzburzony Michał Próg.

Z kolei Dawid Podsiadło dodał jedno zdanie, które masowo zaczęli udostępniać internauci.

Walczcie z wirusem, nie z Kobietami – napisał na Facebooku.

A wy dołączacie się do Ogólnopolskiego Strajku Kobiet?

 • Magda Mołek
 • Julia Wieniawa jest przeciwko zakazowi aborcji
 • Krzysztof Zalewski
 • Patrycja Markowska
 • Magdalena Cielecka
 • Anja Rubik jest przeciwko zakazowi aborcji
 • Monika Zamachowska
 • Krzysztof Materna
 • Kinga Rusin jest przeciwko zakazowi aborcji
 • Małgorzata Ostrowska
 • Monika Brodka
 • Agata Młynarska
 • Dawid Podsiadło
 • Małgorzata Rozenek
 • Maja Ostaszewska jest przeciwko zakazowi aborcji
 • Maria Peszek
 • Katarzyna Gniewkowska
[1/17] Magda Mołek
Zobacz także