NewsyHelsińska Fundacja Praw Człowieka komentuje aferę Wprost z Kamilem Durczokiem

Helsińska Fundacja Praw Człowieka komentuje aferę Wprost z Kamilem Durczokiem

Helsińska Fundacja Praw Człowieka komentuje aferę Wprost z Kamilem Durczokiem
Izabela Wodzińska
18.02.2015 22:31

Wydała stosowne oświadczenie

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przypomniała o standardach pracy dziennikarzy. W związku z ostatnią publikacją tygodnika Wprost na temat Kamila Durczoka HFPC zwraca uwagę na sposób pozyskiwania, gromadzenia i upubliczniania informacji o osobach publicznych.

Wyznaczyła też standardy wedle których powinna się odbywać ingerencja dziennikarzy w życie prywatne osób publicznych.

Osoby publiczne nie są całkowicie pozbawione prawa do prywatności, a zasada „grubszej skóry” nie oznacza przyzwolenia na publikację wszelkich informacji z ich życia prywatnego, nawet jeśli są one prawdziwe. W dodatku dopuszczalny poziom ingerencji w życie prywatne takich osób publicznych jak dziennikarze, prawnicy, sportowcy czy artyści jest odpowiednio mniejszy niż w przypadku osób pełniących funkcje publiczne - czytamy w oświadczeniu

Jeśli publikacja ma charakter sensacyjny i jest pozyskana na drodze dziennikarskiego śledztwa powinna być jeszcze staranniej udokumentowana niż relacja, której fakty są powszechnie dostępne.

Publikacja o charakterze sensacyjnym, pozbawiona odniesienia do spraw publicznych, przygotowana w oparciu o głęboko ingerujące w prywatność metody zdobywania informacji, nie podlega ochronie - czytamy w oświadczeniu.

Publikacje o charakterze sensacyjnym mogą szkodzić sprawom ważnym jak np. mobbing czy molestowanie seksualne.

Co więcej, odwracają uwagę od dyskusji o ważnych problemach społecznych, które niekiedy są podnoszone w tego typu publikacjach (jak mobbing i molestowanie seksualne w miejscu pracy). W rezultacie istotne zagadnienia o publicznym znaczeniu przykrywane są tanią sensacją - twierdzi HFPC.

Czy Kamil Durczok jest ofiarą sądu kapturowego? Czy życie prywatne dziennikarzy i artystów powinno być transparentne? Zdania na ten temat są podzielone. Na razie HFPC bierze w obronę wszystkie osoby publiczne nie sprawujące funkcji publicznej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także