Pogrzeb Jana Lityńskiego. Rodzina, przyjaciele i najważniejsi Polacy pożegnali tragicznie zmarłego polityka
Jan Lityński swoją drogę zawodową związał z polityką, w której prężnie działał przez lata. W czasach PRL-u był aktywistą opozycji antykomunistycznej. Po 1989 roku kilkukrotnie zdobył mandat posła. Przez pięć lat pracował jako doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.
10.03.2021 | aktual.: 10.03.2021 20:43
Niestety pod koniec lutego media obiegły smutne wieści o tym, że Lityński nie żyje. Zginął, ratując psa. Od momentu tragicznego zdarzenia ruszyły poszukiwania jego ciała. W sobotę, 27 lutego, płetwonurkowie wyłowili zwłoki. Informację w rozmowie z Super Expressem potwierdził Maciej Rokus, szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP:
Pogrzeb Jana Lityńskiego. Polityka pożegnały tłumy
Pogrzeb Jana Lityńskiego odbył się w środę, 10 marca. Uroczystości rozpoczęły się od mszy odprawionej w Kościele Środowisk Twórczych przy pl. Teatralnym w Warszawie. Podczas kazania zabrał głos ksiądz Andrzej Luter, który ujawnił, że polityk nawrócił się w 1982 roku. Właśnie wtedy w obozie dla internowanych w Białołęce przyjął chrzest:
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, w świątyni zmarłemu towarzyszyła jedynie najbliższa rodzina. Przed budynkiem zgromadziło się jednak mnóstwo znanych osób, wśród których warto wspomnieć takie nazwiska jak m.in. Monika Olejnik, Tomasz Ziółkowski, Ryszard Kalisz, Paweł Potoroczyn, Anna Komorowska, Bronisław Komorowski, Mateusz Morawiecki, Anda Rottenberg.
Jan Lityński został pochowany na cmentarzu Powązki Wojskowe.