Pogrzeb księcia Filipa. Rodzina królewska pożegnała męża królowej. Nie brakowało wzruszających scen

Pogrzeb księcia Filipa

Pogrzeb księcia Filipa

Pogrzeb księcia Filipa rozpoczął w sobotę 17 kwietnia o godzinie 16.00 czasu polskiego. Trumnę z ciałem przewieziono do kaplicy św. Jerzego. W ceremonii wzięło 30 członków rodziny. Zdjęcia i relacja z ceremonii.

Książę Filip, który 10 czerwca skończyłby 100 lat, był najdłużej żyjącym mężczyzną w historii brytyjskiej rodziny królewskiej i trzecią najdłużej żyjącą osobą w familii, zaraz po Alicji, księżnej Gloucester, ciotce Elżbiety II, oraz Elżbiecie Bowes-Lyon, czyli matce królowej. Był także najdłużej żyjącym współmałżonkiem brytyjskiego monarchy, a wraz z Elżbietą II stali się jedyną parą królewską w historii brytyjskiej monarchii, która doczekała 70. rocznicy ślubu. Miał czworo dzieci, ośmioro wnucząt i dziesięcioro prawnucząt.

Książę Filip zmarł 9 kwietnia w wieku 99 lat. Wcześniej przez niemal miesiąc przebywał w szpitalu, który opuścił na kilka dni przed swoją śmiercią. Ostatnie chwile spędził razem z małżonką, na zamku w Windsorze.

Przygotowania do ostatniej drogi zmarłego księcia trwały ponad tydzień. Ze względu na epidemię koronawirusa w jego pogrzebie uczestniczyło jedynie 30 osób (pełna lista tutaj).

Zobacz także: Pogrzeb  Filipa. Oto mniej znani żałobnicy, którzy zostali zaproszeni przez królową. Co o nich wiemy?

Spełniono życzenie zmarłego i ceremonia ma charakter prywatny. Bezpośrednia i bezpłatna transmisja z pochówku rozpoczęła się o godzinie 15.30 czasu polskiego na oficjalnym kanale na YouTube należącym do rodu Windsorów.

Pogrzeb księcia Filipa. Relacja z ostatniego pożegnania

Pogrzeb księcia Filipa był ceremonią prywatną, mimo że jako małżonek królowej Elżbiety II miał prawo do państwowego pogrzebu, jednak ceremonia miała charakter prywatny. Zmarły miał własne zalecenia związane z przebiegiem uroczystości.

Brytyjczycy zostali poproszeni, aby nie gromadzili się w żadnym z miejsc na drodze konduktu. Chociaż rodzina królewska wyraziła swój smutek z powodu ograniczenia uroczystości dla szerszej publiczności, podkreślono, że ze względu na pandemię, lepiej, żeby oglądać transmisję w telewizji, niż podróżować do Windsoru.

Światowi przywódcy, przedstawiciele Wspólnoty Narodów, członkowie zagranicznych rodzin królewskich, politycy i wojskowi – oni wszyscy zostaliby zapewne zaproszeni na uroczystości pogrzebowe, ale w obecnie jest to niemożliwe.

Pogrzeb rozpoczął się w sobotę 17 kwietnia o godz. 16.00 czasu polskiego i został ograniczony w całości do zamku Windsor. Ceremonia nawiązywała do wojskowej kariery księcia. Trumna z ciałem została przetransportowana wojskowym Land Roverem, którego Filip sam zaprojektował w duchu ekologii. Ciało 99-latka spoczęło w trumnie wykonanej z wełny. Wystąpił skromny czteroosobowy chór.

Zobacz także: Pogrzeb księcia Filipa. Przepełnieni smutkiem William z Kate i Karol z Camillą wyruszyli do kaplicy. Zdjęcia

Transmisja pogrzebu księcia Filipa:

Samochód przybył po trumnę punktualnie o 14.30 czasu brytyjskiego. Na trawnikach Windsoru ustawiła się orkiestra dęta. Ostatni hołd weteranowi Royal Navy oddali żołnierze różnych oddziałów Armii Brytyjskiej.

Ciało księcia wyniesiono w całkowitej ciszy. Ośmiu żołnierzy niosło okrytą sztandarami trumnę, którą zdobiła wiązanka białych kwiatów i wojskowa czapka księcia Filipa.

Za trumną księcia Filipa ustawili się: książę Karol, księżniczka Anna, książę Andrzej, książę Edward, książę William i książę Harry, których rozdzielał ich kuzyn Peter Phillips.

O godzinie 14.45 czasu brytyjskiego kondukt ruszył do Kaplicy św. Jerzego w Windsorze. Przy wtórze orkiestry i bicia dzwonów książę wyruszył w swoją ostatnią ziemską drogę.

Królowa Elżbieta II do kaplicy przyjechała oddzielnie. Kondukt powoli zmierzał do miejsca pochówku księcia Edynburga.

Arcybiskup Canterbury wprowadził królową Elżbietę do kaplicy. Samochód z trumną także dotarł na miejsce. W tle cały czas słychać salwy armatnie. Żołnierze z pełnymi honorami wnieśli ciało do świątyni. Wybiła godzina 15.00. Minutą ciszy upamiętniono księcia Filipa.

Królowa Elżbieta II – pogrzeb księcia Filipa

Królowa Elżbieta II – pogrzeb księcia Filipa

W kaplicy św. Jerzego rozbrzmiał dzisiaj alarm bojowy, który upamiętnił księcia jako weterana Royal Navy. Kolejne salwy rozbrzmiewają w ciszy ostatniego pożegnania. Zaproszeni na pogrzeb goście zajęli miejsca w kaplicy.

Żołnierze wnoszą ciało zmarłego do wnętrza świątyni. Rozbrzmiewa muzyka organowa. Za trumną idą Karol, Anna, następnie Edward i Andrzej, Harry i William, pochód zamyka Peter Philips.

Skromny, czteroosobowy chór śpiewa hymny a cappella. Nastrój jest bardzo podniosły. Kaplica, w której pojawiło się zaledwie 30 osób, sprawia wrażenie przejmująco pustej.

Żołnierze pozostawiają trumnę ze zmarłym, wszyscy zajmują swoje miejsca.

Zebraliśmy się tu, żeby pożegnać Jego Wysokość, Księcia Edynburga, księcia Filipa – zaczął – Inspirowała nas jego nieugięta lojalność względem królowej, jego służba narodowi i królowej, nasze życia stały się pełniejsze dzięki wyzwaniom, jakie przed nami stawiał – mówił na początku nabożeństwa dziekan Windsoru David Conner.

Msza rozpoczęła się od czytania z Biblii. Fragment Ewangelii wg św. Jana odczytuje arcybiskup Canterbury Justin Welby. Uroczystość uświetniły występy chóru.

Następnie odmówiono Ojcze nasz. Żałobnicy w skupieniu oddają się modlitwie. Głos ponownie zabiera dziekan Windsoru David Conner. Przemówił arcybiskup Canterbury Justin Welby.

Chór śpiewa pieśni żałobne. Następnie zostają wymienione wszystkie tytuły i odznaczenia księcia Filipa, które zostały umieszczone w kaplicy przed pogrzebem. Można zobaczyć Fragment Orderu Zasługi, Królewski Łańcuch Wiktoriański, poduszki z medalami i odznaczeniami nadanymi księciu Edynburga przez Wielką Brytanię i inne kraje na całym świecie, wraz z jego batutą feldmarszałka i skrzydłami Królewskich Sił Powietrznych oraz insygniami z Danii i Grecji.

Pogrzeb księcia Filipa. Odznaczenia

Pogrzeb księcia Filipa. Odznaczenia

W kaplicy brzmi przejmujący dźwięk- lament zagrał samotny dudziarz z Królewskiego Pułku Szkocji. Trumna z ciałem księcia Filipa została przeniesiona do królewskiej krypty w podziemiach kaplicy świętego Jerzego.

Rozbrzmiał alarm bojowy, który upamiętnił księcia jako weterana Royal Navy. Alarm ten można usłyszeć na okrętach Jej Królewskiej Mości. Oznacza on „wszystkie ręce na pokład”, a marynarze zobowiązani są wtedy do zajęcia pozycji bojowych. Trębacze piechoty morskiej mają zagrać go w momencie, gdy trumna będzie wpuszczana do grobu.

Odegrany został także The Last Post, czyli melodia ogłaszająca capstrzyk. Podczas pogrzebów oznajmia ona, że żołnierz udał się na wieczny spoczynek.

Książę Harry – pogrzeb księcia Filipa

Książę Harry – pogrzeb księcia Filipa

Głos ponownie zabiera arcybiskup Canterbury Justin Welby. Udziela błogosławieństwa zgromadzonym. Zebrani wychodzą ze świątyni. Teren zamku w Windsorze opuszcza królowa Elżbieta II. Uroczystości pogrzebowe dobiegły końca.

Zobacz także: Pogrzeb Filipa. Meghan wysłała piękny wieniec z dedykacją. Wybór kwiatów nie był przypadkowy

Po pogrzebie doszło do wyczekiwanego przez świat przełomu. Książę Harry i książę William zaczęli ze sobą rozmawiać. Po uroczystościach udali się na spacer w towarzystwie księżnej Kate. Zdjęcia i nagrania z opisanej sytuacji znajdziecie tutaj.


Pogrzeb księcia Filipa

Pogrzeb księcia Filipa

Pogrzeb księcia Filipa

Pogrzeb księcia Filipa

Pogrzeb księcia Filipa

Pogrzeb księcia Filipa

Komentarze

  • Gość pisze:

    Tylko się uczyć!

  • Gość pisze:

    Piekny, spokojny pogrzeb … uroczyście i skromnie zarazem …
    Mysle ze dla rodziny królewskiej to ze mogli być tylko najbliżsi było bardzo dobre … im mniej gapiów tym lepiej … co by nie powiedzieć zmarł maz, ojciec, dziadek…
    Spocznij żołnierzu, juz nadszedł Twój czas…

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×