Wirtualna Polska

Pogrzeb księcia Filipa. Rodzina królewska pożegnała męża królowej. Nie brakowało wzruszających scen

Pogrzeb księcia Filipa. Rodzina królewska pożegnała męża królowej. Nie brakowało wzruszających scen

Pogrzeb księcia Filipa

Pogrzeb księcia Filipa rozpoczął w sobotę 17 kwietnia o godzinie 16.00 czasu polskiego. Trumnę z ciałem przewieziono do kaplicy św. Jerzego. W ceremonii wzięło 30 członków rodziny. Zdjęcia i relacja z ceremonii.

Wirtualna Polska

Książę Filip, który 10 czerwca skończyłby 100 lat, był najdłużej żyjącym mężczyzną w historii brytyjskiej rodziny królewskiej i trzecią najdłużej żyjącą osobą w familii, zaraz po Alicji, księżnej Gloucester, ciotce Elżbiety II, oraz Elżbiecie Bowes-Lyon, czyli matce królowej. Był także najdłużej żyjącym współmałżonkiem brytyjskiego monarchy, a wraz z Elżbietą II stali się jedyną parą królewską w historii brytyjskiej monarchii, która doczekała 70. rocznicy ślubu. Miał czworo dzieci, ośmioro wnucząt i dziesięcioro prawnucząt.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Książę Filip zmarł 9 kwietnia w wieku 99 lat. Wcześniej przez niemal miesiąc przebywał w szpitalu, który opuścił na kilka dni przed swoją śmiercią. Ostatnie chwile spędził razem z małżonką, na zamku w Windsorze.

Przygotowania do ostatniej drogi zmarłego księcia trwały ponad tydzień. Ze względu na epidemię koronawirusa w jego pogrzebie uczestniczyło jedynie 30 osób (pełna lista tutaj).

Zobacz także: Pogrzeb  Filipa. Oto mniej znani żałobnicy, którzy zostali zaproszeni przez królową. Co o nich wiemy?

Spełniono życzenie zmarłego i ceremonia ma charakter prywatny. Bezpośrednia i bezpłatna transmisja z pochówku rozpoczęła się o godzinie 15.30 czasu polskiego na oficjalnym kanale na YouTube należącym do rodu Windsorów.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Pogrzeb księcia Filipa. Relacja z ostatniego pożegnania

Pogrzeb księcia Filipa był ceremonią prywatną, mimo że jako małżonek królowej Elżbiety II miał prawo do państwowego pogrzebu, jednak ceremonia miała charakter prywatny. Zmarły miał własne zalecenia związane z przebiegiem uroczystości.

Brytyjczycy zostali poproszeni, aby nie gromadzili się w żadnym z miejsc na drodze konduktu. Chociaż rodzina królewska wyraziła swój smutek z powodu ograniczenia uroczystości dla szerszej publiczności, podkreślono, że ze względu na pandemię, lepiej, żeby oglądać transmisję w telewizji, niż podróżować do Windsoru.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Światowi przywódcy, przedstawiciele Wspólnoty Narodów, członkowie zagranicznych rodzin królewskich, politycy i wojskowi – oni wszyscy zostaliby zapewne zaproszeni na uroczystości pogrzebowe, ale w obecnie jest to niemożliwe.

Pogrzeb rozpoczął się w sobotę 17 kwietnia o godz. 16.00 czasu polskiego i został ograniczony w całości do zamku Windsor. Ceremonia nawiązywała do wojskowej kariery księcia. Trumna z ciałem została przetransportowana wojskowym Land Roverem, którego Filip sam zaprojektował w duchu ekologii. Ciało 99-latka spoczęło w trumnie wykonanej z wełny. Wystąpił skromny czteroosobowy chór.

Wirtualna Polska

Zobacz także: Pogrzeb księcia Filipa. Przepełnieni smutkiem William z Kate i Karol z Camillą wyruszyli do kaplicy. Zdjęcia

Transmisja pogrzebu księcia Filipa:

Samochód przybył po trumnę punktualnie o 14.30 czasu brytyjskiego. Na trawnikach Windsoru ustawiła się orkiestra dęta. Ostatni hołd weteranowi Royal Navy oddali żołnierze różnych oddziałów Armii Brytyjskiej.

Ciało księcia wyniesiono w całkowitej ciszy. Ośmiu żołnierzy niosło okrytą sztandarami trumnę, którą zdobiła wiązanka białych kwiatów i wojskowa czapka księcia Filipa.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Za trumną księcia Filipa ustawili się: książę Karol, księżniczka Anna, książę Andrzej, książę Edward, książę William i książę Harry, których rozdzielał ich kuzyn Peter Phillips.

O godzinie 14.45 czasu brytyjskiego kondukt ruszył do Kaplicy św. Jerzego w Windsorze. Przy wtórze orkiestry i bicia dzwonów książę wyruszył w swoją ostatnią ziemską drogę.

Wirtualna Polska

Królowa Elżbieta II do kaplicy przyjechała oddzielnie. Kondukt powoli zmierzał do miejsca pochówku księcia Edynburga.

Arcybiskup Canterbury wprowadził królową Elżbietę do kaplicy. Samochód z trumną także dotarł na miejsce. W tle cały czas słychać salwy armatnie. Żołnierze z pełnymi honorami wnieśli ciało do świątyni. Wybiła godzina 15.00. Minutą ciszy upamiętniono księcia Filipa.

Królowa Elżbieta II – pogrzeb księcia Filipa

Królowa Elżbieta II – pogrzeb księcia Filipa

W kaplicy św. Jerzego rozbrzmiał dzisiaj alarm bojowy, który upamiętnił księcia jako weterana Royal Navy. Kolejne salwy rozbrzmiewają w ciszy ostatniego pożegnania. Zaproszeni na pogrzeb goście zajęli miejsca w kaplicy.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Żołnierze wnoszą ciało zmarłego do wnętrza świątyni. Rozbrzmiewa muzyka organowa. Za trumną idą Karol, Anna, następnie Edward i Andrzej, Harry i William, pochód zamyka Peter Philips.

Skromny, czteroosobowy chór śpiewa hymny a cappella. Nastrój jest bardzo podniosły. Kaplica, w której pojawiło się zaledwie 30 osób, sprawia wrażenie przejmująco pustej.

Żołnierze pozostawiają trumnę ze zmarłym, wszyscy zajmują swoje miejsca.

Wirtualna Polska

Zebraliśmy się tu, żeby pożegnać Jego Wysokość, Księcia Edynburga, księcia Filipa – zaczął – Inspirowała nas jego nieugięta lojalność względem królowej, jego służba narodowi i królowej, nasze życia stały się pełniejsze dzięki wyzwaniom, jakie przed nami stawiał – mówił na początku nabożeństwa dziekan Windsoru David Conner.

Msza rozpoczęła się od czytania z Biblii. Fragment Ewangelii wg św. Jana odczytuje arcybiskup Canterbury Justin Welby. Uroczystość uświetniły występy chóru.

Następnie odmówiono Ojcze nasz. Żałobnicy w skupieniu oddają się modlitwie. Głos ponownie zabiera dziekan Windsoru David Conner. Przemówił arcybiskup Canterbury Justin Welby.

Chór śpiewa pieśni żałobne. Następnie zostają wymienione wszystkie tytuły i odznaczenia księcia Filipa, które zostały umieszczone w kaplicy przed pogrzebem. Można zobaczyć Fragment Orderu Zasługi, Królewski Łańcuch Wiktoriański, poduszki z medalami i odznaczeniami nadanymi księciu Edynburga przez Wielką Brytanię i inne kraje na całym świecie, wraz z jego batutą feldmarszałka i skrzydłami Królewskich Sił Powietrznych oraz insygniami z Danii i Grecji.

Pogrzeb księcia Filipa. Odznaczenia

Pogrzeb księcia Filipa. Odznaczenia

W kaplicy brzmi przejmujący dźwięk- lament zagrał samotny dudziarz z Królewskiego Pułku Szkocji. Trumna z ciałem księcia Filipa została przeniesiona do królewskiej krypty w podziemiach kaplicy świętego Jerzego.

Rozbrzmiał alarm bojowy, który upamiętnił księcia jako weterana Royal Navy. Alarm ten można usłyszeć na okrętach Jej Królewskiej Mości. Oznacza on „wszystkie ręce na pokład”, a marynarze zobowiązani są wtedy do zajęcia pozycji bojowych. Trębacze piechoty morskiej mają zagrać go w momencie, gdy trumna będzie wpuszczana do grobu.

Odegrany został także The Last Post, czyli melodia ogłaszająca capstrzyk. Podczas pogrzebów oznajmia ona, że żołnierz udał się na wieczny spoczynek.

Książę Harry – pogrzeb księcia Filipa

Książę Harry – pogrzeb księcia Filipa

Głos ponownie zabiera arcybiskup Canterbury Justin Welby. Udziela błogosławieństwa zgromadzonym. Zebrani wychodzą ze świątyni. Teren zamku w Windsorze opuszcza królowa Elżbieta II. Uroczystości pogrzebowe dobiegły końca.

Zobacz także: Pogrzeb Filipa. Meghan wysłała piękny wieniec z dedykacją. Wybór kwiatów nie był przypadkowy

Po pogrzebie doszło do wyczekiwanego przez świat przełomu. Książę Harry i książę William zaczęli ze sobą rozmawiać. Po uroczystościach udali się na spacer w towarzystwie księżnej Kate. Zdjęcia i nagrania z opisanej sytuacji znajdziecie tutaj.


Pogrzeb księcia Filipa

Pogrzeb księcia Filipa

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Pogrzeb księcia Filipa

Pogrzeb księcia Filipa

Pogrzeb księcia Filipa

Pogrzeb księcia Filipa

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Komentarze

  • Gość pisze:

    Tylko się uczyć!

  • Gość pisze:

    Piekny, spokojny pogrzeb … uroczyście i skromnie zarazem …
    Mysle ze dla rodziny królewskiej to ze mogli być tylko najbliżsi było bardzo dobre … im mniej gapiów tym lepiej … co by nie powiedzieć zmarł maz, ojciec, dziadek…
    Spocznij żołnierzu, juz nadszedł Twój czas…

Najczęściej czytane dziś

Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować

×