Panasewicz bezlitosny dla Kukiza po głosowaniu przeciwko TVN: "Wstydzę się każdego dnia, kiedy przyszło mi podać ci rękę". Ostro potraktowały go też inne gwiazdy
Na początku lipca część posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosło do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Zgodnie ze złożoną przez nich propozycją, właścicielami nadawców telewizyjnych nie mogą być podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pomysł, którego inicjatorem jest Marek Suski, niemal z miejsca został okrzyknięty mianem Lex TVN lub ustawą anty-TVN. Powodem jest fakt, że TVN należy do kapitału z USA i prawdopodobnie, jeśli wspomniana nowelizacja zostanie przyjęta, straci możliwość nadawania.
11.08.2021 | aktual.: 12.08.2021 16:22
Projekt budzi sporo emocji zarówno w Polsce, jak i poza granicami. Opozycja zarzuca rządowi, że chce on wpłynąć na media, które nie są dla niego wygodne. Głos w tej sprawie zabrała także Komisja Europejska. Zapowiedziała, że będzie się tej sprawie przyglądać, bo obawia się o wolność słowa w naszym kraju.
Swojego wzburzenia nie ukrywają też dziennikarze wspomnianej stacji. Nie tylko wyrażają swój sprzeciw w social mediach, ale niedawno przygotowali materiał, który prezentował, jak w ich ocenie będzie wyglądać telewizja, gdy wpływ będzie miał na nią jedynie rząd.
Głosowanie nad ustawą przeciwko TVN wznowione głosami posłów Kukiz'15
W środę odbyło się w Sejmie posiedzenie, w którego trakcie ważyły się losy wspomnianej ustawy. Początkowo do głosu doszła opozycja, która przegłosowała odroczenie obrad. Głosowanie miało się odbyć najwcześniej we wrześniu. Marszałek Elżbieta Witek, gdy przekazała wyniki, ogłosiła przerwę. Tuż po niej zwołała Konwent Seniorów. Gdy dobiegł on końca, ogłoszono powtórkę głosowania. Tym razem okazało się ono pomyślne dla Prawa i Sprawiedliwości.
Jak to możliwe? Na tę sytuację miały wpływy głosy polityków Kukiz'15, ugrupowania, któremu przewodzi Paweł Kukiz. Po przerwie lider, a także Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk zagłosowali razem z Prawem i Sprawiedliwością. Zmianę swojego stanowiska tłumaczyli wcześniejszą pomyłką:
Ostatecznie Sejm w środę wieczorem przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji.
Paweł Kukiz po głosowaniu w Sejmie pod ostrzałem gwiazd
Zachowanie posłów nie tylko nie spodobało się opozycji, ale także lubianym gwiazdom. Odkąd ustawa została przyjęta, nie szczędzą słów krytyki w mediach społecznościowych. Tam głos zabrał m.in. Janusz Panasewicz, który podkreślił, że wstydzi się każdego dnia, w którym miał kontakt z Pawłem Kukizem:
Swojego niezadowolenia nie ukrywał też Robert Janowski. Dodał post na Facebooku, w którym podkreślił, że nie zamierza milczeć w tej sprawie:
Z kolei Agata Młynarska zacytowała jedną z piosenek Pawła Kukiza, która w jej ocenie najlepiej oddaje sens tego, co się wydarzyło:
Swoim stanowiskiem podzieliła się także Magda Mołek. Chociaż, jak podkreśliła, nie pracuje już w TVN, nie chce milczeć na temat tego, co wydarzyło się w Sejmie:
Głos zabrał również Kuba Wojewódzki, który podzielił się zdjęciem z Pawłem Kukizem i Natalią Siwiec. Podkreślił, że jest mu wstyd za to, że był tak naiwny:
Swoje niezadowolenie wyrazili także: Dorota Szelągowska, Natalia Szroeder, Martyna Wojciechowska, Zbigniew Hołdys, Martyna Jakubowicz oraz Monika Gawlińska. Ich stanowiska znajdziecie w galerii.
Paweł Kukiz broni swojego zachowania
Zanim doszło do głosowania, Paweł Kukiz w jednym z wpisów w social mediach, jasno wyraził swoje stanowisko na temat mediów w Polsce. Podkreślił, że w tej sprawie nie zmienił zdania od 2015 roku:
W dalszej części wpisu jako przykład podał, jak sytuacja przedstawia się we Francji:
Paweł Kukiz dodał, iż wie, że ustawa jest na rękę Prawu i Sprawiedliwości:
Napisał też, że w jego ocenie Telewizja Polska nie będzie miała monopolu na publikowanie informacji:
Paweł Kukiz ograniczył możliwość komentowania wpisu. Ostatecznie go jednak usunął.
Zarząd TVN wydaje oświadczenie w sprawie ustawy anty-TVN
Głos w sprawie wydarzeń w Sejmie zabrał zarząd TVN. W tej sprawie przygotował oświadczenie. Wynika z niego, że w ocenie stacji zachowanie polityków jest atakiem na wolność słowa i niezależność mediów:
Zaapelowano też do Senatu oraz Prezydenta RP o to, by odrzucili wspomniany projekt:
O tym, czy przychylą się do tego apelu, przekonamy się w najbliższym czasie.