"Fakty" bronią się przed ustawą "anty-TVN" i punktują "Wiadomości" TVP. Mocny materiał wywołał trzęsienie w internecie
Na początku lipca grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Dołączono do niego uzasadnienie, które brzmi:
29.07.2021 | aktual.: 29.07.2021 15:53
Ten pomysł, którego inicjatorem jest Marek Suski, niemal z miejsca został okrzyknięty mianem Lex TVN lub ustawą anty-TVN. Powodem jest fakt, że TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, która wygasa 26 września. Wniosek o jej kontynuację złożono w zeszłym roku w lutym. Nadal jednak nie podjęto decyzji w tej sprawie.
Fakty TVN punktują Wiadomości TVP. Mocny materiał na antenie
Projekt nowelizacji ustawy budzi spore emocje zarówno w Polsce, jak i poza granicami. Nie może się z nim zgodzić opozycja, która zarzuca partii rządzącej wpływ na media, które są niewygodne dla rządzących. Komisja Europejska, która obawia się o wolność słowa w naszym kraju, zapowiedziała, że sprawie będzie się przyglądać.
Wspomniana nowelizacja ustawy wzbudza też spore wzburzenie wśród dziennikarzy związanych ze stacją TVN. Na znak protestu od kilku dni publikują w social mediach grafikę, której autorem jest Andrzej Pągowski. W opisach podkreślają, że nie zgadzają się z tłumaczeniami rządu.
Stacja TVN poszła o krok dalej. W środowy wieczór w Faktach wyemitowano materiał, który składał się z reportaży emitowanych na antenie Wiadomości TVP. Anita Werner kilka chwil przed tym, jak został on wyświetlony, pokusiła się o krótki komentarz, w którym podkreśliła, że jeśli ustawa wejdzie w życie, widzowie stracą prawo wyboru:
Jakub Sobieniowski w swoim materiale wspomniał, że w ostatnim czasie Telewizja Polska poświęciła sporo uwagi Donaldowi Tuskowi, który znów angażuje się w polską politykę. Na łamach TVP przypomniano jego przeszłość, a także podkreślono, że może on liczyć na spore wsparcie zachodnich sąsiadów:
Wyemitowano też fragmenty jego wypowiedzi, w których Donald Tusk przemawia w języku niemieckim. Dominują dwa zwroty: "fur Deutschland" ("dla Niemiec") i "Danke fur alles" ("Dziękuję za wszystko").
Oprócz krytyki opozycji, w materiałach nie brakowało pochwał pod adresem Prawa i Sprawiedliwości. Doceniono Polski Ład, który zdaniem dziennikarzy, "zbliża Polaków do zachodniego poziomu". Nie zabrakło też uszczypliwości pod adresem opozycji.
Na zakończenie materiału głos ponownie zabrał jego autor. Podkreślił, że chociaż na razie Polacy mają prawo wyboru. To może się to wkrótce zmienić:
Reportaż już podbija sieć, a wśród internautów toczy się zacięta dyskusja. Gdy jedni twierdzą, że Prawo i Sprawiedliwość manipuluje widzami, są też tacy, którzy uważają, że TVP jest najbardziej wiarygodnym źródłem informacji.