Szukaj

Mandat za brak maseczki. Wysokie kary za niezasłanianie ust i nosa

Mandat za brak maseczki

Mandat za brak maseczki

Nie zasłonisz nosa i ust? Będzie kara. Sroga! Policja dostała w związku z pandemią koronawirusa dodatkowe narzędzia do dyscyplinowania, a nawet karania obywateli, którzy nie stosują się do ograniczeń wynikających z zagrożenia życia i zdrowia. Jaki możesz otrzymać mandat za brak maseczki?

Od 16 kwietnia, czyli najbliższego czwartku, nikt nie ma prawa wyjść z domu bez zakrycia ust i nosa. O nakazie poinformował przed świętami Minister Zdrowia Łukasz Szumowski:

Od przyszłego czwartku wprowadzamy obowiązek zasłonięcia nosa i ust w przestrzeni publicznej.

Co to oznacza w praktyce? Że nie chodzi o maseczki sensu stricte, ale o to, żeby zasłonić drogi oddechowe. Osoby, które nie będą posiadać maseczek, mogą zasłonić nos i usta za pomocą szalika czy chusty. Lepiej stosować się do tych już nie tyle zaleceń, co nakazów. Bo kary drastycznie rosną za niepodporządkowanie się.

Ci, którzy zachowują się w sposób prawidłowy, nie mają się o co martwić. Natomiast te osoby, które nawołują innych do łamania przepisów, muszą się liczyć z konsekwencjami – wyjaśnia Rzecznik Komendanta Głównego Policji, Mariusz Ciarka wyjaśnia w WP.

Jaki mandat za brak maseczki?

Rzecznik przypomniał też, że policja nie może zastosować kary wyższej, niż 500 złotych i jest przekonany, że funkcjonariusze za każdym razem postąpią rozsądnie i profesjonalnie. Z drugiej strony nie brakuje doniesień, że policja kieruje sprawy do sanepidu, a ten ma widełki kar od 5 do 30 tysięcy złotych. Rzecznik Ciarka pytany o szczegóły nowych kar nie podał szczegółów, gdyż prace nad nimi jeszcze trwają. A jak to wygląda w świetle obowiązujących teraz przepisów?

Dotychczas policja karała mandatami do 500 złotych na podstawie art. 54 Kodeksu wykroczeń, który przewiduje mandat w wysokości do 500 złotych „za wykroczenie przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych”. Odtąd jednak obowiązek noszenia maseczki rozciągnięty został także na miejsca prywatne, jak na przykład własny samochód.

Podstawą ukarania zdrowej osoby nienoszącej maseczki np. we własnym samochodzie będą kary administracyjne. Od 5 tys. do 30 tys. zł. – Konstrukcja ta jest jednak nietypowa, bo jest to kara pieniężna, ale nakładana w trybie zobowiązania podatkowego przewidzianego w dziale III ordynacji podatkowej. Kary takie były znane wcześniej i jeszcze przed wejściem w życie specjalnych przepisów dot. koronawirusa toczyły się dyskusje o legalności takich kar pieniężnych, gdyż mają one charakter sankcji za złamanie określonego zakazu, a nie podatku. Konstrukcja przepisu jest typowo karna, a same kary są zdecydowanie wyższe – wyjaśnia w Wyborczej-Opole mecenas Płachej.

Obowiązek noszenia maseczek – kto, kiedy i gdzie?

Na razie nie jest też doprecyzowane, gdzie będzie trzeba zakrywać usta i nos. Na stronie Ministerstwa Zdrowia jest za to taki, na razie nieostateczny wykaz miejsc, w których należy zakrywać twarz:

  • w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;
  • w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach;
  • na terenach zieleni, w szczególności: w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na terenie plaż;
  • na terenach leśnych, w szczególności: na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.

Przepis miałby nie być stosowany w przypadku:

  • poruszania się przez osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą;
  • dzieci poniżej 2 lat albo osób, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu albo niezdolnych z do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

Warto zapoznać się z najnowszymi wytycznymi przed wyjściem z domu.


Maciej Dowbor ma maseczkę

Maciej Dowbor ma maseczkę

Michalina Sosna pozuje w maseczce

Michalina Sosna pozuje w maseczce

Koronawirus w Polsce. Obowiązek noszenia maseczek

Koronawirus w Polsce. Obowiązek noszenia maseczek

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×