Najlepsze seriale kostiumowe ostatnich lat. Od "Downton Abbey" po "Koronę Królów" [RANKING]
Downton Abbey
Kultowa brytyjska produkcja, której akcja zaczyna się wraz z rozpoczęciem I wojny światowej, a kończy tuż po objęciu władzy przez Hitlera. Wydarzenia historyczne dotykają mieszkańców przepyszne, zadbanej arystokratycznej siedziby lordostwa Crawleyów, ich krewnych oraz liczną służbę. Są skandale, romanse, ktoś „niechcący traci życie” jest mezalians, przyjaźń i ukryte pragnienia, czyli wszystko, czego potrzeba dobremu serialowi kostiumowemu. Podglądanie ich pracy dla tak rozległego domostwa i namiętności, które nimi targają, jest chyba jeszcze bardziej interesujące niż oglądanie arystokratów. Wspaniałe kostiumy, piękne widoki i świetna gra aktorów, na czele z genialną Maggie Smith w roli lady Violet, despotycznej matki pana domu, której mottem jest „Wybaczyć? Być może. Zapomnieć? Nigdy!”. Choć już zaprzestano produkcji serialu, na ekrany kin w sierpniu wchodzi film Downton Abbey, będący kontynuacją historii z serialu.
Biała księżniczka
Serial na podstawie książek Philippy Gregory przybliża nam czasy wojny Dwóch Róż gdy Anglię przejęli w posiadanie Tudorowie po zręcznym wyeliminowaniu Plantagenetów z gry. To też taki feministyczny ukłon w stronę kobiet przełomu średniowiecza i renesansu, kiedy miały one jeszcze znaczący wpływ na politykę i to one ustalały zasady. W roli upartej i morderczej królowej matki znana doskonale widzom Gry o tron Michelle Fairley. Gwiazdą tego serialu jest tez świetna młoda aktorka grająca tytułowa role Elżbiety, matki przyszłego Henryka VIII, czyli Jodie Comer.
Hiszpańska księżniczka
Kontynuacja historycznego cyklu poświęconego angielskim władczyniom. Hiszpańska księżniczka koncentruje się na osobie Katarzyny Aragońskiej (Charlotte Hope), czyli pierwszej zony Henryka VIII. Jak się okazuje, Henryk pisał do niej listy w zastępstwie swego niemrawego brata Artura, któremu zmarło się, już poślubiwszy Katarzynę. Jednak ambitna dziewczyna jak czołg parła do tego by zostać królowa Anglii, aż tak omamiła Henryka oraz jego ojca, że dopięła swego. Cóż, twórcy Korony królów powinni obejrzeć także ten serial, żeby zobaczyć, jak przy naprawdę ograniczonym budżecie – w Hiszpańskiej Księżniczce tez gówna role grają pojedyncze i te same co i w Białej Księżniczce krużganki – zrobić porywające dzieło z wartką intrygą.
Outlander
Serial na podstawie powieści Diany Gabaldon o kobiecie świetna Caitriona Balfe) przeniesionej z czasów po drugiej wojnie światowej do XVIII-wiecznej Szkocji, uczy o historii tego kraju więcej niż podręczniki. Tu daty i wydarzenia historyczne zmieszane są w przyzwoitych proporcjach z romansem i pociągająca intryga. Albowiem przeniesiona w czasie Angielka odnajduje w XVIII wieku przodka swego męża, łudząco do niego podobnego Tobias Menzies). Niestety, kapitan Randall to okrutnik i zboczeniec, który chce uwieść nie tylko , ale i jej kochanka z XVII wieku Sam Heughan), atrakcyjnego szkockiego bojownika.
Victoria
Serial o królowej Wiktorii i życiu na jej dworze. Przedstawia pieczołowicie nie tylko wspaniałe wnętrza, toalety i klejnoty królowej ( świetna Jenna Coleman) lecz także bardzo szczegółowo i wiernie relacje z jej rodziną, współpracownikami, dziećmi, a przede wszystkim z ukochanym mężem Albertem (Tom Hughes). I nie była to sielanka. Królowa jako apodyktyczna i rozpieszczona osóbka, wcale nie chciała rodzic kolejnych maluchów. Za to Albert, który tez zawsze chciał postawić na swoim, zawsze umiał znaleźć sposób, by przekonać królewska małżonkę do swych racji. Bo niestety, cierpiał ogromnie, ze to nie on jest królem...
The Crown
Kolejny rewelacyjny i obsypany nagrodami serial o najdłużej panującej brytyjskiej monarchini czyli Elżbiecie II. W pierwszych dwóch sezonach grała ją wybornie i z wyczuciem Claire Foy . Teraz pałeczkę przejęła zdobywczyni tegorocznego Oscara dla najlepszej aktorki czyli Olivia Colman. W roli księcia Filipa wystąpi znany z Outlandera Tobias Menzies, a w roli królewskiej siostry, Anny – Helena Bonham Carter. Oby trzeci sezon, który zobaczymy prawdopodobnie pod koniec tego roku dorównał dwóm poprzednim, lecz z taka obsada i funduszami na kostiumy i dekoracje nie wątpimy, że sprosta oczekiwaniom widzów.
Gentleman Jack
Serial na podstawie pamiętników jednej z najbardziej niezwykłych kobiet XIX wieku – Anne Lister (Suranne Jones), która w owych czasach nie tylko próbowała, ale i żyła jak mężczyzna, podróżując sama, uwodząc kolejne kochanki i z sukcesami zarządzając majątkiem zapisanym jej przez przezornych krewnych wiedzących, że Anne, logiczna i sprytna zrobi wszystko, by go nie roztrwonić. Miła niespodzianka dla widzów, którzy myśleli, że XIX-wieczne kobiety to tylko cierpiące na globusa Emilie Korczyńskie i puste kokietki w rodzaju Izabeli Łęckiej.
Korona królów
Na tle tych genialnych, dopracowanych produkcji, nasza telenowela historyczna wciąż nieco razi ubóstwem dekoracji, strojów i niezbyt lotnym scenariuszem. Ale mimo wszystko wśród tych minusów są i plusy: widzowie trochę więcej wiedzą o historii ostatnich Piastów. Pozostaje nadzieja, ze te wszystkie błędy da się wyeliminować przy trzeciej serii, poświęconej Jagiellonom. Nie ulega bowiem wątpliwości, że Polacy pokochali ten serial emitowany na antenie TVP1!