NewsyKsiążę William ciągle ma w pamięci dzień, w którym dowiedział się o śmierci Diany. Po 24 latach podzielił się traumatycznym wspomnieniem

Książę William ciągle ma w pamięci dzień, w którym dowiedział się o śmierci Diany. Po 24 latach podzielił się traumatycznym wspomnieniem

William i Diana
William i Diana
Elwira Szczepańska

22.05.2021 19:20, aktual.: 22.05.2021 19:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kilka miesięcy temu wszczęto nowe dochodzenie w celu zbadania okoliczności, które doprowadziły do wywiadu księżnej Diany z dziennikarzem BBC Martinem Bashirem. Stacja zatrudniła zespół do zbadania sprawy, czy w celu namówienia ówczesnej żony księcia Karola dziennikarz zastosował nieetyczne taktyki.

Rozmowę z Dianą telewizja BBC wyemitowała w 1995 roku. Księżna była już wtedy w separacji z księciem Karolem, a rozwód nastąpił rok później. Wywiad oglądały 23 miliony widzów. Wzbudził on ogromne kontrowersje, a jego echa nie milkły przez kolejne tygodnie.

Po interwencji Karola Spencera, brata zmarłej księżnej, BBC wszczęło kolejne śledztwo w tej sprawie, żeby sprawdzić, czy Bashir rzeczywiście manipulował, żeby uzyskać zgodę na tę rozmowę. Okazało się, że rzeczywiście dziennikarz zastosował nieetyczne metody, żeby dopiąć celu.

Książę William wspomina dzień śmierci księżnej Diany

Kilka dni temu William i Harry wydali oświadczenie, w którym skrytykowali ujawnione przez dochodzenie metody, jakimi posłużyli się dziennikarze BBC, żeby doprowadzić do wywiadu z księżną Dianą. Ich zdaniem, grały jej lękami i podsycały paranoję, a ostatecznie przyczyniły się do śmierci ich matki.

Przeraża mnie, że tego typu praktyki albo nawet jeszcze gorsze nadal są powszechnie stosowane - napisal Harry.

W tę sobotę książę William wygłosił przemówienie podczas ceremonii otwarcia Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji. On także poruszył temat śmierci matki. Wyznał, że miejsce, w którym się znajduje, wywołuje w nim wiele bolesnych wspomnień:

Szkocja jest źródłem moich najszczęśliwszych wspomnień i zarazem tych najsmutniejszych - powiedział.

William wrócił pamięcią do poranka, kiedy dowiedział się o śmierci mamy. Miał wówczas 12 lat. Przebywał w tym tragicznym czasie w szkockiej posiadłości królewskiej.

Byłem w Barmoral, kiedy powiedziano mi, że moja matka nie żyje. Byłem w szoku. Wyciszenie znalazłem w kościółku Crathie Kirk. W tamtych mrocznych dniach żalu, szkocki pejzaż przyniósł mi pocieszenie i otuchę. Zawsze będę czuł głęboką więź ze Szkocją - powiedział.

Śmierć księżnej Diany wstrząsnęła nie tylko jej najbliższymi, ale także cały świat na moment zamarł. Matka William i Harry'ego była podziwiana i kochana. Nie bez powodu nazywano ją Królową Ludzkich Serc.

księżna Diana z synami
księżna Diana z synami
Książę William w 1987 roku
Książę William w 1987 roku
Księżna Diana z synami – Williamem i Harrym
Księżna Diana z synami – Williamem i Harrym
Książę Harry i książę William z księżną Dianą 1994 r.
Książę Harry i książę William z księżną Dianą 1994 r.
Książę Harry i ksążę William z księżną Dianą 1993 r.
Książę Harry i ksążę William z księżną Dianą 1993 r.
Książę Harry i książę William z księżną Dianą 1995 r.
Książę Harry i książę William z księżną Dianą 1995 r.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także