NewsyEurowizja 2023. Nowe zasady głosowania! Rewolucyjna zmiana. Gdyby wprowadzono ją wcześniej, Polska odnotowałaby lepsze wyniki

Eurowizja 2023. Nowe zasady głosowania! Rewolucyjna zmiana. Gdyby wprowadzono ją wcześniej, Polska odnotowałaby lepsze wyniki

Eurowizja 2023. Nowe zasady głosowania
Eurowizja 2023. Nowe zasady głosowania
Krystyna Miśkiewicz

22.11.2022 13:40, aktual.: 22.11.2022 14:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Eurowizja organizowana jest od 1956 roku. Tylko raz organizatorzy (Europejska Unia Nadawców) anulowali konkurs – miało to miejsce w 2020 roku, gdy wybuchła pandemia koronawirusa. Przez kolejne dekady zmieniały się zasady show. Ze względu na coraz większe zainteresowanie i rosnącą liczbę uczestników, w 2004 roku wprowadzono półfinały. Od tego czasu zmieniał się kilkakrotnie sposób głosowania. W ostatnich latach o ostatecznym wyniku decydowali wspólnie widzowie i jurorzy.

Zasady były bardzo proste. Do każdego półfinału do finału awansowało po 10 państw, które otrzymały najwięcej punktów po zsumowaniu głosów publiczności i ekspertów. Taki system spowodował, że często do najważniejszej części widowiska nie kwalifikowali się reprezentanci krajów, którzy cieszyli się szczególnym uznaniem wśród widzów.

W trakcie Eurowizji dochodziło także do manipulacji punktami. W tym roku wybuchł potężny skandal o wzajemnym wspieraniu się kilku państw. W niechlubnej grupie znalazła się Polska, której producenci zarzucili współpracę m.in. z San Marino, Gruzją, Azerbejdżanem, Rumunią i Czarnogórą. TVP przekonywała jednak, że wszystko przebiegało zgodnie z planem:

Telewizja Polska kategorycznie odrzuca wszelkie zarzuty formułowane pod adresem polskich jurorów jako bezpodstawne i niedorzeczne. Głosowali oni wyłącznie wg swoich odczuć oraz własnego uznania, nie biorąc pod uwagę jakiegokolwiek algorytmu, nawet algorytmu EBU – brzmiał oficjalny komunikat.

Europejska Unia Nadawców, by uniknąć takich sytuacji, podjęła decyzję o zmianie systemu głosowania. Od przyszłego roku na Eurowizji obowiązywać będą nowe zasady. Jakie?

Eurowizja 2023. Nowe zasady głosowania. Co się zmieni?

W Liverpoolu, gdzie odbędzie się najbliższa edycja Eurowizji, o tym, które państwa awansują do finału zdecydują tylko widzowie. Organizatorzy postanowili odebrać jurorom prawo głosu, co już teraz ucieszyło spore grono sympatyków konkursu. Punkty komisji będą się liczyły tylko w przypadku awarii systemu audiotele. Co więcej, wpływ na ostateczny rezultat w każdej części programu będą mieli nie tylko widzowie z państw uczestniczących w show (tak było dotychczas), ale też z innych terytoriów.

Martin Österdahl, dyrektor wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji, powiedział o zmianach w oficjalnym komunikacie:

W 2023 roku tylko widzowie Konkursu Piosenki Eurowizji zdecydują, które kraje dostaną się do Wielkiego Finału, a odzwierciedlając globalny wpływ wydarzenia, każdy oglądający program, niezależnie od miejsca zamieszkania na świecie, będzie mógł oddać swój głos na swoje ulubione piosenki.[…] Obserwatorzy z pozostałych części świata będą mogli głosować za pośrednictwem bezpiecznej platformy internetowej przy użyciu karty kredytowej ze swojego kraju, a ich głosy, po zsumowaniu, zostaną zamienione na punkty, które będą miały taką samą wagę jak jeden z uczestniczących krajów w zarówno półfinałów, jak i wielkiego finału.

Widzowie we wszystkich uczestniczących krajach nadal będą mogli głosować SMS-em, telefonicznie lub za pośrednictwem aplikacji Konkursu Piosenki Eurowizji. Głosowanie poprzez platformę online z dowolnego miejsca na świecie od lat obowiązuje na Eurowizji Junior, ale z tą różnicą, że jest ono bezpłatne. Wkrótce ma zostać opublikowana pełna lista państw, z których będzie można głosować w trakcie show. Prawdopodobnie zabraknie na niej Białorusi i Rosji.

Komplet punktów z głosowania online w półfinałach i finale będzie taki sam, jak z każdego kraju: 1-8, 10 i 12 punktów. Wpłynie to na podział głosów w Wielkim Finale. Każdy kraj odda zarówno punkty od jury i telewidzów. Jednak dodatkowe głosy z Reszty Świata sprawią, że widownia będzie miała ok. 50,6% wpływu na wybór zwycięzcy, a nie dokładnie 50% jak do tej pory. Sposób prezentowania wyników w Wielkim Finale pozostaje bez zmian – uściśla serwis eurowizja.org.

Gdyby podobne zasady głosowania na Eurowizji w półfinałach obowiązywały w poprzednich latach, to Polska w 2019 roku znalazłaby się w wielkim finale. Eurowizja.org przypomina, że zespół TULIA z piosenką Pali się otrzymał wystarczająco dużo punktów od widzów, by znaleźć się w ścisłej dziesiątce najlepszych. Punkty od jurorów zaniżyły noty grupy, która ostatecznie zajęła 11. miejsce, a od awansu dzielił ją zaledwie 1 punkt.

Eurowizja 2023: Kto z Polski?

TVP już kilka tygodni temu potwierdziła udział w Eurowizji 2023. Reprezentant Polski zostanie wybrany podczas publicznych krajowych eliminacji w lutym, w którym wystąpi dziesięciu finalistów wybranych przez powołaną na tę okazję komisję. Wśród zainteresowanych udziałem w preselekcjach są m.in. Maja HyżyDominik DudekDaria Marx.

Eurowizja Junior 2018: Punkty z Albanii – 8 dla Polski
Eurowizja Junior 2018: Punkty z Albanii – 8 dla Polski
Eurowizja 2022. Punkty z Polski
Eurowizja 2022. Punkty z Polski
Eurowizja 2022. Punkty z Polski
Eurowizja 2022. Punkty z Polski
Eurowizja 2021. Holandia dostała zero punktów
Eurowizja 2021. Holandia dostała zero punktów
Punkty z Polski na Eurowizji 2019
Punkty z Polski na Eurowizji 2019
Punkty z Polski na Eurowizji Junior 2017
Punkty z Polski na Eurowizji Junior 2017
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także