Eurowizja 2022. Oświadczenie TVP ws. ODRZUCONYCH punktów polskiego jury! Kiedy i jak złamano regulamin? Kto był w komisji?

Eurowizja 2022. Wyniki polskiego jury

Eurowizja 2022. Wyniki polskiego jury

Eurowizja 2022. TVP komentuje wyniki głosowania polskiego jury, które zostały anulowane przez organizatorów konkursu. Stacja ujawniła nazwiska członków komisji i odpowiada na zarzuty współpracy z pięcioma innymi państwami.

Tak gorąco po Eurowizji dawno nie było. Tym razem najwięcej miejsca w polskich mediach poświęcone jest nie tyle zwycięstwu Ukrainy i 12. miejscu Krystiana Ochmana, ile kontrowersjom wokół pracy komisji jurorskich.

Najpierw polscy widzowie byli oburzeni brakiem punktów od jury z Ukrainy. Tamtejsza ekipa zapewnia, że głosowała na reprezentującą nasz kraj piosenkę River, a ich punkty zostały zmanipulowane, dlatego będzie domagała się wyjaśnienia ze strony EBU, która odpowiada za organizację wydarzenia.

Zawiódł system oceny, dlatego czekamy na oficjalne wyniki – napisała jurorka Irina Fedyszyn.

To jednak nie wszystko. Michał Wiśniewski w rozmowie z Jastrząb Post zwrócił uwagę, że swoje za uszami mają polscy eksperci:

Sami coś tam przeskrobaliśmy jako jury, bo przecież te nasze punktacje nie były prawdziwe, tylko były wylosowane przez komputer – a dokładnie wyciągnięta średnia państw z naszego regionu, więc sami mamy coś na sumieniu, ale zrobiła się taka antyukraińska kampania związana z tym, że Polska znalazła się wśród krajów, które nie dostały punktów od Ukrainy.

Ostatecznie wyniki głosowania polskiego jury w finale Eurowizji prezentowały się następująco:

 • 12 punktów – Ukraina
 • 10 pkt – Szwecja
 • 8 pkt – Wielka Brytania
 • 7 pkt – Portugalia
 • 6 pkt – Australia
 • 5 pkt – Szwajcaria
 • 4 pkt – Włochy
 • 3 pkt – Holandia
 • 2 pkt – Grecja
 • 1 pkt – Hiszpania

EBU (Europejska Unia Nadawców) po finale Eurowizji wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że wskutek wykrycia pewnych nieprawidłowości anulowano punktację przyznaną przez jurorów z sześciu krajów. Organizatorzy mieli poważne zarzuty pod względem pracy ekip. Polskiemu gronu ekspertów zarzucono, że oddało swoje głosy w sposób stronniczy, by zmanipulować wyniki na korzyść swojego reprezentanta.

Do nieprzyjemnej sytuacji doszło już w trakcie półfinału. Współpracownicy organizatorów monitorujący pracę jury zauważyli wówczas „nieprawidłowy przebieg prac”. Alarm podniosła belgijska telewizja VRT, która zwróciła EBU uwagę, że sędziowie z sześciu państw mieli kontaktować się między sobą, by w trakcie głosowania wzajemnie nagrodzić się preferencyjnymi notami.

Wskutek wykrytych nieprawidłowości, w drugim półfinale oraz finale Eurowizji anulowano głosy jurorów z Azerbejdżanu, Gruzji, Rumunii, Czarnogóry, San Marino i Polski. Zgodnie z regulaminem zastosowano zastępcze wyniki – średnią wyciągniętą z punktacji przyznanych przez państwa z naszego regionu (Mołdawia, Łotwa, Litwa, Estonia).

Eurowizja 2022. Oświadczenie TVP ws. punktów od polskiego jury

Po finale cztery państwa podejrzane o nieuczciwe głosowanie wystosowały oświadczenie. Były to Azerbejdżan, Czarnogóra, Gruzja oraz Rumunia – wszyscy na swój sposób odpierają zarzuty EBU i proszą organizację o wyjaśnienie całej sytuacji. Jedynie Polska i San Marino nabrały wody w usta. Aż do teraz.

TVP po trzech dniach od finału zabrała głos w sprawie, przesyłając do mediów stosowny komunikat.

Telewizja Polska kategorycznie odrzuca wszelkie zarzuty formułowane pod adresem polskich jurorów jako bezpodstawne i niedorzeczne. Głosowali oni wyłącznie wg swoich odczuć oraz własnego uznania, nie biorąc pod uwagę jakiegokolwiek algorytmu, nawet algorytmu EBU

Wreszcie zdecydowano się ujawnić skład polskiej komisji – w poprzednich latach nazwiska poszczególnych jurorów publikowano zaraz po zakończeniu konkursu na jego oficjalnej stronie eurovision.tv:

Do udziału w tegorocznej Eurowizji Telewizja Polska wskazała następujących jurorów: Krystynę Giżowską, Dagmarę Jaworską, Aleksandrę Szwed, Andrzeja Jaworskiego, Mikołaja Gąsiewskiego

TVP będzie dążyła do wyjaśnienia z EBU wszystkich niejasności:

Oceniając najwyżej Ukrainę, [jurorzy] dali wyraz swojej niezależności oraz braku jakiegokolwiek związku pomiędzy ich notami a głosami oddanymi przez inne państwa na Polskę. W najbliższych dniach Telewizja Polska będzie wyjaśniała zaistniałą sytuację z przedstawicielami Europejskiej Unii Nadawców, będącej organizatorem konkursu Eurowizji. Zostanie im przekazany protest TVP oraz żądanie poprawy transparentności głosowań i sposobu przyznawania punktów, tak by w przyszłości uniknąć niepotrzebnego zamieszania, do jakiego doszło w tym roku.

W trakcie finału Eurowizji sekretarze czterech komisji nie połączyli się ze studiem w Turynie. W ich imieniu punkty przekazał producent wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji – Martin Osterdahl. Polskie głosy wygenerowane przez wspominany wcześniej system przekazała Ida Nowakowska, która zdobyła się na odezwę do Europy dotyczącą pomocy, jaką Polacy okazują Ukraińcom w czasie wojny, co nie spodobało się części publiczności:

Negatywnie odbierana jest wypowiedź Idy podczas przekazywania punktów jurorskich. Popularna prezenterka TVP zamiast o Eurowizji mówiła o tym, że Polacy pomagają Ukraińcom, a jej występ miał ścisłe powiązania z sytuacją polityczną – zwrócił uwagę Dziennik Eurowizyjny.

Przypomnijmy, że już w ubiegłym roku fani konkursu podejrzewali TVP o współpracę z nadawcą z San Marino SMRTV, które jako jedyne przyznało Rafałowi Brzozowskiemu 12 punktów. Tyle samo polska komisja wręczyła reprezentantce włoskiej enklawy, Senhit, która w punktacjach została pominięta przez komisje z większości państw.

Moment przyznawania punktów polskiego jury na Eurowizji 2022 przez Idę Nowakowska możecie zobaczyć poniżej.

Michał Wiśniewski o pracy jurorów na Eurowizji 2022 – broni Ukraińców i gani Polaków:


Eurowizja 2022. Punkty z Polski

Eurowizja 2022. Punkty z Polski

Eurowizja 2022. Punkty z Polski

Eurowizja 2022. Punkty z Polski

Eurowizja 2022. Punkty z Polski

Eurowizja 2022. Punkty z Polski

Komentarze

 • Nik pisze:

  Ten wstyd będzie się ciągnął latami ! Całe to Tvp to jedna kur..zja! Najbardziej tylko szkoda P. Krystiana bo wystąpił fenomenalnie, tylko czy ktoś go uprzedził o tym że zrobią mu takie świństwo! Po tym fakcie proponuję mu to że, jeśli kiedykolwiek Tvp zaproponuje mu występ, jego menager powinie zażądać zaporowej kwoty tak by już nigdy nie musiał brać udziału w tej żenadzie!!!! Przesympatyczny z niego człowiek, jak można było go tak skrzywdzić!!!!!!

  • Martyna pisze:

   A ja myślę , że w EBU był przekręt, popełnili przestępstwo i teraz muszą wytłumaczyć się z tego.

  • Leński pisze:

   Niezły agencik z ciebie. Panie Nikt wracaj się Sasza do swoich.

 • Gość pisze:

  Unieważnić Eurowizję i zrobić od nowa. Problem z glowy, albo unieważnić i nie robić wcale w tak trudnych czasach. Ludzie, zacznijcie myśleć. Co się z Wami dzieje?! Co dzieje się z tym Światem?!

  • Patriota pisze:

   Dzieje się to, co zawsze- forsa – w tym przypadku ruble i sympatia do mocarza Putina. Tu na forum też pełno takich którzy wolą go niż Polskę i Polaków

 • Naobcejziemi pisze:

  A po co komu to jury ??? publicznosc i widzowie powinni miec pierwsze i ostatnie slowo .Kropka!!

 • Gość pisze:

  Eksperci ze głowa mala. Eurowizja powinna anulowac pomysł głosów jury albo zostawić tylko dla zabawy ten element

 • Gość pisze:

  Kurski,skąd Pan wytrzasnal to Jury ??. A i prowadząca Konkurs Eurowizji, Nowakowska należy do osób nielubianych przez widzów. Coraz gorzej.

 • Gość pisze:

  Boże, jaką poruta z tym jury. Szukam co to za ludzie, a poza Giżowska, to same młode chłystki z jakiej to melodii po kurskiemu:
  … za onetem:
  1. Krystyna Giżowska – za komuny „gwiazda” piosenki żołnierskiej chętnie śpiewająca w ZSSR, po Solidarności szczęśliwie zapomniana. Skąd ja Kurski wykopał?
  2. Dagmara Jaworska 26 l. – „znana widzom m.in. ze śpiewania w teleturnieju „Jaka to melodia?”. Występuje także na koncertach organizowanych przez TVP.”
  3. Aleksandra Szwed – ” występuje jakowspółpracuje z TVP m.in. przy programie „Jaka to melodia?”, a także śpiewa na koncertach organizowanych przez stację.”
  4. Andrzej Jaworski 32 l. – ” gitarzysta w programie „Jaka to melodia?”
  5. Mikołaj Gąsiewski – „pianista, kompozytor i aranżer oraz muzyk zespołu Lunar.”

 • Gość pisze:

  Polskie cwaniaczki z kultur-elyty przerznely sprawę? Całe to głosowanie to farsa.

 • Gość hahs pisze:

  Ktoś śmiał podważyć zdanie świętej TVP ??? Niewiarygodne!!! Co za bezczelność !! Jedynie słuszna rzetelna i prawdomówna ja ta putinowska

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×