Afera po Eurowizji. Polacy OBURZENI brakiem punktów z Ukrainy od jury! A jak głosowali tamtejsi widzowie?

Eurowizja 2022. Punkty z Ukrainy dla Polski

Eurowizja 2022. Punkty z Ukrainy dla Polski

 Ile punktów Polska na Eurowizji 2022 dostała od Ukrainy? Jury nie oceniło wystarczająco wysoko Krystiana Ochmana, nie przyznając mu ani punktu. A jak głosowali widzowie? W internecie poruszenie.

Eurowizję 2022 wygrała Ukraina. Zespół Kalush Orchestra okazał się bezkonkurencyjny. Największe wsparcie okazali mu widzowie, przyznając 1. miejsce. Nieco słabiej występ folkowej grupy ocenili jurorzy – w ich głosowaniu znaleźli się „dopiero” na 4. pozycji. Od kilku państw, w tym z Polski, dostali najwyższe noty.

Punkty z Ukrainy dla Polski na Eurowizji 2022. Jury kontra widzowie

Polscy Eksperci nie mieli wątpliwości, że to Ukraina wysłała najlepszy utwór na Eurowizję. Ida Nowakowska z dumą przekazała najwyższą notę dla naszych wschodnich sąsiadów, wykrzykując przy tym w ich języku hasło „chwała Ukrainie”. Tym większe było zaskoczenie internautów i widzów, gdy ukraińskie jury nie było już tak hojne w przypadku naszego kandydata.

Eurowizja 2022. Punkty z Polski

Eurowizja 2022. Punkty z Polski

Na Krystiana Ochmana zagłosowali eksperci z 9 państw, od których otrzymał w sumie 46 punktów, co dało mu 14. miejsce w pierwszej (jurorskiej) fazie głosowania. Najbardziej spodobał się Grekom – zajął u nich 2. miejsce (równowartość 10 pkt). Równie dobrze ocenili go Brytyjczycy i Francuzi – 3. miejsce (po 8 pkt). Poniżej dokładne wyniki głosowania jurorów z poszczególnych państw na Polskę:

 • San Marino – 4 punkty
 • Macedonia Północna – 2 punkty
 • Malta – 4 punkty
 • Azerbejdżan – 2 punkty
 • Izrael – 6 punktów
 • Grecja – 10 punktów
 • Francja – 8 punktów
 • Gruzja – 2 punkty
 • Wielka Brytania – 8 punktów

Internauci nie ukrywają swojego zaskoczenia, a momentami wręcz rozgoryczenia postawą ukraińskiego jury. Wielu z nich liczyło, że w symboliczny sposób „podziękują” za wsparcie, jakie nasi rodacy okazują ukraińskim uchodźcom od 24 lutego, czyli dnia wybuchu wojny z Rosją.

 • No i macie wdzięczność Ukraińców dla Polaków za to, co robicie dla nich od trzech miesięcy.
 • Ukraińskie jury wstyd!!! Nawet 1 pkt nam nie dali.
 • Przykro tylko ze z Ukrainy nawet 1 punkt nie przyszedł, zwłaszcza że dużo dla nich robimy.
 • I ta punktacja od Ukrainy… Śmiech na sali… Czas się obudzić.

Inni z kolei słusznie zwracają uwagę, że jury składające się z ekipy profesjonalnych muzyków, ma za zadanie obiektywnie oceniać konkursowe piosenki i występy, a nie skupiać się na geopolitycznych koneksjach:

 • Właśnie po to w 2008 roku powołano jury, żeby nie było politycznego głosowania, które zarzucało wielu widzów.
 • I tak źle, i tak nie dobrze. Zwróćcie uwagę, że jury ma oceniać piosenkę, a nie dziękować za pomoc w trudnym czasie. Widocznie nie spodobała się im piosenka Ochmana.
 • Widownia Ukrainy – 12 punktów. Więcej nie mogli dać. Jury ukraińskie dały plamę… Trudno…
 • To pokazuje, że jury z Ukrainy głosowało zgodnie ze swoimi przekonaniami. Poza tym nie tylko Polacy pomagają Ukraińcom w trudnym czasie – piszą internauci.
Punkty od ukraińskiego jury na Eurowizji 2022

Punkty od ukraińskiego jury na Eurowizji 2022

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy spojrzymy na wyniki głosowania widzów z Ukrainy.

Eurowizja 2022. Ile punktów od widzów z Ukrainy dostała Polska?

W trakcie finału Eurowizji prowadzący widowisko przekazali jedynie zsumowaną liczbę punktów, jakie od widzów  ze wszystkich państw otrzymali poszczególni kandydaci. Ochman dostał ich łącznie 105. Chociaż wsparła go publiczność z wielu krajów, to Ukraina była jedynym, który w głosowaniu SMS przyznał mu 1. miejsce.

Krystian od publiczności zza wschodniej granicy otrzymał maksymalną notę, czyli 12 punktów. Warto o tym wspomnieć, zwłaszcza że w social mediach roi się od krytycznych, często wulgarnych i nienadających się do zacytowania komentarzy pod adresem Ukraińców, którzy – w przeciwieństwie do swojego eksperckiego grona – bardzo wsparli naszego reprezentanta.

Na uwagę zasługuje jeszcze jeden fakt – w każdej komisji jurorskiej zasiadało tylko pięciu członków związanych z lokalną branżą muzyczną. W przypadku widzów wysłane SMS-y należy liczyć w setkach tysięcy. To pokazuje ogromną solidarność z naszym artystą, pod którego występem na YouTubie nie brakuje wpisów od ukraińskich obserwatorów zachwyconych talentem i prezentacją Polaka. Należy je liczyć w dziesiątkach. Oni też nie ukrywają zaskoczenia brakiem not od jury:

 • Jestem w szoku, że mój kraj nie dał Krystianowi żadnego punktu. Przecież to wykonanie było godne podium.
 • Polacy, przepraszam was za jurorów. Ja głosowałam na Krystiana i cała Ukraina wygłosowała dla niego 1. miejsce.
 • Myślałam, że nasze jury da Polsce 12 punktów. Byłam zaskoczona, że tak się nie stało. Przepraszam… – czytamy w sekcji komentarzy.

Ukraińska jurorka ujawnia kulisy głosowania

Do całej afery odniosła się Iryna Fedyshyn – jedna z ukraińskich jurorek, która głosowała w finale Eurowizji. W swoim komunikacie ujawniła szczegóły pracy komisji i opublikowała zdjęcie wypełnionej karty do głosowania z 2. miejscem dla Krystiana Ochmana. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Mimo że głosy nie mogą być upublicznione i mogę zostać za to ukarana grzywną, podrzucam zdjęcie mojego formularza, na którym widać, ile punktów Polska otrzymała ode mnie osobiście. […] Każdy członek jury nie wiedział, ile punktów kto komu przyznał, bo każdy w formularzu zaznaczył swoje punkty poufnie i nie ma prawa o tym dyskutować. Pracy komisji przyglądał się notariusz. Następnie wszystkie punkty zostały zsumowane przez organizatorów i podane na wizji – napisała.

Spodziewaliście się takiej różnicy w gustach tamtejszej publiczności i jurorów?


Krystian Ochman podczas trasy promocyjnej po Europie przed Eurowizją 2022

Krystian Ochman podczas trasy promocyjnej po Europie przed Eurowizją 2022

Krystian Ochman z dziadkiem – Wiesławem Ochmanem

Krystian Ochman z dziadkiem – Wiesławem Ochmanem

Krystian Ochman z tancerkami na ceremonii otwarcie Eurowizji 2022 w Reggia di Venaria

Krystian Ochman z tancerkami na ceremonii otwarcie Eurowizji 2022 w Reggia di Venaria

Komentarze

 • Darek pisze:

  Ukraincy zawsze nas lubili

  • GośćAABB pisze:

   A czego się można było ijest po nich się spodziewać. Do odbudowy Ukrainy też wskazali jak przewodzące państwo Niemcy. Dla nas wystarczy jak poklepią Dudę i Morawieckiego po ramieniu. A zresztą kto szanuje sluzalcow. Daliśmy im wszystko co można, pomoc finansową, sprzęt wojskowy. Przywileje jakich nie mają nasi rodacy i już więcej niewiele wyskrobiemy. To po co jesteśmy im potrzebni. Poczekajmy jeszcze trochę to poznamy ich prawdziwe oblicze.

  • Gość pisze:

   Właśnie nam pokazali jak nas lubią!

  • Gość pisze:

   Ukraińcy zawsze nas lubili, to chyba historii nie znasz ,poszperaj w podrecznikach to się dowiesz jak nas lubili, a poza tym poczytaj wypowiedzi starszych ludzi Polaków którzy przeżyli rzeź Wołyńską to oczy Ci wyjdą że zgrozy jak małe polskie dzieci nadziewali
   na płoty i rozdzierali je na poł ,rodziców tych dzieci zatłukiwali na śmierć ,właśnie ci przyjaciele co nas lubili ,oczywiście nie wszyscy Ukraińcy ale większość wśrod nich nawet sąsiedzi mieszkający przez płot z Polakami wydawali ich tym bestialskim mordercom , geny to są geny teraz ich wnukowie czy prawnukowie zrobią to samo ,to tylko kwestia czasu ,oni uważają że przyszli do siebie , oby Ciebie to nie spotkało,dopiero byś zobaczył co to znaczy .

  • Przyjrzyjcie się Jury z Ukrainy pisze:

   Bo w Ukraińskim przemyśle medialnym siedzą same kacapy.

  • Gość pisze:

   Chyba nie lubili…..

 • Gość pisze:

  No to pomoc już wychodzi solidarni w jedną stronę teraz sami widzicie jak Polaków traktują bo się im wszystko należy oby nikt tego nie żałował!

  • Gość pisze:

   W żadnym europejskim kraju,nie ma wstazeczek Ukrainy,tylko w Polsce. Ludzie, żyją normalnie, oddychają. Zastanawiam się, gdzie my żyjemy, czy Polska jest jeszcze „Polską „.???? Zaczynam reagować alergiczne, A niby jestem Multi-kulti,czy że mną jest coś nie tak ???.?.

  • Gość pisze:

   Myśl0

  • GośćAABB pisze:

   Prawie wszystkie kraje dawały największą liczbę punktów krajowi po sąsiedzku, a Ukraina to jest Ukraina. „sława Ukrainie”, „sława gieroiom”

  • Hej pisze:

   Ludzie, jakiś czterech ludków z Ukrainy nie doceniło naszej piosenki, pies wie co mieli w swoich głowach, kim są, co sobą reprezentują, nie wnikam. Piszę czterech, bo piąta członkini jury pokazała swoją kartę do głosowania z 10 punktami dla Ochmana, dodam, że złamała w ten sposób regulamin, naraziła na grzywnę. Miliony Ukraińców przyznało 12 punktów! Czy u nas 100% obywateli jest za pomaganiem Ukrainie? Na pewno nie, ale, na szczęście, znakomita większość tak! Podobnie tam. Wszyscy nas może nie kochają za naszą pomoc, pies wie dlaczego, mają swoje jakieś wydumane powody, ale znakomita większość tak! Na koniec dodam, że ten konkurs niby piosenki jest i zawsze był g… o wart. Nie liczy się tam muzyka, piosenka, no może w 10-20 procentach. Liczą się głównie preferencje narodowe i polityka. Ten konkurs nie jest wart, aby prezentować na nim taki diament, jak Krystian. Bez niego chłopak się bez problemu przebije. Jury wiedząc o tym wszystkim, wiedząc jak działa Eurowizja, dało politycznego ciała, będą mieli teraz problemy też u siebie, w swoim własnym kraju. Po pierwszym wstrząsie, jakiego też doznałem, zalecam sobie i wszystkim spokój i nie nakręcanie się. Dodam, że jury głosuje, ale zliczają głosy organizatorzy! Jedna osoba z jury dała 10 pkt ów, a jednak wyszło 0 dla Polaka. A może komuś zależało, aby tak się stało, aby wbić klin między nas? Wiem, snuję teorie spiskowe, ale rzecz jest bardzo dziwna i podejrzana.

  • Wystarczy pomyslec dlaczego pisze:

   W tym Ukraińskim Jury medialnym siedzą same ka ca py. Tak samo jak w ich przemyśle filmowym. Nawet te Ukraińskie seriale rozpowszechniane w Polsce są robione na rynek rosyjski.

  • Jaja pisze:

   Co wy pieprzycie, występ był słaby, i dobrze, że muzycy ocenili odpowiednio. Chcecie teatr, to idziecie do teatru.Wstyd,że z powodu słabego występu manipulujecie poczuciem winy u Ukraińców. Nie chcecie pomagać, nie pomagajcie. Jakby nie było dopłat, to zabaczylibyśmy ile osób pomogło.

  • Gość pisze:

   Pomaga się ponoć bezinteresownie, ale jest sporo prawdy w tym co piszesz….

 • Gość pisze:

  ukraińskie jury 0 punktów dla Polaka , żenada, skończcie wreszcie ze wstążeczkami poparcia dla Ukrainy i nie wchodźcie im w d……

  • Gość pisze:

   ksiadz Rydzyk miał rację mówiąc, że jeszcze pożałujemy tego wchodzenia w tyłek ukraińcom

  • Mike pisze:

   popieram

  • Klara pisze:

   Stoję w tramwaju z małą wnuczką , bo 3/4 Ukraińców.Na SORZE 7 h- bo Ukraińcy..
   Warszawa to już nie jest Polska…
   Oni 2019 obchodzili jak rok Bandery….

  • Gość pisze:

   dokladnie

  • Mła pisze:

   Dokładnie! Mi te pro-ukraińskie bzdury wywietrzały w głowie juz po 2 tygodniach od rozpoczęcia wojny, bo nasz rząd zaczął robić z siebie prostytutkę. Ale mimo wszystko jest mi miło, że ukraińska publiczność poparła naszego muzyka. Wszyscy to widzą i niech tamci sie teraz wstydzą.
   Nawet jeden punkt mogli dać z solidarności, albo nawet z litości, a tu nic. A dali takim Szwajcarom, którzy od publiczności ogólnoświatowej dostali równe 0.

  • GośćAABB pisze:

   Prawie wszystkie kraje dawały największą liczbę punktów krajowi po sąsiedzku, a Ukraina to jest Ukraina. „sława Ukrainie”, „sława gieroiom”

  • Gość pisze:

   Jestem za

  • Gość pisze:

   Też tak uważam

 • olga pisze:

  Prawdziwa twarz Ukrainy . Historia tez mówi jak Ukraincy nas zawsze lubili.

 • Gość pisze:

  Chętnie się dowiemy kto był w Ukraińskim jury! Sami Ukraińcy do tego nic nie mają. Głosowali na Polaka ale gdyby mogła i występowała Rosja to ich jury dało by Rosji punkty, a Polakowi nie. Być może w ich jury siedzą takie same szmaty jak w TVN typu Stuhr i jemu podobni i po kumpelsku szmaciarze ze Stuhrem na czele robili co mogli i swoich kumpli z Ukrainy urobili. Skoro mogli nawciskać kitu Stingowi żeby nie przyjeżdżał do Polski do TVP to co dopiero w tak prostej sprawie? Polskę należy oczyścić z takich gnoi jak Stuhr i cała banda z którą ćpa i chleje!! TO największe robactwo co podgryza Polskę od spodu!

  • Ada pisze:

   Zgadzam się w całej rozciągłości. Brawo 💪

  • Gość pisze:

   Opanuj się człowieku, czy zastanowiłeś się chociaż przez chwilę co Ty piszesz? Czy po prostu bezmyślność, głupota i chamstwo przez ciebie przemawia?

  • Agat pisze:

   Ostro powiedziane, ale czy nie widać powtórki z historii? Współczesne skarżenie na Polskę bardzo przypomina Targowicę, a potem jak było pamiętamy że szkoły. Smutne to, że uczestniczą w tym światli ludzie i uważają, że dobrze robią oczerniając władze, jest to niemal kopia zachowań końcówki XVIII wieku.

  • Janina pisze:

   A w piekle już się na twój pobyt szykują. Ile nienawiści i kłamstw masz dla innych tyle żaru piekielnego dostaniesz w zamian.

  • Gośćluc pisze:

   JESTEŚ WOLAK , CZY POLAK?!

  • Gość pisze:

   Tak było przed aktualną wojną- jury ukraińskie najwięcej głosów oddawało na Rosję. Niestety, , ,

  • Gość pisze:

   Myśl człowieku co piszesz zenadaa