NewsyFani "Gwiezdnych Wojen" w żałobie. Nie żyje jeden z głównych aktorów

Fani "Gwiezdnych Wojen" w żałobie. Nie żyje jeden z głównych aktorów

David Prowse nie żyje
David Prowse nie żyje
Zuza Maciejewska
30.11.2020 08:20, aktualizacja: 30.11.2020 09:29

David Prowse urodził się w Bristolu. Od 13. roku życia zmagał się z wczesną chorobą zwyrodnienia stawów. To nie przeszkadzało mu jednak spełniać marzeń. Gdy miał 16 lat rozpoczął podnoszenie ciężarów. Z powodzeniem brał udział w zawodach. Pięć lat później został mistrzem kraju w tej dziedzinie. Tytuł utrzymywał przez kolejne dwa lata.

Największą popularność przyniosła mu jednak rola Dartha Vadera w Gwiezdnych Wojnach. Zdobył ją dzięki swojej imponującej sylwetce i wzrostowi (mierzył 201 cm). Twórcom filmu nie przypasował jednak jego akcent. Właśnie dlatego jego postać była dubbingowana przez Jamesa Earla Jonesa.

Chociaż Prowse stworzył kultową postać, był w konflikcie z reżyserem filmu. George Lucas przez lata z nim nie rozmawiał. Powodem był fakt, że do prasy wypłynęły informację o śmierci Dartha Vadera.

George uwierzył, że to ja zdradziłem mediom informację o śmierci Dartha Vadera, chociaż w tym czasie nawet nie wiedziałem, że moja postać zginie. Od tamtej pory nie odzywa się do mnie. Bojkotowano mnie na planie i nie dostałem zaproszenia na premierę — mówił Prowse w jednym z wywiadów.

David Prowse nie żyje. Zmarł legendarny Darth Vader z Gwiezdnych Wojen

Niestety do mediów dotarły smutne wieści. David Prowse nie żyje, o czym media poinformował jego agent, Thomas Bowington. Przekazał, że aktor zmarł w sobotę rano. W rozmowie z BBC podkreślał, że jego śmierć jest prawdziwą i bolesną stratą dla miliona fanów na całym świecie:

Niech moc będzie z nim na zawsze. Chociaż David stał się rozpoznawalny z grania wielu potworów, dla siebie i wszystkich, którzy z nim pracowali, był bohaterem. Jego śmierć jest prawdziwą i głęboko bolesną stratą dla nas i miliona fanów na całym świecie — komentował agent aktora w rozmowie z BBC.

W 2009 roku David zachorował na raka prostaty. Od tego momentu namawiał mężczyzn, by systematycznie się badali. Przekonywał, że jeśli chorobę wykryje się w porę, można niemal natychmiast zareagować.

Prowse występował nie tylko w Gwiezdnych Wojnach. Na swoim koncie zapisał też udział w takich produkcjach jak m.in. Mechaniczna Pomarańcza oraz Benny Hill. W Wielkiej Brytanii był znany jako Green Cross Code Man, czyli Zielony Znak Drogowy, nauczający dzieci jak właściwie zachować się na drodze.

David Prowse nie żyje
David Prowse nie żyje
David Prowse nie żyje
David Prowse nie żyje
David Prowse nie żyje
David Prowse nie żyje
David Prowse nie żyje
David Prowse nie żyje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także