Tomasz Kammel nosi "stare szwabskie nazwisko", ale kiedyś nazywał się inaczej. Zdradził, skąd ta zmiana
Tomasz Kammel to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy w polskiej telewizji. Okazało się, że jeszcze przed kilkunastoma laty miał inne nazwisko. Co skłoniło popularnego prezentera do takiej zmiany?
Kariera Tomasza Kammela rozpoczęła się w połowie lat 90. W 1997 r. zaczął pracę w Telewizji Polskiej, gdzie wspólnie z Karoliną Korwin-Piotrowską prowadził magazyn filmowy "Filmidło". W kolejnych latach skupił się na programach rozrywkowych. Jako prezenter zadebiutował w 1998 r. w teleturnieju "Randka w ciemno". Następnie pełnił tę samą rolę w takich programach jak "Wykrywacz kłamstw", "Miasto marzeń", "Show Express" oraz "Sekrety rodzinne", co pomogło mu umocnić swoją pozycję w Telewizji Polskiej.
Sprawdź: Historię tytułowej Jolki znają nieliczni. Oto co kryje się za kultowym przebojem Budki Suflera
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Piotr Mróz o kulisach swojego rozstania z Agnieszką Wasilewską. Wyjawił całą prawdę!
Tomasz Kammel wyjaśnił, dlaczego zmienił nazwisko
Fani prezentera być może pamiętają, że jeszcze kilkanaście lat temu Tomasz Kammel miał inne nazwisko — do 2004 roku nazywał się Tomasz Kamel. I chociaż zmiana nie jest kolosalna, dziennikarz wyjaśnił w mediach społecznościowych, dlaczego zdecydował się na taki ruch: "Zanim dodam kolejne 'm' kilka słów dla tych, co od lat pytają, o co chodzi z moim nazwiskiem. W sieci piszą: 'do 2004 roku znany jako Kamel'. To prawda" — zaczął.
Mama mojego taty, babcia Gienia, była córką Polki i Niemca. Jej mąż, a mój dziadek Eduard, jest Niemcem. Nazywali się Kammel. Gdy jednak po wojnie wracali w rodzinne strony babci (Dolny Śląsk, wcześniej Niederschlesien) urzędnik samowolnie skrócił ich nazwisko i w polskie dokumenty wpisał Kamel. Takie to były czasy. Kiedy po latach cała rodzina ze strony taty wróciła do Niemiec, automatycznie dokonano korekty na "Kammel", bazując na aktach urodzenia — wyjaśnił dziennikarz.
Tomasz Kammel zdradził, co oznacza jego nazwisko
"Mój tato, biorąc w 1970 roku ślub z mamą, był dla polskich urzędników Kamelem. Mamy to nigdy nie zajmowało, a ja w pewnym momencie chciałem odzyskać swoje oryginalne nazwisko, co miało miejsce właśnie w 2004. Dlaczego to zrobiłem? By już nie udowadniać, że nie jestem wielbłądem" — dodał żartobliwie na Instagramie.
Prezenter zdecydował się dodać również etymologię swojego nazwiska. Wyjaśnił, że Kammel to "stare szwabskie (region Szwabia) nazwisko", które pochodzi od nazwy zawodu włókienniczego. "Otóż kammele (Die Kammels) to byli ludzie, którzy przy pomocy specjalnych urządzeń (zgrzebła?) wyczesywali wełnę. Stąd Kammel od niemieckiego słowa Kamm (grzebień)" — wyjaśnił.