5 najbardziej stylowych filmów roku. Co wygra Oscary? Klimat lat 20. czy lat 50. ubiegłego stulecia? Opowieść z przyszłości czy przeszłości?

W czwartek 14 stycznia Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła pełną listę nominowanych do Oscarów 2016. W najważniejszej kategorii - dla najlepszego filmu roku - walka rozegra się pomiędzy ośmioma produkcjami: „The Big Short”, „Most szpiegów”, „Brooklyn”, „Mad Max: Na drodze gniewu”, „Marsjanin”, „Zjawa”, „Pokój” i „Spotlight”.

5 najbardziej stylowych filmów roku. Co wygra Oscary? Klimat lat 20. czy lat 50. ubiegłego stulecia? Opowieść z przyszłości czy przeszłości?
Ewa Kamionowska

Jastrząb LOOK jednak z największą uwagą przygląda się tym obrazom, które powalczą o statuetkę za najlepsze kostiumy. W tym roku przekrój epok i różnorodność stylistyczna są znaczne.

Klimaty retro

Akademia postanowiła wyróżnić dwa filmy osadzone w klimatach retro. W latach 20. ubiegłego wieku rozgrywa się akcja filmu "Dziewczyna z portretu". To historia pary duńskich malarzy, Einara i Gerdy Wegener. Opowieść nabiera tempa, gdy mężczyzna zmienia płeć i staje się kobietą (w roli Einara Wegenera, który potem będzie Lili Elbe, niezrównany Eddie Redmayne).

Trzydzieści lat później rozgrywa się historia opowiedziana w filmie "Carol". W Nowym Jorku lat 50. żyje młoda ekspedientka (w tej roli Rooney Mara), która zakochuje się w starszej i zamężnej Carol (Cate Blanchett).

Klimaty baśniowe

Co pewien czas filmowcy z Hollywood raczą nas odświeżoną wersją baśni o jednej z najpiękniejszych dziewczyn wszech czasów, której los odmienia się za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Najnowszy "Kopciuszek" w reżyserii Kennetha Branagha to opowieść zrobiona z przepychem, w której zarówno scenograficzny, jak i kostiumowy rozmach jest momentami przytłaczający. Pełen krynolin, perfekcyjnie skrojonych mundurów, dopracowany w najdrobniejszym szczególe film mieni się feerią barw, tkanin, ich faktur i struktur - konstruktorzy kostiumów mieli co robić.

Przeszłość kontra przyszłość

Dwa ostatnie tytuły nominowane do Oscara 2016 za najlepsze kostiumy to "Zjawa" Alejandro Gonzáleza Iñárritu (wyróżniona Złotym Globem 2016 dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera oraz za najlepszą pierwszoplanową rolę Leonardo DiCaprio) oraz "Mad Max: Na drodze gniewu" George'a Millera.

Choć obie historie osadzone są w przeciwległych odcinkach historii - "Zjawa" to opowieść z końca 19. wieku, "Mad Max" to pochwała swoistego futuryzmu - w obu przypadkach kostiumolodzy zmierzyli się z niełatwym wyzwaniem postarzenia strojów bohaterów.

Zarówno Hugh Glass (w tej roli Leonardo DiCaprio) z przeszłości, jak i Cesarzowa Furiosa (w tej roli Charlize Theron) z przyszłości noszą kostiumy nadgryzione zębem czasu, zniszczone, brudne, rozpadające się niemal w rękach. Stworzyć takie na potrzeby filmu to niełatwa sztuka, dlatego Akademia postanowiła wyróżnić umiejętności nie tyle dekonstrukcyjne, co wręcz destrukcyjne specjalistów pracujących przy obu tych produkcjach.

W naszej galerii zobaczycie bohaterów wszystkich filmów kandydujących do Oscara 2016 za najlepsze kostiumy. Który waszym zdaniem ma największe szanse na cenną statuetkę? Zagłosujcie w naszej sondzie.

Wybrane dla Ciebie