Szukaj

Wybory 2020. Sensacyjne doniesienia o nieprawidłowościach. Czy głosowanie zostanie powtórzone?

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski

Wybory 2020 nieznacznie wygrał Andrzej Duda, pokonując kandydata Koalicji Obywatelskiej, Rafała Trzaskowskiego. Oficjalne wyniki podano 13 lipca o godzinie 19.45. Jednak pojawiają się głosy, że są nieprawidłowości i że możliwa jest powtórka II tury. Dlaczego?

Wybory prezydenckie  wzbudzały kontrowersje niemal od początku. Przede wszystkim spowodowane było to pandemią koronawirusa, która uniemożliwiła ich przeprowadzenie zgodnie z planem. Zmieniono terminy, ale tak naprawdę niemal do ostatnich dni głosowanie stało pod znakiem zapytania. Pierwszy raz wyborcy mieli też wybór czy oddać głos tradycyjnie, czy korespondencyjnie, co prowokowało wiele wątpliwości i pytań.

Do walki stanęło 11 kandydatów. Kampania krótka, ale intensywna. W pierwszej turze obyło się bez większych niespodzianek i do drugiej tury przeszli – Andrzej Duda, który zdobył 43,50 procent poparcia i Rafał Trzaskowski z 30,46 procent.

Czy głosowanie zostanie powtórzone?

II tura wyborów odbyła się w niedzielę, 12 lipca. Polacy tłumnie ruszyli do urn wyborczych, a w wielu miejscach ustawiały się długie kolejki. Na koniec dnia frekwencja wyniosła aż 69,8%.

Pierwsze, sondażowe wyniki wyborów ogłoszono po 21. Na Andrzeja Dudę wskazało 50,4% wyborców, Rafała Trzaskowskiego – 49,6 %. Badanie dopuszczało 2 punkty procentowe błędu.

W poniedziałek o 8:00 rano Państwowa Komisja Wyborcza zorganizowała konferencję prasową i ogłosiła cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania, które spłynęły z 99,97 proc. komisji:

Ogłaszam, że wynik 51,21 proc. głosów otrzymał Andrzej Duda. Wynik 48,79 proc. otrzymał Rafał Trzaskowski – komentował Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW.

Oficjalny, ostateczny wynik wyborów prezydenckich 2020 podano 13 lipca około godziny 20. Frekwencja wyniosła 68,18 %. Zwycięzcą został Andrzej Duda z wynikiem 51,03 %. Wynik Rafała Trzaskowskiego to 48,97 %.

Zaczynają się jednak pojawiać kontrowersje wokół wyborów. Czy w związku z tym głosowanie może zostać powtórzone? Sędzia Wojciech Hermeliński zauważa, że za granicą może się znaleźć spora grupa osób, która złoży protesty wyborcze. Mowa tutaj o rodakach mieszkających za granicą, którzy pomimo chęci głosowania nie otrzymali pakietów wyborczych. Nie brakuje także osób, które przed I turą udały się na wakacje, przez co straciły możliwość głosowania.

Ten problem, jak czytam, dotyczył ok. 200 tys. osób. Pewnie część z nich wybrała się na wakacje przed pierwszą turą i dopisała się do spisu za pomocą ePUAP. Z tego co mówili ci wyborcy, w momencie kiedy składali wniosek o dopisanie się, nie było informacji o tym, że w drugiej turze będą musieli zagłosować w tym samym miejscu – mówił w wywiadzie dla Onet.pl.

Były szef PKW zaznaczył, że liczba protestów z uwagi m.in. właśnie na brak dostarczenia pakietów wyborczych może być duża:

Sąd Najwyższy będzie to oceniać. Sąd musi stanąć na wysokości zadania i uczciwie tę sprawę rozstrzygnąć (…). Ma na to 21 dni.

Jeśli uchwała Sądu Najwyższego nie ukazałaby się przed 6 sierpnia, czyli ostatnim dniem obecnej kadencji Andrzeja Dudy, to nie ma wątpliwości, jaki będzie kolejny krok.

Konstytucja ani kodeks wyborczy nie przewiduje takiej sytuacji. Natomiast opinie większości teoretyków prawa wyborczego mówią, że w takim wypadku wybory będzie trzeba powtórzyć – mówił Wojciech Hermeliński.

Musimy teraz poczekać i zobaczyć, jak rozwinie się sytuacja.


Rafał Trzaskowski, Małgorzata Trzaskowska - wybory prezydenckie 2020

Rafał Trzaskowski, Małgorzata Trzaskowska - wybory prezydenckie 2020

Andrzej Duda, Agata Duda, Kinga Duda - wybory prezydenckie 2020

Andrzej Duda, Agata Duda, Kinga Duda - wybory prezydenckie 2020

Rafał Trzaskowski, Małgorzata Trzaskowska - wybory prezydenckie 2020

Rafał Trzaskowski, Małgorzata Trzaskowska - wybory prezydenckie 2020scena z: Rafał Trzaskowski, Małgorzata Trzaskowska, SK:, , fot. Baranowski/AKPA

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×