NewsyTrzaskowski namieszał w sondażu. Dopiero wystartował, a już odebrał kandydatom spore poparcie. Ile stracił Duda?

Trzaskowski namieszał w sondażu. Dopiero wystartował, a już odebrał kandydatom spore poparcie. Ile stracił Duda?

Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda
Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda
Zuza Maciejewska

18.05.2020 09:00, aktual.: 18.05.2020 16:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Małgorzata Kidawa-Błońska była kandydatką wspieraną przez Koalicję Obywatelską w wyborach prezydenckich. Gdy te miały odbyć się w formie głosowania korespondencyjnego 10 maja, wyraźnie protestowała. Gdy jednak je przełożono, postanowiła się wycofać, o czym oficjalnie poinformowała w piątek:

Gdyby nie mój głos o bojkocie 10 maja, to pewnie one by się odbyły. A tak to ludzie zaczęli o tym mówić i Kaczyński się z tego planu wycofał. Senat i samorządy spowodowały, że mamy szansę na wolne i demokratyczne wybory. Mam nadzieję, że Polacy w takich wyborach wezmą udział — mówiła polityk.

Jakim poparciem wśród wyborców cieszy się Rafał Trzaskowski?

W piątek oficjalnie przedstawiono nowego kandydata, którego popiera Koalicja Obywatelska. To Rafał Trzaskowski, aktualnie urzędujący Prezydent Miasta Warszawa.

Jak na jego start zareagowali głosujący? Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Onetu, jego udział w wyborach może sporo namieszać.

Okazuje się, że chociaż Andrzej Duda wciąż jest faworytem (głosowałoby na niego 43,2 proc. ankietowanych), to jego poparcie spadło aż o 6,5 pkt procentowych. Rafał Trzaskowski uzyskałby 15 procent głosów. Tuż za nim znajduje się Szymon Hołownia (9,9 proc), Władysław Kosiniak-Kamysz (9,6 proc.), Robert Biedroń (6,8 proc.) i Krzysztof Bosak (6,8 proc.).

W tym samym badaniu sprawdzono, czy ankietowani zagłosowaliby w wyborach prezydenckich 2020, gdyby te odbyły się w tradycyjnej formie, w lokalach wyborczych. Na taki krok zdecydowałoby się 56,2 procent ankietowanych, 39,8 procent nie poszłoby na wybory.

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2020? Termin wciąż stoi pod znakiem zapytania. Szef Kancelarii Premiera Michal Dworczyk i wicepremier Jacek Sasin mówili, że prawdopodobna data to 28 czerwca. Jarosław Gowin z kolei mówił o 5 lipca.

Rafał Trzaskowski wygrał wybory w Warszawie
Rafał Trzaskowski wygrał wybory w Warszawie
Rafał Trzaskowski z żoną Małgorzatą
Rafał Trzaskowski z żoną Małgorzatą
Rafał Trzaskowski – nowy prezydent Warszawy
Rafał Trzaskowski – nowy prezydent Warszawy
Rafał Trzaskowski z żoną Małgorzatą
Rafał Trzaskowski z żoną Małgorzatą
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także