Teresa Lipowska o wdowie po Emilianie Kamińskim. Słowa aktorki wywołują smutek: "Koszmarna sprawa"
Emilian Kamiński nie żyje. O śmierci aktora poinformowała jako pierwsza Polska Agencja Prasowa. Smutną informację potwierdziła również jego współpracownica z Teatru Kamienica, którego był twórcą i dyrektorem.
Aktor miał 70 lat, a jego odejście wstrząsnęło światem show-biznesu. Ze względu na trwające święta Bożego Narodzenia informacja ta wydaje się szczególnie przykra.
Na Instagramie niemal natychmiast Emiliana zaczęli żegnać przyjaciele ze świata filmu. Kilka wzruszających słów napisał Krystian Wieczorek, który od lat grał z nim w serialu M jak Miłość.
Słowa pożegnania zamieściła także produkcja serialu, z którym związany był niemal od samego początku.
Teresa Lipowska żegna Emiliana Kamińskiego
Teresa Lipowska to aktorka, która od pierwszego odcinka jest związana z serialem M jak Miłość. To na historii jej postaci opiera się cała fabuła serialu. Wcielająca się w postać seniorki rodu Mostowiaków aktorka specjalnie dla TVP skomentowała śmierć Emiliana Kamińskiego.
W rozmowie telefonicznej wyraziła swoje wielkie ubolewanie i niedowierzanie. Przyznała, że nie potrafi sobie wyobrazić aktualnie rozmowy z jego żoną, Justyną Sieńczyłło, która przeżywa koszmarne chwile:
Wiadomo, że Emilian Kamiński od jakiegoś czasu chorował. Zmagał się z powikłaniami po COVID-19. W lutym przeszedł operację, ale pomimo wszystko nie zaniedbywał pracy i ciągle pojawiał się w teatrze i na planie serialu TVP.
Poniżej przypominamy nasz wywiad, w którym aktor mówił o sztuce Blef.
Kim był Emilian Kamiński?
Emilian Kamiński urodził się 10 lipca 1952 roku. Spełniał się nie tylko w roli aktora, ale też reżysera. Był założycielem Teatru Kamienica w Warszawie i pełnił tam funkcję dyrektora. Miał też własną fundację – Atut.
Aktor na swoim koncie miał ponad 100 ról teatralnych. Jego portfolio było ogromnie bogate. Zanim założył własny teatr, przez 13 lat był związany z Teatrem Ateneum, gdzie po raz pierwszy zadebiutował też w roli reżysera. Było to przy okazji sztuki Słodkie miasto Stephena Poliakoffa.
Przez kilka dekad kariery występował gościnnie także na deskach teatru: Komedia, Rozmaitości, Powszechnego im. Zygmunta Hübnera, Muzycznego Roma, Studia Buffo, a także Teatru Narodowego.
W stanie wojennym był jednym z współtwórców oraz wykonawców Teatru Domowego, który stanowił formę sprzeciwu środowiska aktorskiego wobec reżimu.
Młodsze pokolenie doskonale kojarzy go z ról filmowych i telewizyjnych. Tutaj pojawił się w kilkudziesięciu produkcjach. Wielką popularność przyniosła mu w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego Szaleństwa Panny Ewy. Wspaniale wcielił się też w postać Bociana w komediach U Pana Boga w ogródku i U Pana Boga za miedzą.
Jeżeli chodzi o seriale, to zdecydowanie największą sławę przyniosła mu rola w Klanie, ale też M jak Miłość, gdzie od samego początku grał ojca serialowej Magdaleny Marszałek, w którą wciela się Anna Mucha.