Szukaj

Tak Cannes oddało hołd Andrzejowi Wajdzie! Relacja Grażyny Torbickiej z Polskiej Nocy [WIDEO]

Polska Noc w Cannes 2017

Polska Noc w Cannes 2017

Prezentacja filmu Andrzeja Wajdy Człowiek z żelaza

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes 2017 przygotowali specjalną sekcję Cannes Classic, która poświęcona jest najważniejszym wydarzeniom w historii tego festiwalu.

Blisko 15 lat temu, gdy relacja pomiędzy współczesnym kinem a jego przeszłością została wstrząśnięta przez rozwijającą się technologię cyfrową, Festiwal w Cannes stworzył Cannes Classic – sekcję, która prezentuje wartościowe dzieła dziedzictwa kinematograficznego, przechowywane przez wytwórnie filmowe, właścicieli praw autorskich, kinoteki oraz narodowe archiwa na całym świecie – czytamy w oficjalnym komunikacie organizatorów festiwalu

W świetle tego, tym cenniejszy wydaje się być fakt, że jedynym polskim filmem,w pisującym się w kanon sekcji, jest „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy, który zdobył na festiwalu główną nagrodę Złotą Palmę. Z tej właśnie okazji, Polacy mieli swój niezwykle ważny dzień w Cannes. Chcąc uhonorować wybitną twórczość i wielkość reżysera Andrzeja Wajdy, na Międzynarodowy Festiwal Filmowy do francuskiego Cannes, przybyło wiele polskich osobistości i gwiazd wielkiego formatu. Wśród nich byli m.in.: były prezydent Lech Wałęsa, reżyser Jerzy Skolimowski, prezes Kulczyk Foundation Dominika Kulczyk, aktorka Krystyna Janda, a także reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland.

Jak komentują to ogromne wydarzenie? Co sądzą o canneńskim festiwalu filmowym, a także o filmach, które zostały na nim docenione. Swoimi refleksami podzielili się z dziennikarką i ambasadorką L’Oreal Paris, Grażyną Torbicką:

To takie trochę lustro świata – powiedział reżyser Jerzy Skolimowski o Międzynarodowym Festiwalu w Cannes

Raz, że to honor jest, a dwa, że to jest ogromna promocja i jest to jak gdyby, można by powiedzieć, stempel jakości – tak Agnieszka Holland komentuje nominacje filmów do głównego konkursu w Cannes

Mamy mnóstwo do zaoferowania, możemy dumnie kroczyć po czerwonym dywanie – zaznaczyła Dominika Kulczyk

Ta sama atmosfera, ci sami mili ludzie, lubię ten festiwal – wyznała aktorka Krystyna Janda

A jak na czerwonym dywanie czuł się były prezydent Lech Wałęsa?

Ja jednak jestem spokojnym człowiekiem, samotnikiem, jak widzę tyle ludzi, to trochę mnie i raduje, i niepokoi

Co Lech Wałęsa powiedział o samym mistrzu Wajdzie, o jego kontaktach z nim i o przełożeniu ich relacji na ważne wydarzenia polityczne?

Mieliśmy dobrych nauczycieli – Wajda – przecież on nas uczył, on mnie ułożył, on mnie zachęcił do walki, on powiedział jak walczyć, a więc roztropnie, mądrze, pokojowo. To dłużej trwa, ale przynosi sukcesy – wyznał były prezydent

Obecność takich osobistości w Cannes, to niezbity dowód na to, że Andrzej Wajda był niezwykle cenionym reżyserem, a świadectwo ludzi tak wielkiego formatu jest słowem najwyższego uznania i dowodu wdzięczności za jego pracę na rzecz polskiej kultury.

https://jastrzabpost.pl/exclusive/dominika-kulczyk-o-cannes-2017-i-36-leciu-filmu-czlowiek-z-zelaza_522150.html


Źródło: Dzień dobry TVN, x-news.pl

Lech Wałęsa i Dominika Kulczyk w Cannes 2017

Lech Wałęsa i Dominika Kulczyk w Cannes 2017

Krystyna Janda w Cannes 2017

Krystyna Janda w Cannes 2017

Cannes 2017 - Grażyna Torbicka

Cannes 2017 – Grażyna Torbicka

 


Dominika Kulczyk i Lech Wałęsa - Cannes 2017

Dominika Kulczyk i Lech Wałęsa - Cannes 2017

Dominika Kulczyk z Lechem Wałęsą w Cannes 2017

Dominika Kulczyk z Lechem Wałęsą w Cannes 2017

Grażyna Torbicka - od 20 lat na festiwalu w Cannes

Grażyna Torbicka - od 20 lat na festiwalu w Cannes

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×