Festiwal w Opolu za dwa dni, już jest skandal. Budka Suflera chce upamiętnić śp. Lipko, a nie ma na to szansy. TVP się tłumaczy

Budka Suflera

Budka Suflera

Budka Suflera wystosowała list otwarty do TVP. Członkowie zespołu wyrazili smutek z powodu braku zaproszenia na koncert poświęcony Romualdowi Lipce. Marek Sierocki odpowiada na zarzuty. Co powiedział?

Romuald Lipko na początku lat 70. stworzył Budkę Suflera. Początkowo był basistą, później zaczął grać na klawiszach, a także komponował nowe utwory. Gdy Krzysztof Cugowski opuścił grupę, przejął rolę lidera. Niestety muzyk zmarł na początku lutego. Jego śmierć wywołała poruszenie w środowisku muzycznym.

Budka Suflera w liście otwartym do TVP

Pamięć o Lipce postanowili uczcić organizatorzy 57. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W niedzielę zostanie zorganizowany koncert Cisza, jak ta, w którego trakcie rozbrzmi muzyka Romualda. Ten artystyczny hołd artyście złożą muzycy różnych pokoleń. Wystąpią m.in. Krzysztof Cugowski, Izabela Trojanowska oraz Maryla Rodowicz.

Zabraknie natomiast członków Budki Suflera, Mieczysława Jureckiego i Tomasza ZeliszewskiegoPanowie zasmuceni i zbulwersowani tym faktem wystosowali list otwarty do TVP. Podkreślają, że nie zostali uwzględnieni wśród występujących:

Jako muzycy Budki Suflera, z którą śp. Romuald Lipko przeszedł całą swą drogę artystyczną, z którą odnosił swe największe sukcesy jako kompozytor, aranżer i artysta wykonawca, z którą odbył swą ostatnią trasę koncertową w 2019 r. oraz dokonał ostatnich w życiu nagrań swych kompozycji, oświadczamy, że za swój moralny obowiązek uważamy uczczenie pamięci zmarłego Przyjaciela poprzez wystąpienie w takim koncercie. […] Niniejszym wyrażamy głębokie zdziwienie, zaskoczenie i rozgoryczenie faktem, że Budka Suflera nie została uwzględniona wśród występujących w tym koncercie wykonawców

List otwartyLublin, dnia 30 sierpnia 2020 r. Szanowna Pani DyrektorAnna Cyzowska-AnduraTelewizja Polska S.A.; …

Opublikowany przez Budka Suflera Niedziela, 30 sierpnia 2020

Marek Sierocki odpowiada Budce Suflera

Zespół swoje słowa skierował m.in. do Marka Sierockiego. Dyrektor artystyczny w rozmowie z portalem Wirtualnemedia mówi, że sprawa nie do końca wygląda tak, jak przedstawiają ją muzycy. Dodał, że otrzymali zaproszenie, nie chcieli go przyjąć:

Zajmuję się opolskim festiwalem od trzech tygodni. Gdy tylko zobaczyłem spis artystów tego koncertu, zadzwoniłem do członków zespołu, zaprosiłem ich do udziału. Jednak odrzucili zaproszenie mówiąc, że to uwłacza ich honorowi.

Centrum Informacji TVP precyzuje te słowa, mówiąc, że członkowie Budki Suflera mieli inny pomysł na ten wieczór:

Pan Zeliszewski oczekiwał, że będzie to koncert z utworami, które Romuald Lipko napisał dla Budki Suflera. Twórcy koncertu postanowili jednak uczcić pamięć Romualda Lipki poprzez zaprezentowanie całej twórczości tego wyjątkowego artysty, a nie tylko utworów, które stworzył dla Budki Suflera. Ta koncepcja nie spodobała się członkom zespołu, którzy odmówili występu tego wieczoru na deskach amfiteatru opolskiego — podają w oficjalnym komunikacie.

Mieczysław Jurecki i Tomasz Zeliszewski podobno mieli być gośćmi honorowymi imprezy.


Budka Suflera, Romuald Lipko

Budka Suflera, Romuald Lipko

Buska suflera - reaktywacja

Buska suflera - reaktywacja

Budka Suflera w Sopocie

Budka Suflera w Sopocie

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×