NewsyGroby największych polskich gwiazd. Zobacz, gdzie pochowano Korę, Annę Przybylską, Violettę Villas

Groby największych polskich gwiazd. Zobacz, gdzie pochowano Korę, Annę Przybylską, Violettę Villas

Dzień Wszystkich Świętych, który przypada na 1 listopada, to czas zadumy i wspomnień nad tymi, których już z nami nie ma. W całej Polsce tłumnie odwiedzane są cmentarze, a na pomnikach zapalane są znicze, których ogień symbolizuje wiarę w życie wieczne.

Groby jak wyglądają i gdzie spoczywają polskie gwiazdy?
Groby jak wyglądają i gdzie spoczywają polskie gwiazdy?
Zuza Maciejewska

01.11.2018 | aktual.: 01.11.2018 13:55

Wśród osób, które odeszły w ostatnich latach znajduje się wiele wybitnych postaci związanych ze światem mediów. Pomniki znanych Polaków często są wyjątkowe – regularnie zdobione świeżymi kwiatami i zniczami, monumentalne i po prostu piękne.

Jak wyglądają miejsca pochówku gwiazd, które przez lata podziwiały miliony osób? Gdzie spoczywają ich ciała? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w naszej wspominkowej galerii.

Grób Kory

Olga Sipowicz była piosenkarką, której śmierć w 2018 roku wstrząsnęła całym krajem. Gwiazda przez pięć lat walczyła z chorobą nowotworową. Zmarła 28 lipca 2018 roku w Bliżowie. Miała 67 lat.

Piosenkarka popularność zdobyła występując z zespołem Maanam. Wśród utworów, które zapisała na swoim koncie warto wymienić przeboje takie jak: Kocham cię kochanie moje, Wolno płyną łodzie oraz Krakowski spleen. Nie da się ukryć, że Kora była też osobowością o niespotykanej charyzmie. Przekonali się o tym widzowie i uczestnicy Must Be the Music. Tylko muzyka.

Pogrzeb Kory odbył się 8 sierpnia, miał charakter świecki. Olga Jackowska znana była bowiem z tego, że otwarcie krytykowała kościół katolicki jako organizację, a jednocześnie dużą uwagę poświęcała życiu w zgodzie z naturą.

Fani regularnie odwiedzają grób artystki znajdujący się na warszawskich Powązkach, na którym pojawiają się świeże kwiaty i znicze. Od niedawna czeka na nich jeszcze jeden element. Na pomniku zamontowano skrzynkę na listy od fanów.

Kora - grób na warszawskich Powązkach
Kora - grób na warszawskich Powązkach
Kora na gali Fryderyki
Kora na gali Fryderyki

Grób Zbigniewa Wodeckiego

Zbigniew Wodecki był muzykiem, którego fani pokochali za ponadczasowe utwory takie jak: Zacznij od BachaLubię wracać tam gdzie byłem oraz Chałupy Welcome to – to tylko niektóre piosenki, w których muzyk pokazywał swój niezwykły kunszt artystyczny.

Wodecki był także osobowością sceniczną, którego mogliśmy podziwiać nie tylko na scenie, ale też w programie Taniec z gwiazdami w TVN, w którym zasiadał w jury.

Artysta rozległy udar i był hospitalizowany w jednym z warszawskich szpitali. Jego stan jednak stale się pogarszał – przeszedł ciężkie zapalenie płuc. Był podłączony do respiratora, który pomagał mu w zachowaniu funkcji życiowych. Zbigniew Wodecki zmarł 22 maja 2017 r. Osiem dni później odbył się jego pogrzeb. Po mszy został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

1 listopada 2017 roku fani po raz pierwszy mieli okazję uczcić jego pamięć i zrobili to w szczególny sposób. Jego pomnik, który wręcz "tonął" w zniczach, był widoczny z daleka.

21-11-2016 Warszawa

Roze Gali 2016 fot. P.Kibitlewski

 fot. P.Kibitlewski/ONS
21-11-2016 Warszawa Roze Gali 2016 fot. P.Kibitlewski fot. P.Kibitlewski/ONS

Grób Violetty Villas

Violetta Villas, a właściwe Czesława Gospodarek, w Polsce i na świecie zasłynęła jako śpiewaczka oraz piosenkarka pieśni estradowych i operowych. Miała na swoim koncie także występy w filmach i serialach.

Największa polska diwa naszych czasów miała słuch absolutny, a oprócz talentu wokalnego potrafiła także grać na skrzypach, puzonie i fortepianie. Villas była artystką zauważaną poza granicami naszego kraju. W prasie amerykańskiej i francuskiej tytułowano ją jako głos ery atomowej, a także biały kruk wokalistyki światowej. Przez trzy lata występowała z własną rewią w Las Vegas, podczas której na scenie towarzyszył jej stuosobowy balet i prywatny szofer. Przypomnijmy jeden z najsłynniejszych występów artystki:

Violetta Villas odeszła w 2011 roku, kiedy została znaleziona martwa w swoim domu. Ostatnie pożegnanie wybitnej Polki odbyło się 19 grudnia w Warszawie. Trumna z ciałem artystki została złożona na Cmentarzu Powązkowskim.

Dodajmy, że w sprawie śmierci Violetty Villas wszczęto śledztwo. W 2012 roku poinformowano, że nie można stwierdzić jednoznacznej przyczyny śmierci urodzonej w Belgii diwy. Do zgonu mogły się jednak przyczynić zmiany chorobowe, pourazowe oraz urazy klatki piersiowej.

Grób Violetty Villas sąsiaduje z grobem reżysera Krzysztofa Kieślowskiego. Aby do niego dojść, trzeba wejść na cmentarz Bramą św. Honoraty. Następnie kierujemy się w pierwszą alejkę w prawo. Idziemy około minuty, mijamy żółtą kapliczkę. Grób Villas to kwatera 25.

Grób Violetty Villas na Powązkach obecnie
Grób Violetty Villas na Powązkach obecnie
Grób Violetty Villas w dniu pogrzebu
Grób Violetty Villas w dniu pogrzebu
"Kiedy Allach szedł" Violetty Villas hitem w Indonezji
"Kiedy Allach szedł" Violetty Villas hitem w Indonezji

Grób Anny Przybylskiej

Anna Przybylska zadebiutowała jako modelka, ale prawdziwy splendor spadł na nią później. Wszystko dzięki roli policjantki Marylki Baki w serialu Złotopolscy, aby później pojawić się m.in. w sitcomie Daleko od noszy. Aktorka w mgnieniu oka zdobyła sympatię widzów, która sprawiła, że Ania wzięła udział w wielu kampaniach reklamowych. Przez kilka lat była m.in. ambasadorką kosmetyków marki Astor w Polsce i kilku krajach świata.

Przybylska miała być jurorką w Mam talent! i prowadzić program Perfekcyjna pani domu. Obie propozycje jednak odrzuciła. Kiedy spotkała Jarosława Bieniuka postanowiła skupić się na rodzinie, ponieważ twierdziła, że "na karierę ma jeszcze czas".

Niestety choroba zrujnowała dalsze jej marzenia. Chociaż próbowała walczyć o odzyskanie zdrowia i leczyła się w Szwajcarii, zmarła  5 października 2014 roku w swoim domu w Gdyni Orłowie.

Gwiazda została pochowana w rodzinnej Gdyni. W nadmorskiej dzielnicy miasta – na Oksywiu – znajduje się cmentarz pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Nad nim wyrasta XIII kościół, który sprawia wrażenie, jakby czuwał nad tym najstarszym miejscem pochówku w mieście.

Ciało Przybylskiej spoczywa w rodzinnym grobowcu, w którym pochowany jest również jej ojciec Bogdan Przybylski.

Grób Anny Przybylskiej widoczny jest z dużej odległości, można go śmiało dostrzec z drogi obiegającej nekropolię na Oksywiu. Należy wypatrywać białego krzyża dumnie wznoszącego się nad Grobowcem rodzinnym. Grób znajduje się na małym wzniesieniu, dokładnie naprzeciwko furtki cmentarza. Aby do niej trafić, należy kierować się prosto ulicą Arciszewskich, aż do bramy opatrzonej numerem 25.

Grób Anny Przybylskiej
Grób Anny Przybylskiej
Anna Przybylska wyśmiana podczas roastu Popka
Anna Przybylska wyśmiana podczas roastu Popka

Grób Grzegorza Miecugowa

Grzegorz Miecugow karierę dziennikarską rozpoczął w 1980 roku, gdy dołączył do redakcji lokalnego radia w Warszawie. Siedem lat później przeniósł się do zespołu Zapraszamy do Trójki, by dwa lata później przejść do telewizji. Był prezenterem i wydawcą wiadomości.

W 2001 roku poprowadził pierwszą polską edycję Big Brothera. Później Miecugow został szefem wydawców TVN24, następnie współprowadził Szkło Kontaktowe, a także programy takie jak m.in. Inny punkt widzenia, Gość poranny oraz Cały ten świat.

W 2011 roku usłyszał koszmarną diagnozę: wykryto u niego raka płuc. Nie załamał się jednak. Z dnia na dzień, po 33 latach palenia, dziennikarz odstawił papierosy. Po trzech miesiącach od tego wydarzenia guz w płucach zmniejszył się o 40%. Ciężką i niesprawiedliwą walkę dziennikarz wygrywał przez kolejne 6 lat, chociaż zauważał, że z każdym dniem jest mu coraz trudnej pokonać chorobę. W zeszłym roku podczas spotkania autorskiego w Darłowie mówił, że „może być bardzo ciężko chory”.

Ostatecznie Grzegorz Miecugow zmarł 26 sierpnia 2017 roku. Śmierć ta była sporym zaskoczeniem dla całego polskiego dziennikarstwa.

Miecugow został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Grzegorz Miecugow - grób na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
Grzegorz Miecugow - grób na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
Grzegorz Miecugow nie żyje
Grzegorz Miecugow nie żyje

Grób Marii Czubaszek

Maria Czubaszek-Karolak była polską satyryczką, autorką tekstów i piosenek, którą w ostatnich latach mogą kojarzyć przede wszystkim widzowie Szkła kontaktowego. Dziennikarka słynęła z ciętego języka, jednym z jej najsłynniejszych powiedzeń było:

Mężczyzna jest, jaki jest i nie ma co przy nim majstrować.

Pierwsze kroki w karierze stawiała w 1960 roku, kiedy była na czwartym roku dziennikarstwa. Dla radia porzuciła jednak studia. Okazało się być to słusznym wyborem, ponieważ w ciągu kolejnych lat prowadziła nie tylko audycje, ale także pisała dla gazet i występowała w telewizji.

W międzyczasie tworzyła teksty piosenek. Utwory napisane przez Czubaszek śpiewały gwiazdy takie jak: Ewa BemRenata Kretówna, Grażyna ŁobaszewskaKrystyna ProńkoRyszard Rynkowski czy Trubadurzy.

Maria tworzyła także dla telewizji. Współtworzyła scenariusze m.in. dla seriali Na Wspólnej oraz BrzydUla. Była stałą komentatorką Szkła kontaktowego nadawanego w TVN24.

Maria Czubaszek zmarła 12 maja 2016 w Warszawie, w wieku 76 lat. Prawdopodobną przyczyną śmierci były komplikacje związane z funkcjonowaniem układu krążenia, a także wycieńczenie organizmu.

Czubaszek spoczęła 18 maja na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Maria Czubaszek - grób na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
Maria Czubaszek - grób na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
Pogrzeb Marii Czubaszek
Pogrzeb Marii Czubaszek
Maria Czubaszek: "A co do intuicji, to podejrzewam, że ja czegoś takiego w ogóle nie mam. Gdybym miała, tobym nie wyszła za pierwszego męża, bo by mi intuicja podpowiedział, że skoro przed ślubem nie był w moim typie, to i po ślubie nie będzie"
Maria Czubaszek: "A co do intuicji, to podejrzewam, że ja czegoś takiego w ogóle nie mam. Gdybym miała, tobym nie wyszła za pierwszego męża, bo by mi intuicja podpowiedział, że skoro przed ślubem nie był w moim typie, to i po ślubie nie będzie"

Grób Witolda Pyrkosza

Witold Pyrkosz to aktor, któremu największą popularność w ostatnich latach zapewniła rola Lucjana Mostowiaka w serialu M jak Miłość. Aktor nie tylko miał spore doświadczenie na scenie, ale także odpowiednie wykształcenie – w 1954 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie.

Początkowo Pyrkosz grał tylko w teatrze, aby później występować także na szklanym ekranie. Dwa lata po zakończeniu edukacji debiutował w filmie Cień Jerzego Kawalerowicza. Kino-maniacy z pewnością wiedzą, że rola Mostowiaka to nie jedyne słynne wcielenie aktora. Występował także w filmie O dwóch takich, co ukradli księżyc, Janosik oraz Tygrysy Europy 2.

Pyrkosza kochała publiczność. Właśnie dlatego w 2005 roku znalazł się w gronie laureatów TeleKamer w kategorii aktor. Otrzymał też nagrodę złotych szpilek za całokształt pracy artystycznej.

Zmarł 22 kwietnia 2017 roku w Warszawie, na udar z powodu komplikacji po zapaleniu płuc. Miał 90 lat.

Urna z prochami Witolda Pyrkosza spoczęła na cmentarzu w Górze Kalwarii.

W ostatnim pożegnaniu towarzyszyli aktorowi nie tylko najbliżsi, ale także jego serialowa rodzina.

Witold Pyrkosz - grób w Górze Kalwarii
Witold Pyrkosz - grób w Górze Kalwarii
Witold Pyrkosz 2017 rok
Witold Pyrkosz 2017 rok

Grób Hanki Bielickiej

Hanka Bielicka była aktorką kabaretową, która pomimo wojny uparcie zdobywała kolejne szczeble edukacji i kariery. W 1939 roku nie dość, że ukończyła studia, to na dodatek debiutowała jako aktorka. Wybuch wojny uniemożliwił jej też wyjazd do Francji na stypendium, które otrzymała.

Hanka Bielicka, w momencie w którym zaliczyła pierwszy epizod w krakowskim Kabarecie siedem kotów, poznała wówczas Bogdana Brzezińskiego. To on obiecał napisać coś ciekawego i stworzył rolę, z którą fani kojarzą ją do dziś.

Mowa oczywiście o Dziuni Pietrusińskiej, kobiecie która jak podkreślał Brzeziński, komentuje rzeczywistość z pozycji paniusi miejsko-wiejskiej z dość poważnie zmąconym poczuciem własnych korzeni. Kultową rolę, przed publicznością i słuchaczami radiowego Podwieczorku, Hanka odgrywała przez 25 lat.

Oprócz sceny pokochał ją także świat filmu, chociaż występowała przede wszystkim w drugoplanowych rolach kinowych i telewizyjnych. Przez charakterystyczny głos, który był atutem na estradzie, a przeszkodą w filmie, nie zagrała nigdy głównej roli. Nie zatrzymał jej jednak przed tym, aby w 2002 roku wydała płytę Kazali mi śpiewać. Po raz ostatni w telewizji pojawiła się w 2006, biorąc udział w programie Szymon Majewski Show. 

9 marca 2006 roku przed południem przeszła operację tętniaka aorty, operacja nie powiodła się – Bielicka zmarła kilka godzin później. 10 marca później Sejm uczcił jej pamięć minutą ciszy.

Pogrzeb Hanki Bielickiej odbył się 16 marca. Aktorka, w otoczeniu najbliższych, została pochowana na warszawskich Starych Powązkach w grobowcu rodzinnym Bielickich.

Grób Hanki Bielickiej
Grób Hanki Bielickiej
Hanka Bielicka zmarła w 2006 roku
Hanka Bielicka zmarła w 2006 roku

Grób Agnieszki Kotulanki

Agnieszka Kotulanka, chociaż chodziła do szkoły muzycznej z wydziałem wokalnym, o szkole teatralnej zaczęła myśleć dopiero w liceum. W 1980 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Początkowo występowała w teatrze. Przez osiem lat była aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie. Później wyjechała do Kanady, w której spędziła dwa lata. Tam sporadycznie występowała dla Polonii. Kiedy wróciła do kraju rozpoczęła współpracę z Teatrem Telewizji.

W 1997 roku dołączyła do obsady Klanu, trzy lata później otrzymała TeleKamerę dla najlepszej polskiej aktorki serialowej. Rola Krystyny Lubicz przyniosła jej wielką popularność i uznanie publiczności.

Chociaż kariera Agnieszki rozwijała się świetnie, mniej kolorowo było w życiu prywatnym. Aktorka cierpiała na chorobę alkoholową. Pięć lat temu wycofała się z pracy – straciła rolę w serialu, bo nie przychodziła na plan filmowy. Bohaterka, w którą się wcielała, została uśmiercona przez scenarzystów. Kotulanka całkowicie zniknęła z show-biznesu.

20 lutego 2018 roku zmarła na udar mózgu. Msza pogrzebowa odbyła się w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Legionowie.

Kotulanka została pochowana na cmentarzu parafialnym w Legionowie, tuż przy swoim ojcu.

Agnieszka Kotulanka - grób na cmentarzu w Legionowie
Agnieszka Kotulanka - grób na cmentarzu w Legionowie
Agnieszka Kotulanka znalazła pracę
Agnieszka Kotulanka znalazła pracę

Grób Gabrieli Kownackiej

Gabriela Kownacka po zdanej maturze rozpoczęła przygodę z aktorstwem. Dostała się na wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Już na początku studiów zagrała rolę Zosi Weselu Andrzeja Wajdy.

Kiedy ukończyła szkołę, związała się z teatrem, a jej kreacje aktorskie były doceniane nie tylko przez publiczność, ale również  krytyków. Nad talentem Gabrieli pochylił się nawet ówczesny prezydent Polski – Aleksander Kwaśniewski, który w sierpniu 2005 roku wręczył jej Złoty Krzyż za zasługi w pracy artystycznej.

Łącznie Kownacka zagrała w ponad 60 rolach Teatru Telewizji i zagrała w ponad 40 spektaklach teatralnych w całym kraju.

W 2004 roku aktorka usłyszała diagnozę: nowotwór piersi. Rozpoczęła więc leczenie.

Po kilkumiesięcznych zabiegach chemioterapii i radioterapii mogła powrócić na plan uwielbianego przez miliony widzów serialu Rodzina zastępcza. Choroba nie powiedziała jednak ostatniego słowa. Chociaż aktorka walczyła o zdrowie i dopingowało ją w tym wiele osób, ostatecznie to nowotwór okazał się silniejszy.

Kownacka zmarła 30 listopada 2010, po sześciu latach walki z rakiem.

7 grudnia została pochowana na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

Grób Gabrieli Kownackiej
Grób Gabrieli Kownackiej
Gabriela Kownacka zmarła w 2010 roku
Gabriela Kownacka zmarła w 2010 roku
Wybrane dla Ciebie