Zwyciężczyni Eurowizji ma polskie pochodzenie! Co za pokręcona historia
Netta reprezentowała Izrael w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2018 roku. Wygrała go. Teraz po raz pierwszy odwiedziła Polskę. W studiu DDTVN opowiedziała zwariowaną historię, między innymi o tym, co łączy ją z naszym krajem.
22.02.2020 | aktual.: 22.02.2020 16:52
Netta w DDTVN - kim jest wokalistka?
Wokalistka, instrumentalistka i kompozytorka - tak wszechstronną artystką jest Netta, a Polskę odwiedziła po raz pierwszy. O swoich korzeniach, doświadczeniach życiowych i ogromnej pasji do muzyki, opowiedziała Piotrowi Kraśko i Dorocie Wellman w DDTVN.
O pochodzącej z Izraela piosenkarce zrobiło się głośno, kiedy 12 maja 2018 roku wygrała konkurs Eurowizji z utworem Toy. Po odebraniu nagrody Netta wydała oświadczenie:
Piosenka bardzo szybko zdobyła czołówki list przebojów, a jej słowa, przez nawiązanie do akcji #MeToo (akcja solidarności z ofiarami przemocy seksualnej, po skandalu z udziałem Harveya Weinsteina, producenta hollywoodzkiego, oskarżonego o molestowanie seksualne), stały się manifestem zwracającym uwagę na problem przemocy seksualnej. Utwór ma ponad 120 milionów wyświetleń.
Netta jest osobą, która w życiu podejmowała się różnych zajęć. Mimo, że od zawsze ciągnęło ją do muzyki, pomna na słowa swojej mamy, starała się zdobyć konkretniejszy zawód. Była kelnerką, przedszkolanką, pracowała w teatrze, w cyrku.
Oprócz tego, piosenkarka może się pochwalić ciekawym życiorysem. Karierę muzyczną zaczynała, śpiewając w klubach i na weselach. Była członkinią zespołów The Experiment i Gaberband. Przez cztery lata mieszkała w Nigerii i do dziś w jej utworach słychać wpływy zarówno Afryki jak i Bliskiego Wschodu.
Jej kariera ruszyła, kiedy zgłosiła się do programu HaKokhav HaBa. W lutym 2018 roku została jego pierwszą zwyciężczynią, co dało jej automatyczny awans do konkursu piosenki Eurowizji, który wygrała.
Netta - co łączy ją z Polską?
Okazuje się, że Netta ma wiele wspólnego z Polską. Jak sama podkreśliła, to zwariowana historia. Netta Barzilai urodziła się 1993 roku w Izraelu. Następnie przez cztery lata dzieciństwa wychowywała się w Nigerii. Pochodzi z rodziny żydowskiej. I tu zaczyna się część jej historii związana z Polską. Okazuje się, że artystka od strony taty ma też polskie korzenie. Dowiedziała się o tym, robiąc test genetyczny, który przeprowadzał serwis MyHeritage.
Pradziadek wokalistki, który nazywał się Nutan Szpisajzen i zmienił nazwisko na Berzilai, mieszkał w Tomaszowie Lubelskim. Tam też został pochowany na cmentarzu żydowskim.
Sami przyznajcie, zwariowana historia.