Są gwiazdami telewizji, a po godzinach... pracują jako nauczyciele. Zdziwisz się, czego uczą
14.10.2024 10:45
Krzysztof Skórzyński z "Dzień dobry TVN" jest nauczycielem w liceum, o czym z dumą opowiada w wywiadach. Nie jest jedyną znaną osobą, która łączy pracę w mediach z nauczaniem młodszego pokolenia. Znamy też wiele gwiazd, które pracowały w szkole, zanim trafiły do telewizji.
14 października obchodzimy Dzień Nauczyciela. Wśród świętujących znajduje się kilka gwiazd, które spełniają się nie tylko w telewizji, ale także za szkolnymi murami. Czynnym nauczycielem jest np. Krzysztof Skórzyński, jeden z prowadzących "Dzień dobry TVN". O swojej pracy z licealistami wiele razy mówił w wywiadach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Krzysztof Skórzyński jest nauczycielem
Krzysztof Skórzyński jest nauczycielem w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. płk Leopolda Lisa Kuli w Warszawie, którego zresztą jest absolwentem. "Uczę takiego obowiązkowego przedmiotu, który autorsko nazywa się informacja dziennikarska i jest właściwie wiedzą o społeczeństwie. (...) Pani dyrektor pozwoliła mi napisać swój własny, autorski program tego przedmiotu głównie dla klas humanistycznych, chociaż pracuję też z klasami ścisłymi. (...) Moja pani dyrektor zdała sobie sprawę z tego, że dzisiaj bardzo ciężko jest skupić uwagę dziecka przez 45 minut, bo ono po pięciu minutach już jest w swojej głowie na setnej rolce na TikToku. Dlatego uczymy się WOS-u w sposób przystępny dla uczniów i zadajemy im na lekcji taką formę pracy, która będzie im bliska" – wyjaśnił w rozmowie z agencją Newseria.
Monika Richardson uczy języka angielskiego
Monika Richardson porzuciła pracę w telewizji na rzecz kariery pedagogicznej. Jesienią 2021 roku otworzyła szkołę językową "Richardson School", w której uczy języka angielskiego i hiszpańskiego. "Wyznaje zasadę, że poznawanie nowego języka to nie tylko zapamiętywanie słownictwa i reguł gramatycznych, ale też zaznajomienie się z szerszym kontekstem kulturowym, stylem życia w danym kraju. Oprócz szkoły językowej na warszawskiej Ochocie prowadzi również szkolenia medialne, pomagając w przygotowaniu do wystąpień publicznych" – czytamy na stronie internetowej jej szkoły.
Krzysztof Radzikowski jest nauczycielem
Krzysztof Radzikowski z "Goggleboxa" studiował wychowanie fizyczne i zdrowotne na Uniwersytecie Łódzkim, a po obronie dyplomu został nauczycielem WF-u. Przez wiele lat był nauczycielem w Zespole Szkół Rolniczych w Bratoszewicach, a ostatnio w programie "Strong Ekipa" ujawnił, że obecnie pracuje w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii. "Wiadomo, nauczyciele kokosów nie mają, szału nie ma... Po prostu lubię to robić, lubię tę pracę, lubię jak można komuś pomóc" – wyjaśnił w wywiadzie.
Beata Tadla jest wykładowcą akademickim
Beata Tadla robi karierę w telewizji, a swoim doświadczeniem chętnie dzieli się z młodszym pokoleniem. Od wielu lat jest wykładowcą akademickim, m.in. na prywatnej uczelni SWPS w Warszawie, poza tym przez wiele lat uczyła dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. "Moi studenci to ludzie dwukrotnie młodsi ode mnie, dają mi mnóstwo energii. Bardzo lubię się rozwijać i cenię sobie łączenie pokoleń. Cenię kontakt zarówno z osobami starszymi ode mnie jak i młodszymi. Lubię czerpać od jednych i drugich. Moi studenci odświeżają moje poglądy, że tak powiem, a ja dzielę się w zamian swoim doświadczeniem i wiedzą. Często otwieram im też szeroko oczy na rzeczywistość, bo na co dzień jednak wszyscy żyjemy w schematach, w stereotypach. Ogromnie lubię adeptom dziennikarstwa ukazywać tzw. telewizyjną kuchnię, rozwiewać błędne wyobrażenia" – tłumaczyła w wywiadzie dla portalu Uniwersyteckie.pl.
Elżbieta Zapendowska uczyła muzyki
Elżbieta Zapendowska zdobyła popularność jako jurorka programów muzycznych w telewizji Polsat. Do telewizji trafiła jako nauczycielka śpiewu i ekspertka od emisji głosu. Jej podopiecznymi byli m.in. Michał Bajor, Edyta Górniak, Łukasz Zagrobelny i Doda. Z powodu pogarszającego się wzroku musiała porzucić pracę z uczniami. "Bez sprawnych oczu to nie ma sensu. Czasy nam się zmieniły i mamy erę obrazkową, w studio można zrobić cudeńka. Nie chodzi tylko o czystość głosu, bo w wypadku muzyki rozrywkowej w ogóle to nie wchodzi w rachubę. Można poprawić zaś czystość śpiewania i intonację, ale twarz, ciało, ruch są dziś istotne, a ja tego nie widzę. Poza tym to jest też krępujące, gdy mówię do osoby i myślę, że siedzi naprzeciwko, a ona siedzi obok" – wyjaśniła w rozmowie z redakcją "Faktu".
Szymon Wydra uczył w podstawówce
Szymon Wydra zasłynął dzięki udziałowi w pierwszej edycji "Idola". Jeszcze przed rozpoczęciem kariery w telewizji pracował jako nauczyciel muzyki, czym zajął się także po zniknięciu ze szklanego ekranu. Do niedawna uczył muzyki w Publicznej Szkole Podstawowej nr 27 im. Szarych Szeregów w Radomiu.
Agata Młynarska była nauczycielką
Agata Młynarska przed rozpoczęciem kariery w telewizji widziała swoją przyszłość w szkole. "Chciałam być nauczycielką i nawet przez chwilę nią byłam. Skończyłam na Uniwersytecie Warszawskim wydział filologii polskiej. Przez pewien czas pracowałam w jednym z najlepszych warszawskich liceów i utrzymywałam się też z korepetycji. Nawet kiedy zaczynałam pracować w telewizji, miałam pod swoją opieką uczniów, których przygotowywałam do matury. Czułam jednak, że atmosfera pokoju nauczycielskiego jest trochę nie dla mnie. Miałam znakomity kontakt z uczniami, ale w szkole jako instytucji nie czułam się najlepiej. Dlatego ostatecznie nie zdecydowałam się na tę pracę" – powiedziała w wywiadzie dla "OOH magazine".
Artur Rojek był nauczycielem w szkole
Artur Rojek zdobył sławę jako wokalista grupy Myslovitz. Na początku kariery łączył koncertowanie z pracą nauczyciela WF-u w jednej ze szkół w rodzinnych Mysłowicach. Z czasem porzucił bycie pedagogiem na rzecz muzykowania.
Tomasz Organek uczył języka angielskiego
Tomasz Organek od lat robi karierę jako muzyk i piosenkarz. Po ukończeniu w 2001 roku studiów na filologii angielskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu był nauczycielem. "Pracowałem w szkole przez dwa lata, za ok. 2 tys. zł. Ale to było przeszło 15 lat temu. I jak patrzę na to, co się teraz dzieje, odnoszę wrażenie, że czas stanął w miejscu. Nauczyciele są sfrustrowani, źle opłacani, a jak podnoszą głos, próbuje się nimi gardzić społecznie" – wyjaśnił w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" w 2019 roku.