NewsyArtur Barciś i Cezary Żak wspominają początki serialu "Miodowe lata". Niewiele brakowało, a żaden z nich by w nim nie zagrał

Artur Barciś i Cezary Żak wspominają początki serialu "Miodowe lata". Niewiele brakowało, a żaden z nich by w nim nie zagrał

Cezary Żak i Artur Barciś
Cezary Żak i Artur Barciś
07.01.2022 14:00, aktualizacja: 07.01.2022 16:34

Serial Miodowe lata emitowano w latach 1998-2003. Format opierał się na amerykańskim oryginale pt. The Honeymooners. Bohaterami produkcji byli tramwajarz Karol Krawczyk (w tej roli Cezary Żak), kanalarz Tadeusz Norek (Artur Barciś) oraz ich żony: Alina Krawczyk (Agnieszka Pilaszewska/Katarzyna Żak) i Danuta Norek (Dorota Chotecka). Głównym celem mężów było wzbogacenie się nikłym nakładem pracy, co ciągle sprowadzało na nich kłopoty i nie pozwalało ich partnerkom na nawet chwilę spokoju.

Sukces Miodowych lat skłonił producentów do tego, żeby przygotować kontynuację serialu pod nazwą Całkiem nowe lata miodowe, która jednak nie spotkała się z tak dobrym przyjęciem. Producenci zrezygnowali z nagrywania na żywo w Teatrze Żydowskim i zmienili konwencję, co nie podobało się fanom. Oryginalne Miodowe lata do dziś cieszą się popularnością. Nic więc dziwnego, że stacje emitują ich powtórki. Powodzenie serialu stało na początku pod dużym znakiem zapytania.

Artur Barciś i Cezary Żak o początkach Miodowych lat

Artur Barciś i Cezary Żak w rozmowie z dziennikarzem Kamilem Bałukiem (newonce.radio) opowiedzieli o tym, że niewiele brakowało, by w serialu pojawili się inni aktorzy. Dlaczego? Zarówno Artur, jak i Cezary, mieli nie być do końca przekonani do występu w produkcji. Nie chcieli rezygnować dla niej z pracy w teatrze.

Trzeba zaznaczyć, że ja uczestniczyłem w castingach, Artur jako wielka gwiazda filmu polskiego już nie musiał uczestniczyć wtedy. Uczestniczyłem w długich castingach naprawdę. Artur miał przegląd grubych aktorów. Maciej Strzembosz przyszedł do Teatru Polskiego, w którym byłem wtedy na etacie i powiedział właśnie, że wygrałem. Byłem świeżo po przyjęciu na etat w teatrze i powiedziałem, że odmawiam. Bardzo mu zależało, więc powiedział: dobra to ty będziesz miał próby w Teatrze Powszechnym od 10 do 14, na 15 będziecie przyjeżdżali na próby do Teatru Żydowskiego, a potem będziesz wracał wieczorem na przedstawienie do Teatru Powszechnego. Na to się zgodziłem – wyznał odtwórca roli Krawczyka.

Barciś, który był już znany za sprawą występu w cyklu Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego, powiedział, że The Honeymooners było dla niego słabe.

To było okropne. Tam aktorzy nie grali, tylko się wygłupiali. Ja wychowany na komedii, która jest serio i poważna, powiedziałem, że nie chcę – wyjaśnił.

Dodał, że w końcu producenci zdołali go przekonać. Rozchwytywany aktor i tak postawił jednak warunki, które musieli spełnić.

Zgodziłem się grać w serialu pod warunkiem, że nie będę musiał odchodzić z Teatru Ateneum i że próby mogą odbywać się między 14 a 18, a nagrania w poniedziałki. Poniedziałki mamy wolne – podsumował.

Aktorzy nie żałują swoich decyzji. Żak wybił się dzięki niej i stał się powszechnie znany. Barciś z kolei ugruntował pozycję jednego z czołowych polskich aktorów.

Oglądaliście Miodowe lata? Które żarty zapisały się wam w pamięci?

Czy Miodowe lata wracają?
Czy Miodowe lata wracają?
Miodowe lata 2016 nowe odcinki
Miodowe lata 2016 nowe odcinki
Powrót serialu Miodowe lata
Powrót serialu Miodowe lata
Miodowe lata znów w Polsacie
Miodowe lata znów w Polsacie
Miodowe lata wracają
Miodowe lata wracają
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także