NewsyJarosław Kret zdradził prawdę o Sommer. Mogła mieć poważne kłopoty

Jarosław Kret zdradził prawdę o Sommer. Mogła mieć poważne kłopoty

Jarosław Kret (fot. KAPiF), Elżbieta Sommer (fot. AKPA)
Jarosław Kret (fot. KAPiF), Elżbieta Sommer (fot. AKPA)
08.12.2023 17:11, aktualizacja: 17.12.2023 15:35

7 grudnia całą Polskę obiegła informacja o śmierci legendarnej polskiej pogodynki, Elżbiety "Chmurki" Sommer. Od końca lat 50. można było oglądać ją w telewizji, a na emeryturę zdecydowała się dopiero w 2004 roku. Była jedną z postaci, dzięki którym telewizja wydawała się ciekawsza - wiele widzów doskonale pamięta jej wystąpienia. Jarosław Kret, który sławę również zdobył jako pogodynek, pokusił się o szczere wyznanie.

Jarosław Kret o "Chmurce"

Swój podziw względem osoby Elżbiety Sommer i jej zasług wyraził podczas rozmowy z Faktem. Miał okazję poznać swoją idolkę w 2004 roku, kiedy dopiero zaczynał pracę w Wiadomościach.

Ponieważ oglądałem ją już jako mały chłopak, gdy ją poznałem, czułem się zaszczycony. Ona przyjęła mnie z otwartymi ramionami, była bardzo przyjazna i dawała mi dobre rady. Ja co prawda postanowiłem robić prognozy po swojemu i zmieniłem styl prowadzenia, ale przekazała mi bardzo ważną rzecz - tak wspomina pierwsze spotkanie z "Chmurką".

Była dla niego tak dużą inspiracją, że chciał mieć tego samego nauczyciela meteorologii co ona i słynny Czesław "Wicherek" Nowicki:

Pani Elżbieta zwróciła mi uwagę na bardzo ważną rzecz i ja jej posłuchałem. Gdy dostałem propozycję prowadzenia prognoz pogody, postawiłem jeden warunek, że muszę się wyedukować w tym temacie. Podstaw meteorologii uczył mnie meteorolog, który pracował od początku i z "Chmurką", i z "Wicherkiem".

Sommer zbuntowała się przeciwko władzy

Przy okazji wywiadu Kret zdradził pewien szczegół, który "Chmurka" przekazała mu gdy jeszcze pracowała w telewizji. Jak się bowiem okazuje, zbuntowała się przeciwko decyzji władz w okresie PRL-u. Postanowiła przekazać widzom prawdziwą, rzetelną prognozę pogody na dzień 1 maja.

Kiedyś opowiedziała mi, że w czasie PRL-u, gdy zbliżał się 1 maja, kazali jej mówić, że będzie dobra pogoda. Ona nie chciała i się na to nie godziła, zapowiadała prawdziwą, a nie oczekiwaną pogodę - powiedział.

Pamiętacie "Chmurkę" w prognozie pogody?

Jarosław Kret
Jarosław Kret
Jarosław Kret. Gwiazdy Dzieciom
Jarosław Kret. Gwiazdy Dzieciom
Jarosław Kret
Jarosław Kret
Jarosław Kret
Jarosław Kret
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także