NewsySmutne ostatnie słowa Jana Pawła II. Ukrywano je przed światem aż 13 lat

Smutne ostatnie słowa Jana Pawła II. Ukrywano je przed światem aż 13 lat

Jan Paweł II ostatnie słowa przed śmiercią
Jan Paweł II ostatnie słowa przed śmiercią
Aneta Błaszczak

01.04.2018 17:00, aktual.: 05.09.2022 18:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Śmierć Jana Pawła II jest jednym z największych wydarzeń XXI wieku. Odejście papieża Polaka poruszyło miliony wiernych. Przypomnijmy, że Karol Wojtyła został zwierzchnikiem kościoła w wieku 58 lat i przez kolejne 27 piastował swoje stanowisko w Watykanie. Wielu wyznawców uważa, że forma papieża pogorszyła się po głośnym zamachu, którego dokonał turecki terrorysta Ali Ağca.

Jan Paweł II zjednał sobie sympatię nie tylko wśród katolików, ale również wśród wyznawców innych religii. Swoją postawą imponował wielu osobom niewierzącym. Na początku kwietnia 2005 roku cały świat z niepokojem komentował doniesienia z Watykanu o coraz gorszej formie jednego z najsłynniejszych na świecie Polaków.

Papież został poddany tracheotomii [zabieg rozcięcia tchawicy podczas którego do dróg oddechowych wprowadza się rurkę i tą drogą prowadzi się wentylację płuc], dzięki której jego problemy z oddychaniem miały się poprawić. W opinii wielu lekarzy i ekspertów w dziedzinie medycyny, decyzja o hospitalizacji Karola Wojtyły nie była najlepsza. Jakby tego było mało, po niemalże 13 latach w 2018 roku, wyciekły do mediów słowa, które Jan Paweł II napisał na kartce po zabiegu, tuż przed śmiercią:

Co wy mi zrobiliście?! Ale… Totus Tuus – napisał.

Papież nigdy nie ukrywał, że był przeciwny sztucznemu przedłużaniu życia. Jego ostatnie słowa tylko to potwierdzają, o czym zresztą wspomina portal Pikio:

„Totus Tuus” było bowiem dewizą pontyfikatu Karola Wojtyły. Jest to zwrot do Maryi i oznacza „Cały Twój”. Nikt nie był jednak w stanie zapomnieć jednak pierwszych słów napisanych na kartce. Dobitnie pokazały, że papież był przeciwny sztucznemu podtrzymywaniu życia.

Przypomnijmy, że Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia o godzinie 21.37.

Papież Jan Paweł II, 1978 rok
Papież Jan Paweł II, 1978 rok
Karol Wojtyła, Jan Paweł II
Karol Wojtyła, Jan Paweł II
Dolores O’Riordan i Jan Paweł II, spotkanie w Watykanie - 14 grudnia 2001
Dolores O’Riordan i Jan Paweł II, spotkanie w Watykanie - 14 grudnia 2001
Papież Jan Paweł II
Papież Jan Paweł II
Papież Jan Paweł II
Papież Jan Paweł II
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także