NewsyEdyta Górniak oszukała TVP: „Przepraszam, że to mówię, ale to prawda”. Tylko na tym zyskała

Edyta Górniak oszukała TVP: „Przepraszam, że to mówię, ale to prawda”. Tylko na tym zyskała

Edyta Górniak
Edyta Górniak
Elwira Szczepańska

17.06.2020 17:20, aktual.: 17.06.2020 20:39

Edyta Górniak zaśpiewała w 1994 roku na eurowizyjnej scenie i odniosła spektakularny sukces. To właśnie wtedy, w Dublinie, wywalczyła dla Polski drugie miejsce z wynikiem 166 punktów – jak dotąd najwyższe. Z jej udziałem wiązało się jednak wiele kontrowersji. O jednej z nich diwa opowiedziała w cyklu Legendy Eurowizji. Okazało się, że gwiazda okłamała Telewizję Polską.

Edyta Górniak okłamała Telewizję Polską

W rozmowie z cyklu Legendy Eurowizji Edyta Górniak opowiedziała o swojej drodze na szczyt. Zwierzyła się, że o wszystkie swoje marzenia musiała walczyć. Zaapelowała do młodych ludzi, żeby nigdy nie rezygnowali, bo niezależnie skąd się pochodzi, jaki ma się start i wsparcie z domu, można osiągnąć wiele. Trzeba tylko mieć wizję i ciężko pracować.

Zdradziła też historię, jak to się stało, że reprezentowała Polskę w konkursie Eurowizji w 1994 rok. Okazuje się, że otrzymała telefon z Telewizji Polskiej z propozycją reprezentowania kraju. Początkowo myślała, że to żart, więc nawet odłożyła słuchawkę. W końcu się zgodziła. Została wybrana, mimo jej młodego wieku, ze względu na doświadczenie sceniczne - występowała przecież w słynnym teatrze Buffo.

Piosenka, którą zaproponowali jej włodarze, nie spodobała jej się szczególnie, ale ona mimo wszystko się zgodziła. Postanowiła, że popracuje nad innym utworem, który będzie zgodny z jej wizją i sercem.

Zrobili mi piosenkę, ale nie spodobała mi się (...) Nie chciałam ich martwić, więć sie zgodziłam. (...) Tak właściwie okłamałam Polską Telewizję. Powiedziałam im, że pracuję nad ich piosenką, tymczasem przygotowywałam inną. Przepraszam, że to mówię, ale to prawda - powiedziała.

Edyta Górniak zajęła się swoim utworem i na oficjalnym przesłuchaniu zaproponowała, że owszem zaśpiewa piosenkę, którą miała dla niej TVP, ale najpierw wykona inną propozycję. To był strzał w 10. Tak się spodobała, że ku niezadowoleniu twórcy pierwszej propozycji, władze zgodziły się z wokalistką i w rezultacie usłyszeliśmy To nie ja w trakcie konkursu w Dublinie. Jak pokazała historia, to była bardzo dobra decyzja.

Pierwszą piosenkę dla Edyty Górniak na Eurowizję 1994 napisał Piotr Rubik. Nosiła ona tytuł Śpijcie, dzieci nocy.

Edyta Górniak
Edyta Górniak
Grażyna Jasik o konflikcie Edyty Górniak z teściami
Grażyna Jasik o konflikcie Edyty Górniak z teściami
Edyta Górniak - krajowe preselekcje do Eurowizji 2016
Edyta Górniak - krajowe preselekcje do Eurowizji 2016
Edyta Górniak, gość polskich eliminacji do Eurowizji 2010 (fot. AKPA)
Edyta Górniak, gość polskich eliminacji do Eurowizji 2010 (fot. AKPA)
Edyta Górniak - Grateful - Eurowizja 2016. Cała piosenka
Edyta Górniak - Grateful - Eurowizja 2016. Cała piosenka
Edyta Górniak
Edyta Górniak
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także