Bożena Dykiel mierzy się z groźną chorobą. Bierze mocne leki. Opowiedziała o swoim dramacie
Bożena Dykiel jest aktywna w zawodzie aktorskim od 1970 roku. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Grała m.in. w Akcji pod arsenałem, Człowieku z żelaza, Alternatywach 4, Dniu świra, Plebanii, Wszyscy jesteśmy Chrystusami i w Na wspólnej. Mężem gwiazdy jest Ryszard Kirejczyk z którym doczekała się dwojga dzieci.
12.10.2021 | aktual.: 12.10.2021 08:02
73-latka wyznała, że mierzy się z groźną i coraz powszechniejszą w społeczeństwie chorobą. Co jej dolega? Jakie leki bierze?
Problem Bożeny Dykiel. Aktorka zmaga się z chorobą
Dykiel opowiedziała o swoich problemach po tym, jak dołączyła do akcji "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję". Okazuje się, że również i ona cierpi na tę chorobę. Poniżej można zobaczyć spot kampanii z jej udziałem.
https://www.facebook.com/watch/?v=258244502855885
Aktorka namawia w nim do skorzystania z pomocy specjalistów. Podczas konferencji, która promowała kampanię, opowiedziała o własnych problemach.
Dodała, że zawód aktorski sprzyja powstawaniu tego typu zaburzeń. Powiedziała:
Jak wyznała, największym wsparciem w walce o powrót do zdrowia jest jej mąż.
Kibicujemy Bożenie Dykiel i mamy nadzieję, że dzięki tej inicjatywie zachęci osoby z podobnym problemem do podjęcia leczenia.
Kampania "Twarze depresji". Kto ją promuje?
Kampanię "Twarze depresji" promuje grono osób z pierwszych stron gazet. Wśród nich są m.in. Krzysztof Cugowski, Andrzej Seweryn, Urszula Dudziak, Małgorzata Serafin i Piotr Zelt. Akcja ma na celu przekonać osoby cierpiące na depresję, by skorzystały z fachowej pomocy. Przestrzega też ludzi przed stygmatyzowaniem chorych.
Kampania obejmuje m.in. spoty telewizyjne, radiowe, wywiady, wydawanie magazynu i wiele innych przydatnych przedsięwzięć.
Czym jest depresja? Jak wielu osób dotyka...?
Depresja to grupa zaburzeń psychicznych. Objawiają się one np. smutkiem, zaniżoną samooceną, przygnębieniem, pesymizmem lub nawet myślami samobójczymi. Szacuje się, że zaburzenia te mogą dotykać od 5 do 17 proc. światowej populacji. Można wyróżnić chorobę afektywną jednobiegunową, czyli zaburzenia depresyjne nawracające lub pojedynczy epizod depresji, lub chorobę afektywną dwubiegunową, czyli zaburzenia, w których pojawiają się zarówno epizody depresyjne, jak i maniakalne. Szacuje się, że depresja wystąpiła u 27-54 proc. polskich nastolatków.