Polacy nie chcą nazywać tak dzieci. Kiedyś to imię było jednym z najpopularniejszych
Moda na imiona nadawane dzieciom najwyraźniej jest zmienna. Jedno z nich przed laty biło rekordy popularności, a obecnie jest rzadkością. Mowa tu o imieniu, które symbolizuje waleczność, a które nosi coraz mniej dziewczynek.
Kiedy na świat przychodzi dziecko, wielu rodziców już od dawna ma dla niego przygotowane imię. Coraz częściej są to imiona bardzo oryginalne, niejednokrotnie wręcz tak oryginalne, że budzą sprzeciw urzędników. Jednocześnie imiona, które przed laty były wybierane bardzo często, tracą na popularności. Doskonałym przykładem jest Beata.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Klaudia El Dursi na kilka tygodni opuszcza Polskę. Co z dziećmi?
Imię Beata zanika? Polacy nie chcą tak nazywać córek
Wszystkie Beaty być może już niedługo będą mogły czuć się wyjątkowe. Dane Głównego Urzędu Statystycznego jasno wskazują na to, że Polacy coraz rzadziej nazywają tak dziewczynki. W 2021 roku zarejestrowano jedynie 36 Beat, a rok później już tylko 15. Nadal jednak w naszym kraju ma żyć ponad 280 tysięcy kobiet o tym imieniu.
Charakterystyka imienia Beata. Jakie są kobiety, które je otrzymały?
Beata pochodzi z greki lub łaciny i oznacza "waleczną", "szczęśliwą" oraz "przynoszącą szczęście". Według osób wierzących w symbolikę imion i ich wpływ na charakter człowieka Beaty mają być ambitne, walczące o swoje prawa i przekonania oraz otwarte na nowe doznania, w tym podróże. Bliski ma być im los zwierząt i chętnie angażują się w różnego rodzaju akcje pomocowe. Źle znoszą porażki i czasem bywają marudne. Znane kobiety o tym imieniu to między innymi Beata Kozidrak i Beata Tyszkiewicz.