Pogrzeb Zygmunta Malanowicza. Wybitnego aktora pożegnały gwiazdy
Zygmunt Malanowicz związał swoje życie z branżą aktorską. Występował przed kamerami i na scenie, spełniał się też jako reżyser i scenarzysta. Popularność przyniosła mu rola Chłopaka w kultowym filmie Romana Polańskiego, nominowanego do Oscara w 1964 roku, Nóż w wodzie. Wystąpił także w takich produkcjach jak m.in. Polowanie na muchy oraz Krajobraz po bitwie.
Malanowicz dożył 83 lat. O tym, że zmarł, poinformował tydzień temu jego kolega z branży Jacek Poniedziałek, który w social mediach podzielił się osobistym wspomnieniem:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10219543074067042&set=a.1105282071838&type=3
Pogrzeb Zygmunta Malanowicza. Kto pożegnał aktora?
Pogrzeb Zygmunta Malanowicza odbył się w czwartek, 15 kwietnia. Ceremonia pogrzebowa miała miejsce w kaplicy na cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym przy ulicy Żytniej 42 w Warszawie. Po niej nastąpiło odprowadzenie urny z prochami zmarłego do grobu rodzinnego.
Bliscy aktora zwrócili się ze szczególną prośbą do żałobników – zamiast kwiatów, prosili o przekazywanie środków finansowych dla Fundacji "KARUNA. Ludzie dla Zwierząt".
Aktorowi w ostatniej drodze towarzyszyli rodzina i przyjaciele, wśród których nie brakowało gwiazd. Pojawiło się sporo znanych postaci, wśród nich: Andrzej Chyra, Maciej Stuhr, Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Krzysztof Warlikowski, Maja Komorowska, Wojciech Kalarus, Irena Karel.
Zdjęcia w galerii.
Kim był Zygmunt Malanowicz?
Zygmunt Malanowicz urodził się 4 lutego 1938 roku na Wileńszczyźnie w rodzinie polsko-rosyjskiej. Wychowywała go matka i rodzeństwo – miał dwie starsze siostry, Krystynę i Teresę. Do wyboru zawodu aktorskiego Zygmunta Malanowicza zainspirowali Halina i Jan Machulscy. Po maturze zdawał bez powodzenia do dwóch szkół aktorskich – PWST w Warszawie i PWST Kraków. Został jednak przyjęty na Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi.
Malanowicz zadebiutował na szklanym ekranie w dramacie psychologicznym Romana Polańskiego Nóż w wodzie u boku Jolanty Umeckiej i Leona Niemczyka. W późniejszych latach często grywał w filmach Bohdana Poręby takich jak m.in. Hubal, Polonia Restituta oraz Penelopy. Zagrał też w serialu Jana Łomnickiego Dom, gdzie doskonale stworzył postać Tomasza Ciećwierza, oficera ludowego WP zniszczonego przez system komunistyczny.
Po transformacji ustrojowej w latach 90. nie otrzymywał ciekawych propozycji w kraju, częściowo ze względu na ostracyzm środowiska filmowego za jego współpracę z Porębą. Powrotem do polskiego filmu były Tulipany. Ostatni raz na planie pojawił się w 2020 roku. Wówczas zagrał w serialu Usta usta. Wcielił się w postać Tadeusza Żurawicza, podopiecznego Piotra.