Nie żyje była szefowa YouTube. Susan Wojcicki miała polskie korzenie
W sobotę 10 sierpnia szef firmy Google Sundar Pichai, poinformował, że w wieku 56 lat zmarła Susan Wojcicki, była dyrektorka generalna serwisu internetowego YouTube. Przypomnijmy, że tygodnik "Time" uznał ją za "najbardziej wpływową kobietę w internecie".
10.08.2024 09:54
"Jestem niewiarygodnie zasmucony stratą mojej drogiej przyjaciółki Susan Wojcicki, która przez dwa lata żyła z chorobą nowotworową. Jest ona tak samo ważna dla historii Google jak ktokolwiek inny i trudno wyobrazić sobie świat bez niej. Była niesamowitą osobą, liderką i przyjaciółką, która miała ogromny wpływ na świat, a ja jestem jedną z niezliczonych osób pracujących w Google, które lepiej się odnalazły, znając ją. Będzie nam jej bardzo brakować. Nasze myśli są z jej rodziną. Spoczywaj w pokoju, Susan" - napisał Sundar Pichai, szef firmy Google, w poście opublikowanym na platformie X.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kim była Susan Wojcicki?
Susan Wojcicki przyszła na świat w 1968 roku w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, jej ojciec, Stanley Wojcicki, miał polskie korzenie. Mężczyzna był profesorem fizyki i wykładał na Uniwersytecie Stanforda. Z kolei matka, Esther, była dziennikarką i edukatorką. Miała rosyjsko-żydowskie korzenie.
Dziadek Susan, Franciszek Wójcicki, z wykształcenia był prawnikiem. Był też posłem na Sejm Ustawodawczy w Polsce. Przed wojną działał w Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici", a podczas okupacji pracował dla rządu londyńskiego. Po wojnie należał do PSL Stanisława Mikołajczyka. Z kolei babcia, Janina Wójcicka, była pracowniczką naukową Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1948 roku wyjechała z Polski, zabierając ze sobą syna, ojca Susan. Dziadek Susan nigdy nie miał okazji opuścić kraju.
Czytaj więcej: Tak Michał Kubiak zdobył serce swojej ukochanej. Kim jest ukochana byłego kapitana reprezentacji?
Susan Wojcicki ukończyła Uniwersytet Harvardzki z wyróżnieniem. Mogła pochwalić się również tytuł magistra ekonomii z UC Santa Cruz oraz MBA z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Od 1999 do 2014 roku kierowała działem marketingu Google, a w latach 2014-2023 pełniła funkcję dyrektor generalnej YouTube.
Praca i osiągnięcia Susan Wojcicki
Warto również wspomnieć, że na początku działalności Google mieściło się w garażu Wojcickich w Kalifornii, który Susan wynajęła Sergeyowi Brinowi i Larry’emu Page’owi we wrześniu 1998 roku za 1,7 tysiąca dolarów miesięcznie.
Wojcicki była pierwszą osobą odpowiedzialną za marketing w Google, prowadząc kluczowe projekty, takie jak Google Images, Google Books, czy Google Video. Jako wiceprezeska ds. reklamy i handlu zarządzała produktami, które w 2012 roku przyniosły firmie 87 proc. przychodów.
Jej wpływ na kulturę korporacyjną Google był ogromny. W 2014 roku przejęła stery nad YouTube, gdzie przez kolejne dziewięć lat wprowadzała innowacje w dziedzinie muzyki i zaostrzała politykę wobec treści ekstremistycznych i nawołujących do nietolerancji.
Nazwisko Wojcicki wielokrotnie pojawiało się w prestiżowych rankingach, takich jak "100 najbardziej wpływowych osób" według "Forbesa" i "Time". Była nazywana "mamą Google’a", a "Time" określił ją jako "najbardziej wpływową kobietę w internecie".
Susan Wojcicki była matką pięciorga dzieci i aktywnie uczestniczyła w debacie na temat wsparcia matek przez pracodawców. Jej głos był jednym z najważniejszych w tej dyskusji. Kobieta podkreślała, że łączenie macierzyństwa z pracą na wymagającym stanowisku jest możliwe.