To nie Andrzej Grabowski miał grać Ferdynanda Kiepskiego. Uwielbiany serial mógł wyglądać zupełnie inaczej. Kto odmówił kultowej roli?

Andrzej Grabowski wyjeżdża z Polski! To koniec "Świata według Kiepskich"?

Andrzej Grabowski wyjeżdża z Polski! To koniec "Świata według Kiepskich"?

Świat Według Kiepskich, to serial, który osiągnął miano kultowego między innymi dzięki wspaniałej grze Andrzeja Grabowskiego. Okazuje się, że Ferdynanda Kiepskiego miał zagrać ktoś zupełnie inny.

Świat Według Kiepskich to jeden z najpopularniejszych seriali telewizyjnych. Na antenie Polsatu zadebiutował w 1999 roku i od pierwszego odcinka sprawił, że widzowie tłumnie zbierali się przed odbiornikami. W sitcomie piętnowane były różne wady Polaków i wyolbrzymiany jest styl życia stereotypowej rodziny. Fani mogli liczyć na prosty humor i moc niespodziewanych sytuacji, które sprawiały, że na twarzach pojawiał się uśmiech.

Kultowa produkcja Polsatu, opowiadająca o losach rodziny Kiepskich i ich sąsiadów, wykreowała postacie, które na zawsze zapadły w pamięć. Głową rodziny jest niepracujący od lat Ferdynand Kiepski, który nie stroni od alkoholu. Jego żoną jest zapracowana Halina, a dzieci to: niezbyt bystry Walduś i jego siostra Mariola. Aktorzy wykreowali te postacie na kultowe i od lat są utożsamiani z granymi przez siebie bohaterami.

Kto miał grać Ferdynanda Kiepskiego w serialu Świat Według Kiepskich?

W postać Ferdynanda Kiepskiego od samego początku wcielał się Andrzej Grabowski, który fantastycznie przedstawił niezbyt skomplikowaną, a jednak wymagającą ogromnych umiejętności kreację aktorską. Okazuje się, że serial mógł wyglądać zupełnie inaczej.

Zanim uwielbiany przez widzów aktor zgodził się przyjąć rolę w sitcomie, propozycję wcielenia się w głowę rodziny Kiepskich otrzymał jako pierwszy Janusz Gajos. Później proponowano to miejsce jeszcze kilku innym gwiazdom, które podobnie jak on nie zgodzili się zagrać w tej produkcji, uznając ją za „żenującą”:

Wysyłałam scenariusze do pierwszoligowych aktorów. Na celownik wzięliśmy Janusza Gajosa, świętej pamięci Krzysztofa Kowalew­skiego, Janusza Rewińskiego, Stanisława Tyma, Jerzego Bończaka i Grzegorza Warchoła – mam nadzieję, że nikogo nie pominęłam. Nie wysyłałam tekstów do wszystkich naraz, tylko po kolei. Było to czasochłonne, ponieważ każdy otrzymywał scenariusz pocztą – nie było wszak internetu – musiał się z nim zapoznać i wreszcie dać odpowiedź. Każdy odmawiał. Powód był ten sam: serial jest żenu­jący. Myślę, że bali się tej przaśności, tej zbyt prostackiej powierz­chowności Kiepskiego, więc z obsadzeniem głównej roli męskiej mieliśmy poważny problem –  wyznała w książce Anna Skowrońska, czyli współproducentka „Świata według Kiepskich”.

Jak się okazuje, niewiele brakowało, a nie zobaczylibyśmy obecnego jurora Tańca z Gwiazdami w serialu. Z perspektywy czasu wiadomo jednak, że Andrzej Grabowski idealnie wcielił się w postać, a po ponad dwóch dekadach sukcesu widzowie wcale nie mieli dość Ferdka Kiepskiego. Wyobrażacie sobie kogoś innego w tej roli?


Świat według Kiepskich

Świat według Kiepskich

Świat według Kiepskich - nowe odcinki

Świat według Kiepskich - nowe odcinki

Świat według Kiepskich - nowe odcinki

Świat według Kiepskich - nowe odcinki

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×