Olga Tokarczuk właśnie odebrała Nobla i zachwyciła cały świat swoją kreacją. Tak Polska przechodzi do historii
Olga Tokarczuk, w czwartek, 10 października została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Została nagrodzona za 2018 rok. Jest drugą Polką, która otrzymała tę nagrodę. W tej samej kategorii wcześniej została uhonorowana Wisława Szymborska w 1996 roku.
Olga Tokarczuk odebrała Nobla – zdjęcia i przemówienie z gali
W Sztokholmie trwał tak zwany Tydzień Noblowski. W sobotę Olga Tokarczuk wygłosiła w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej swoją noblowską przemowę. Podczas wykładu odczytała w języku polskim esej "Czuły narrator". Cały czas była bardzo zajęta, aż do wtorku, kiedy nadszedł moment odebrania nagrody.
We wtorek na uroczystej gali, która rozpoczęła się o godzinie 16.30, złoty medal i dyplom przekazał Oldze Tokarczuk król Szwecji Karol XVI Gustaw. Zaraz potem w cudownie przystrojonej kwiatami filharmonii w Sztokholmie odbył się słynny bankiet noblowski.
Olga Tokarczuk była 10. w kolejce do odbioru swojej nagrody. Na gali pojawiła się w pięknej kreacji zaprojektowanej przez Gosię Baczyńską. Długa, ciemnogranatowa kreacja, ze wstawkami z jedwabiu i misternymi koronkami, doskonale podkreśliła styl pisarki. W tym historycznym dniu towarzyszyli jej najbliżsi, Grzegorz Zygadło i syn Zbigniew z narzeczoną Anną.
Podczas przemówienia Członek Akademii Szwedzkiej, po wyczerpującym uzasadnieniu nagrody oraz pokazaniu ponadczasowości Ksiąg Jakubowych, w języku polskim zwrócił się do Olgi Tokarczuk, prosząc ją o odebranie lauru z rąk króla Karola XVI.
To był wielki wieczór dla nas, dla Polaków, dla naszej literatury i kultury.
Dodajmy, że ze wszystkich relacji wynika, że Sztokholm pokochał Olgę Tokarczuk.
Za co Olga Tokarczuk dostała Nobla?
Akademia Szwedzka uzasadniła laur dla Polki w następujący sposób:
Kto otrzymał Nagrodę Nobla z literatury za rok 2019?
W 2018 roku nie wręczono literackiej nagrody, spowodowane to było ze skandalem obyczajowym. Dlatego w tym roku przyznano dwie nagrody. Nagrodę za 2019 rok otrzymał austriacki pisarz i dramaturg Peter Handke. Budzi on w Sztokholmie kontrowersje w związku ze swoimi poglądami oraz proserbskimi wypowiedziami na temat wojny w byłej Jugosławii.