Szukaj

Olga Tokarczuk dostała Nobla! Historyczny sukces Polki! Dołączyła do grona najwybitniejszych

Olga Tokarczuk w czwartek, 10 października otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Została nagrodzona za 2018 rok. To w sumie szósty literacki Nobel dla naszego kraju. Torczuk to druga Polka, a pierwsza prozaiczka, która otrzymała tę nagrodę. Wcześniej, w tej samej kategorii, została uhonorowana Wisława Szymborska. 
Literacka nagroda Nobla za 2018 dla Olgi Tokarczuk

Literacka nagroda Nobla za 2018 dla Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk, to utytułowana polska pisarka, która na swoim koncie zgromadziła wiele nagród i wyróżnień – w tym m.in. Nagrody Literackie Nike oraz  International Booker Prize za powieść Bieguni. W tym roku może dorzucić do nich kolejny sukces. Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok.

Zobacz: Nie żyje Toni Morrison. Zmarła legendarna pisarka i laureatka Nagrody Nobla

Olga Tokarczuk i Peter Handke – Literackie Nagrody Nobla za 2018 i 2019 rok

Tego samego dnia Noblem został nagrodzony Peter Handke, który odebrał laur za rok 2019. Akademia Szwedzka, która jest wykonawcą testamentu Alfreda Nobla, zdecydowała, że zostaną wręczone dwie nagrody w dziedzinie literatury. W zeszłym roku nie przyznano tego wyróżnienia ze względu na skandal obyczajowy.

Zobacz: Wielkie zmiany zasad w „The Voice of Poland”. Pierwsza taka sytuacja w historii show!

Akademia Szwedzka uhonorowała Olgę Tokarczuk za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. Tym samym Polka dołączyła do elitarnego grona Polaków. Jest bowiem ósmą laureatką tego wyróżnienia, drugą kobietą i pierwszą prozaiczką.

Zobacz: Joanna Krupa z ogromnym brzuszkiem na amerykańskim baby shower! Było bardzo luksusowo i bardzo różowo

Polacy z nagrodą Nobla. Kto dostał?

Oprócz Tokarczuk, tylko w tej samej kategorii zostali wyróżnieni Henryk Sienkiewicz (1905 r.) , Władysław Reymont (1924 r.), Czesław Miłosz (1980 r.) i Wisława Szymborska (1996 r.). Z Polską związany był też Isaac Bashevis Singer, laureat z 1978 r.

Oprócz literatów, Noblem zostali wyróżnieni także Maria Skłodowska-Curie (1903 r., 1911 r.), Józef Rotblat (1995 r.) i Lech Wałęsa (1983 r.)

Lech Wałęsa, Adam Słodowy

Lech Wałęsa, Adam Słodowy

Kim jest Olga Tokarczuk?

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Z wykształcenia jest psychologiem, po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i poświęciła się pisaniu.

Zadebiutowała w 1979 roku na łamach pisma Na przełaj. Pod pseudonimem Natasza Borodin publikowała pierwsze opowiadania. Pisaniem powieści zajęła się dopiero w 1993 r.

Olga Tokarczuk - laureatka nagrody Nobla

Olga Tokarczuk – laureatka nagrody Nobla

 

 


Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk - Literacka Nagroda Nobla za 2018 rok

Olga Tokarczuk - Literacka Nagroda Nobla za 2018 rok

Olga Tokarczuk - laureatka nagrody Nobla

Olga Tokarczuk - laureatka nagrody Nobla

×