Olga Tokarczuk dostała Nobla! Historyczny sukces Polki! Dołączyła do grona najwybitniejszych

Literacka nagroda Nobla za 2018 dla Olgi Tokarczuk

Literacka nagroda Nobla za 2018 dla Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk w czwartek, 10 października otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Została nagrodzona za 2018 rok. To w sumie szósty literacki Nobel dla naszego kraju. Torczuk to druga Polka, a pierwsza prozaiczka, która otrzymała tę nagrodę. Wcześniej, w tej samej kategorii, została uhonorowana Wisława Szymborska. 

Olga Tokarczuk, to utytułowana polska pisarka, która na swoim koncie zgromadziła wiele nagród i wyróżnień – w tym m.in. Nagrody Literackie Nike oraz  International Booker Prize za powieść Bieguni. W tym roku może dorzucić do nich kolejny sukces. Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok.

Zobacz: Nie żyje Toni Morrison. Zmarła legendarna pisarka i laureatka Nagrody Nobla

Olga Tokarczuk i Peter Handke – Literackie Nagrody Nobla za 2018 i 2019 rok

Tego samego dnia Noblem został nagrodzony Peter Handke, który odebrał laur za rok 2019. Akademia Szwedzka, która jest wykonawcą testamentu Alfreda Nobla, zdecydowała, że zostaną wręczone dwie nagrody w dziedzinie literatury. W zeszłym roku nie przyznano tego wyróżnienia ze względu na skandal obyczajowy.

Zobacz: Wielkie zmiany zasad w „The Voice of Poland”. Pierwsza taka sytuacja w historii show!

Akademia Szwedzka uhonorowała Olgę Tokarczuk za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. Tym samym Polka dołączyła do elitarnego grona Polaków. Jest bowiem ósmą laureatką tego wyróżnienia, drugą kobietą i pierwszą prozaiczką.

Zobacz: Joanna Krupa z ogromnym brzuszkiem na amerykańskim baby shower! Było bardzo luksusowo i bardzo różowo

Polacy z nagrodą Nobla. Kto dostał?

Oprócz Tokarczuk, tylko w tej samej kategorii zostali wyróżnieni Henryk Sienkiewicz (1905 r.) , Władysław Reymont (1924 r.), Czesław Miłosz (1980 r.) i Wisława Szymborska (1996 r.). Z Polską związany był też Isaac Bashevis Singer, laureat z 1978 r.

Oprócz literatów, Noblem zostali wyróżnieni także Maria Skłodowska-Curie (1903 r., 1911 r.), Józef Rotblat (1995 r.) i Lech Wałęsa (1983 r.)

Lech Wałęsa, Adam Słodowy

Lech Wałęsa, Adam Słodowy

Kim jest Olga Tokarczuk?

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Z wykształcenia jest psychologiem, po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i poświęciła się pisaniu.

Zadebiutowała w 1979 roku na łamach pisma Na przełaj. Pod pseudonimem Natasza Borodin publikowała pierwsze opowiadania. Pisaniem powieści zajęła się dopiero w 1993 r.

Olga Tokarczuk - laureatka nagrody Nobla

Olga Tokarczuk – laureatka nagrody Nobla

 

 


Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk - Literacka Nagroda Nobla za 2018 rok

Olga Tokarczuk - Literacka Nagroda Nobla za 2018 rok

Olga Tokarczuk - laureatka nagrody Nobla

Olga Tokarczuk - laureatka nagrody Nobla

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×