Szukaj

Maria Koterbska nie żyje. Legenda estrady miała 96 lat

Maria Koterbska nie żyje

Maria Koterbska nie żyje

Maria Koterbska nie żyje. Gwiazda estrady, znana z hitów Augustowskie noce czy Serduszko puka w rytmie cza-cza, odeszła 18 stycznia w wieku 96 lat. Wiadomością o śmierci artystki podzielił się Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.

Maria Koterbska nie żyje

Maria Koterbska nie żyje. Legenda polskiej muzyki zmarła w wieku 96 lat. Miała rzesze wiernych fanów, którzy są pogrążeni w żałobie. Wiadomość przekazał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci wielkiej damy polskiej piosenki, wspaniałej osoby, wybitnej bielszczanki – Marii Koterbskiej. (…) W imieniu wszystkich bielszczan rodzinie Pani Marii i jej najbliższym składam wyrazy współczucia. Świat dziś wiele stracił… Dziękujemy za wszystko Pani Mario. Móc Panią znać, to był prawdziwy zaszczyt – napisał na FB – Legendarna artystka 13 lipca ubiegłego roku świętowała swoje 96. urodziny pełna optymizmu i pogody ducha. Taką też ją wszyscy zapamiętamy. Zapamiętamy też największe przeboje, jak „Karuzela”, „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Augustowskie noce” i wiele innych.

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci wielkiej damy polskiej piosenki, wspaniałej osoby, wybitnej…

Posted by Jarosław Klimaszewski – Prezydent Bielska-Białej on Monday, January 18, 2021

Przyczyny śmierci Marii Koterbskiej nie zostały podane do wiadomości publicznej.

Kim była Maria Koterbska?

Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 roku w Bielsku-Białej. Pochodziła z muzykalnej rodziny. Mama Janina, absolwentka konserwatorium, była zdolną i uznaną w Bielsku pianistką. Ojciec Władysław, wykształcony w krakowskim konserwatorium muzycznym znakomitym skrzypkiem, dyrygent i kompozytorem.

Za jej oficjalny debiut estradowy uważa się występ w noc sylwestrową w roku 1949 w Katowicach. Jednak swój pierwszy występ zaliczyła jeszcze w 1945 roku w obsadzie Krakowiaków i Górali Jana N. Kamińskiego. Ogromnymi hitami okazały się jej utwory: Brzydula i rudzielec czy Mój chłopiec piłkę kopie, a ona była jedną z najpopularniejszych piosenkarek lat 50. i 60.

W latach 1952–1956 podjęła współpracę z krakowskim Teatrem Satyryków. Współtworzyła Wagabundę, jeden z najpopularniejszych kabaretów powojennej Polski. Śpiewała również za granicą. Występowała w programach Zgaduj zgadula i Podwieczorek przy mikrofonie.

Jej największe, ponadczasowe przeboje jest w stanie zanucić wielu Polków z różnych pokoleń.  Karuzela, Serduszko puka w rytmie cza-cza, Augustowskie noce, Do grającej szafy grosik wrzuć i wiele innych brzmią w sercu wielu. Wystąpiła również w filmach Sprawa do załatwienia i Irena do domu!. W 1999 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W życiu prywatnym Maria Koterbska była matką aktora i kompozytora Romana Frankla.

Była nazywana królową polskiego swingu. Śpiewała piosenki pisane przez Osiecką, Przyborę, Młynarskiego. Jej najbliżsi i przyjaciele wspominają ją jako osobę zawsze pogodną i pełną pozytywnej energii. Trudno znaleźć zdjęcie, na którym Maria Koterbska się nie uśmiecha. Wraz z nią skończył się pewien rozdział w polskiej muzyce rozrywkowej.

Poniżej najpopularniejsze piosenki Marii Koterbskiej.


Maria Koterbska nie żyje

Maria Koterbska nie żyje

Maria Koterbska nie żyje

Maria Koterbska nie żyje

Maria Koterbska nie żyje

Maria Koterbska nie żyje

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×