Wirtualna Polska

Książę Filip nie żyje. Zmarł mąż królowej Elżbiety II. Są pierwsze szczegóły królewskiego pogrzebu

Książę Filip nie żyje. Zmarł mąż królowej Elżbiety II. Są pierwsze szczegóły królewskiego pogrzebu

Książę Filip

Książę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II odszedł w wieku niespełna 100 lat. Przez całe życie pozostawał w cieniu monarchini. Sprawdziliśmy, jak wyglądała jego młodość, kim był, jakie tytuły posiadał oraz czego nie chciała mu wybaczyć małżonka.

Wirtualna Polska

Książę Filip od 20 listopada 1947 roku był mężem królowej Elżbiety II. Z racji tego, że jego żona jest najdłużej panującą monarchinią, on także zapisał się na kartach historii Wielkiej Brytanii. Otrzymał tytuł najdłużej panującego małżonka imperium brytyjskiego.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Książę, który był tytułowany jako książę Edynburga, już kilka lat temu przeszedł na zasłużoną emeryturę i tym samym coraz rzadziej pokazywał się publicznie, choć starał się dotrzymywać kroku swojej małżonce. Nie opuścił zaślubin swoich wnucząt – księcia Harry’ego z Meghan Markle oraz księżniczki EugeniiJacka Brooksbanka. Nawet w trakcie pandemii koronawirusa nie ograniczał aktywności.

Mąż monarchini już w połowie lutego trafił do szpitala z uwagi na jego złe samopoczucie. Przebywał w Szpitalu Króla Edwarda VII w Londynie, gdzie trafił 16 lutego w godzinach wieczornych, o czym dowiedzieliśmy się z oficjalnego oświadczenia.

Jego Królewska Wysokość Książę Edynburga został przyjęty do Szpitala Króla Edwarda VII w Londynie we wtorkowy wieczór. Przyjęcie księcia jest środkiem ostrożności, zaleconym przez lekarza Jego Królewskiej Wysokości, po tym, jak źle się poczuł – czytamy w oświadczeniu.

W placówce przebywał przez kilka następnych dni. Książę William, zapytany o samopoczucie dziadka, uspakajał fanów rodzinny królewskiej:

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wszystko jest w porządku, czuje się dobrze i lekarze mają go na oku.

Mąż królowej Elżbiety II opuścił szpital w połowie marca. Towarzyszyli mu paparazzi, zdjęcia możecie zobaczyć tutaj. Niestety do mediów dotarły smutne wieści. Książę Filip zmarł 9 kwietnia 2021 roku. Informację potwierdził Pałac Buckingham, który wydał oficjalny komunikat:

Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor. Rodzina królewska łączy się z ludźmi na całym świecie w żałobie po jego stracie. Dalsze ogłoszenia zostaną podane we właściwym czasie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska

Ogłoszenie o śmierci księcia Filipa pojawiło się na bramie Pałacu Buckingham, co zarejestrowali fotoreporterzy Hello!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Książę Filip nie żyje. Szczegóły królewskiego pogrzebu i żałoby narodowej

Po śmierci księcia Filipa Wielka Brytania ogłosiła okres żałoby narodowej. Flagi w całym kraju zostały opuszczone do połowy masztu, a prezenterzy i dziennikarze państwowej BBC na znak szacunku będą występować w czarnych ubraniach. Na czas przygotowań do pogrzebu królowa nie będzie zajmować się żadnymi sprawami państwowymi.

Książę Edynburga ma prawo do pełnego pogrzebu państwowego. Niewykluczone, że pogrzeb księcia Filipa będzie miał inny, bardziej prywatny charakter. Media wielokrotnie informowały, że ojciec księcia Karola wolałby uniknąć szumu związanego z organizacją ceremonii. W jednej z rozmów otwarcie wyznał, że woli być pochowany podczas kameralnej uroczystości w Pałacu św. Jakuba, niż w Opactwie Westminsterskim.

Według pierwszych ustaleń lokalnej prasy, w ceremonii uczestniczyć będzie tylko rodzina, przyjaciele i głowy państw z krajów wspólnoty brytyjskiej.

Kim był książę Filip?

Wirtualna Polska

Książę Filip urodził się 10 czerwca 1921 roku w Grecji, jako członek greckiej i duńskiej rodziny królewskiej. Tytułowany był wówczas jako książę Filip z Grecji i Danii. Pochodził z duńskiego rodu królewskiego Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. 

Wirtualna Polska

Rodzina męża królowej została wygnana, gdy ten miał zaledwie rok. W 1922 roku Konstantyn I, będący wujem Filipa, został zmuszony do abdykacji po rewolucji 11 września. Wszystko dlatego, że greckie wojska poległy w starciu z Turcją. Książę Andrzej, ojciec księcia Filipa, został schwytany przez rząd wojskowy i skazany na dożywotnie wygnanie oraz pozbawienie obywatelstwa greckiego. W grudniu wraz z rodziną przeniósł się do Francji, gdzie zamieszkał w podparyskim Saint-Cloud w domu należącym do Marii Bonaparte.

Wirtualna Polska

Filip uczył się w amerykańskiej szkole w Paryżu, a w 1928 roku został przeniesiony do Wielkiej Brytanii, gdzie zdobywał kolejne szczeble edukacji w Cheam School. Mieszkał wówczas ze swoją babcią, księżniczką Wiktorią w Pałacu Kensington.

W 1933 roku 12-letni Filip zamieszkał w Niemczech, gdzie kontynuował naukę w Schule Schloss Salem. Rok później rozpoczął studia w Gordonstoun w Szkocji.

Po ukończeniu nauki w Szkocji wstąpił do Royal Navy i ukończył Royal Naval College w Dartmouth z tytułem najlepszego kadeta. W 1940 roku otrzymał stopień aspiranta. Krótko po tym spędził cztery miesiące na pokładzie łodzi wojskowej, chroniąc konwoje z Australijskiego Centrum Ekspedycyjnego na Oceanie Indyjskim. Później miał okazję służyć również na Cejlonie.

Wirtualna Polska
Książę Filip

Książę Filip

W tym samym roku brał udział w bitwie o Kretę oraz w bitwie u przylądka Matapan, gdzie kontrolował reflektory pancernika. Za swoją postawę otrzymał wyróżnienie, a następnie odznaczenie Greckiego Krzyża Wojennego. Rok później został awansowany na podporucznika marynarki.

Książę Filip odnosił wiele sukcesów w marynarce oraz był pilnym uczniem. 16 lipca 1942 roku objął stanowisko pierwszego oficera niszczyciela HMS „Wallace” i tym samym stał się jednym z najmłodszych oficerów w Royal Navy. W swojej służbie wykazywał się również sprytem, który uratował go oraz innych żołnierzy przed nocnym nalotem bombowców na Sycylii.

Od 1946 roku pracował jako instruktor w Szkole Oficerskiej w Corsham, w hrabstwie Wiltshire.

Dlaczego książę Filip zmienił nazwisko?

Książę Filip poznał królową Elżbietę w 1939 roku. Szybko pojawiło się między nimi uczucie, którego nie był w stanie zakończyć nawet ojciec przyszłej królowej, Jerzy VI. Mimo niechęci król zaprosił go do zamku Balmoral w 1946 roku. Podczas tej wizyty książę Filip oświadczył się ukochanej, a monarcha zezwolił im na małżeństwo, pod warunkiem, że Filip zaczeka do ukończenia przez nią 21 lat.

Filip dołożył wszelkich starań, aby móc poślubić Elżbietę. W 1947 roku porzucił rodowe miano Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg, aby przyjąć nazwisko matki – Mountbatten. Zrzekł się wszelkich tytułów, jakich nabył wraz z urodzeniem oraz przeszedł na anglikanizm.

Książę Filip z królową Elżbietą II

Książę Filip z królową Elżbietą II

W przeddzień ślubu Filip otrzymał tytuł Jego Królewskiej Wysokości, a w dzień ślubu został mianowany księciem Edynburga, hrabią Marioneth oraz baronem Greenwich. W dniu 90. urodzin królowa nadała mu również tytuł Lorda Wielkiego Admirała Marynarki.

Dlaczego książę Filip nie był królem?

Książę Filip posiadał oficjalny tytuł księcia małżonka, ponieważ zgodnie z tradycją tytuł króla mogą nosić jedynie mężczyźni, którzy odziedziczyli królewską koronę. Mimo to w dniu koronacji królowej Elżbiety II uklęknął przed nią i wyznał:

Jestem Twoim lennym sługą życia i zdrowia.

Jakie funkcje pełnił jako mąż królowej Elżbiety II?

Książę Filip przez całe życie był niezależnym towarzyszem żony, który brał udział w Inauguracji Obrad Parlamentu w krajach Wspólnoty, obiadach państwowych oraz wizytach zagranicznych. Jako pierwszy latał helikopterem, by odwiedzać i nadzorować oddziały mające wziąć udział w koronacji królowej.

Książę Filip nie żyje

Książę Filip nie żyje

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Książę Filip

Książę Filip

Książę Filip

Książę Filip

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Najczęściej czytane dziś

Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować

×