Franciszek Pieczka nie żyje. Odeszła legenda polskiego kina. Wybitny aktor miał 94 lata

Franciszek Pieczka nie żyje

Franciszek Pieczka nie żyje

Franciszek Pieczka nie żyje. Smutna informacja obiegła media. Popularny aktor filmowy i teatralny miał 94 lata. O jego śmierci poinformowało Polskie Radio RDC, powołując się na rodzinę artysty.

Franciszek Pieczka nie żyje. Smutna informacja o śmierci aktora obiegła media w piątek 23 września. Na przestrzeni lat wystąpił w wielu kultowych produkcjach, w tym w Weselu, Chłopach, Potopie czy Quo Vadis, a jeszcze do niedawna występował także w serialu Ranczo, w którym wcielał się w postać uwielbianego przez widzów Stanisława Japycza. W kwietniu 2022 r. poinformował, że nie wystąpi już na scenie lub w filmie. Miał 94 lata. Zmarł trzy miesiące przed 95. urodzinami.

Franciszek Pieczka nie żyje

O śmierci Franciszka Pieczki jako pierwsze poinformowało Polskie Radio RDC, powołując się na rodzinę artysty. Potem informacje błyskawicznie obiegły sieć.

Dziś po południu odszedł od nas jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych aktorów polskich FRANCISZEK PIECZKA, Kawaler Orderu Orła Białego.
Panie Franciszku będziemy pamiętać nie tylko Pański wielki kunszt aktorski, ale także wspaniałe serce, empatię i ogromną dobroć.
Żegnam. Nigdy nie zapomnimy! – napisał prezes RDC Tadeusz Deszkiewicz.

Kim był Franciszek Pieczka?

Artysta urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie, wsi położonej w województwie śląskim. Przed wybuchem II wojny światowej był organistą w okolicznym kościele, a także pracował na gospodarstwie rolnym i wypasał krowy. Od dziecka interesował się kinem i często chodził na seanse filmowe.

Ojciec nie chciał, żebym do kina chodził, mówił, że to świństwo, deprawacja i bezbożność. Gdy w 1938 r. Polacy wkroczyli na Zaolzie, pomaszerowałem z Godowa do czeskich Petrovic, żeby zobaczyć »Znachora«. Ze starszymi kolegami zasuwaliśmy do kina z kilkanaście kilometrów na piechotę. Wróciłem do domu, a ojciec już czekał na mnie z pasem. Lał mnie pasem po gołym tyłku i krzyczał: »Jo ci dom Znachora! Jo ci dom Znachora!. (…) Pierona, żeby tam bomba jaka rypła, żeby to bezbożnictwo rozwaliła!« – mówił Pieczka w wywiadzie dla Tele Tygodnia.

Po zakończeniu działań zbrojnych na terenie naszego kraju rozpoczął studia na wydziale aktorskim. W 1954 roku został absolwentem PWST w Warszawie. Po raz pierwszy zaprezentował swój talent szerszej publiczności na deskach Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze. Krótko po tym przeniósł się do Teatru Ludowego w Nowej Hucie, a w latach 1974-2015 był jednym z aktorów Teatru Powszechnego w Warszawie.

Pieczka może pochwalić się ogromnym dorobkiem artystycznym. Wystąpił w ponad stu filmach, a wśród nich nie brakuje zagranicznych tytułów. Największą popularność przyniosły mu role w takich produkcjach, jak Ziemia obiecana, Potop, Quo vadis, Konopielka, Jańcio Wodnik czy Big Bang. Ogromną sympatię wzbudziła również jego kreacja Gustlika w Czterech pancernych i psie. Swojego głosu użyczył m.in. Świętemu Mikołajowi w Opowieściach z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa czy Żaberzwłokowi w Alicji w Krainie Czarów. Na swoim koncie miał wiele nagród, a 11 listopada 2017 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Aktor przez 50 lat wiódł szczęśliwe życie u boku swojej żony, Henryki, która zmarła w 2004 roku. Doczekali się dwojga dzieci: córki Ilony oraz syna Piotra. Franciszek zawsze wypowiadał się na temat swojej ukochanej w samych superlatywach, a w wywiadach podkreślał, że wszystko to, co udało mu się osiągnąć w zawodzie, zawdzięcza właśnie jej.

Kiedy wspominam życie z moją żoną, to muszę powiedzieć, że jeśli miałem jakieś osiągnięcia w tym zawodzie, to w dużej mierze jej to zawdzięczam – wyznał w Kulisach sławy.

To ogromna strata dla polskiej kinematografii.

Gwiazdy żegnają Franciszka Pieczkę

Śmierć wybitnego aktora wstrząsnęła środowiskiem i jego fanami. W sieci pojawiły się pełne żalu posty. Przyjaciela pożegnali między innymi aktorzy Rancza:

Franku, to był wielki zaszczyt… Żegnaj, mistrzu. Nic więcej mądrego nie jestem w stanie napisać — wyznał Bogdan Kalus, serialowy kompan Japycza z ławeczki.

Ilona Ostrowska – serialowa Lucy – także oddała hołd wybitnemu artyście:

Żegnaj Kochany ,Wspaniały Człowieku 🖤
Franciszek Pieczka 🤍
#aktor #teatr #film#serial #ranczo #kolega #dobro #klasa #kutura #niepowtarzalny #żegnaj

Cezary Żak rozpacza:

Serce mi pękło. Franku, to był zaszczyt i przywilej przyjaźnić się z tobą i pracować. Odpoczywaj teraz już razem ze swoją ukochaną żoną. Reprezentowałeś wielką kulturę i profesjonalizm w naszym zawodzie…

Wpisy mnożą się, a Franciszka Pieczkę żegnają: Olaf Lubaszenko, Paweł Małaszyński, Kinga Rusin, Artur Barciś, Marzena Rogalska, Marianna Dufek i wielu innych.


Franciszek Pieczka nie żyje

Franciszek Pieczka nie żyje

Franciszek Pieczka nie żyje

Franciszek Pieczka nie żyje

Franciszek Pieczka nie żyje

Franciszek Pieczka nie żyje

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×