Diana oficjalnie nigdy nie była księżniczką. A co z Kate i Meghan? Królowa sprytnie to wymyśliła

Księżna Diana, księżna Kate, Meghan Markle

Księżna Diana, księżna Kate, Meghan Markle

Różnice między księżną a księżniczką

Księżna Diana często nazywana jest Księżniczką Ludu, ale tak naprawdę matka księcia Harry’ego i księcia Williama nigdy nie była prawdziwą księżniczką. Podobnie jak Kate Middleton – choć na akcie urodzenia księcia George’a w rubryczce „zawód” widnieje słowo „księżniczka”, żona następcy tronu tak naprawdę wcale nią nie jest. Skąd to zamieszanie?

Gdy księżna Kate wyszła za księcia Williama 29 kwietnia 2011 roku, odziedziczyła po mężu tytuł: Jej Królewska Wysokość księżna Cambridge, bądź też Catherine, księżna Cambridge. Nigdy nie była jednak „księżniczką Kate”. Gdy Diana poślubiła księcia Karola, jej oficjalny tytuł brzmiał Jej Królewska Wysokość Księżniczka Walii, lub Diana, Księżniczka Walii… nie był to jednak tytuł formalny.

By tytuł księżniczki był tytułem formalnym, musi on w zapisie pojawiać się przed imieniem. Tak jak w przypadku księżniczki Charlotte. Jak wyznała sama Diana, jej formalny tytuł nie był do końca poprawny. Dlaczego?

Książę William, który urodził się Jego Królewską Wysokością księciem Williamem – pochodzi wszak z królewskiej rodziny – w prezencie ślubnym od królowej Elżbiety II otrzymał tytuł „księcia Cambridge”. Po ślubie Kate przyjęła jego tytuł i właśnie dlatego przed jej imieniem znajduje się „księżna”, nie „księżniczka”. W polskim języku zamieszanie wprowadza fakt, że princeduke są traktowane jak jedno słowo, czyli „książę”, jednak w Wielkiej Brytanii to dwa oddzielne tytuły.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku księcia Harry’ego i Meghan Markle, która po ślubie stała się „księżną Sussex”, nie „księżniczką”. Harry był księciem przed ślubem, a prezentem ślubnym od królowej Elżbiety II dla młodej pary był nowy tytuł. W ten sposób Meghan stała się księżną.

Meghan Markle z zaokrąglonym brzuszkiem na imprezie! Obcisła sukienka podkreśliła więcej niż chciała pokazać?

Kto może odziedziczyć tytuł księżniczki?

Jak to więc jest z tą „księżniczką”? Całkiem prosta sprawa: księżniczką trzeba się urodzić. Jedynie kobiety urodzone w rodzinie królewskiej mają prawo do tytułowania się mianem „księżniczek”, ale uwaga, tu również jest haczyk. Tytuł „księżniczki” lub „księcia” może przejść jedynie z męskiej linii. To właśnie dlatego dzieci księżniczki Anny, czyli Zara i Peter Phillips nie posiadają tytułów.

Dzieci Meghan i Harry’ego również nie będą miały prawa do tego tytułu, ponieważ Harry nie jest bezpośrednim następcą tronu. Maluchy, które przyjdą na świat, otrzymają tytuł lorda lub lady. Będą jednak nosić rodowe nazwisko, czyli Mountbatten-Windsor.

Skomplikowane, prawda? A to zaledwie czubek góry lodowej, bo gdyby nie dekret wydany przez królową Elżbietę II w 2012 roku, książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis nie mieliby prawa do tytułów „książę” i „księżniczka”. Dlaczego? Ponieważ w rodzinie królewskiej te tytuły może nosić tylko jedno pokolenie równocześnie, czyli synowie księżnej Diany, oraz księżniczki Beatrice i Eugenia.

Wnioski? Księżna Diana nigdy nie była „prawdziwą” księżniczką, ale w oczach ludzi pozostanie nią na zawsze.

Powiększony brzuszek to nie jedyny znak ciąży Meghan Markle. Nie uwierzycie na czym przyłapano jej matkę

Macierzyńska wpadka księżnej Kate na ustach całej Wielkiej Brytanii. Jak mogła strzelić taką gafę przy świadkach?

Ciężki początek września dla księżnej Kate. George i Charlotte nieźle dali jej w kość

Księżna Kate cała w zmarszczkach, wygląda na 70 lat! Szokujące zdjęcie trafiło do internetu


Księżna Kate, księżna Diana, Meghan Markle i księżniczka Charlotte na wspólnym zdjęciu

Księżna Kate, księżna Diana, Meghan Markle i księżniczka Charlotte na wspólnym zdjęciu

Księżna Diana dla Vanity Fair – sesja Mario Testino

Księżna Diana dla Vanity Fair – sesja Mario Testino

Księżna Diana dla Vanity Fair – sesja Mario Testino

Księżna Diana dla Vanity Fair – sesja Mario Testino

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×