Nie żyje legendarny kreator mody. Projektował dla Lanvin, Yves Saint Laurent i Guy Laroche
Nie żyje Alber Elbaz legendarny dyrektor kreatywny marki Lanvine. Zmarł w sobotę 24 kwietnia nad ranem w wieku 59 lat w the American Hospital w Paryżu.
25.04.2021 | aktual.: 25.04.2021 20:54
Wiadomość o jego śmierci pojawiła się między innymi na Instagramie założonej przez niego w 2020 roku marki AZ Factory.
Alber Elbaz jako dyrektor kreatywny Lanvin tchnął w legendarny dom mody nowe życie. Pełnił to stanowisko przez blisko 15 lat, a jego nowoczesne podejście do bardzo kobiecego charakteru marki sprawiło, że znacznie przyczynił się do poprawy jej pozycji na rynku mody luksusowej i ogromnego finansowego sukcesu. To jemu przypisuje się wykreowanie trendu na kupowanie biżuterii marek luksusowych - wszystko dzięki perłowym naszyjnikom na tasiemce.
W 2015 roku został zwolniony z pełnionej funkcji w wyniku nieporozumień z jednym z głównych udziałowców firmy. Sprzedaż projektów Lanvin po jego odejściu znacznie spadła.
W czasie trwającej od lat 70. kariery był również związany z takimi markami jak Yves Saint Laurent, Guy Laroche i Geoffrey Beene. W 2020 roku, po pięciu latach przerwy w pracy, powrócił z własną marką – AZ Factory. Wiadomość o jego śmierci wstrząsnęła branżą.
Według doniesień projektant trafił do szpitala po zakażeniu koronawirusem. Zmarł w sobotę 24 kwietnia nad ranem.
Kim był Alber Elbaz?
Alber Elbaz urodził się 6 lutego 1961 roku w Casablance. W wieku 10 lat przeprowadził się z rodzicami do Izraela. Modą interesował się od dziecka. Gdy skończył 24 lata, pożyczył od rodziców pieniądze, żeby przeprowadzić się do Nowego Jorku i spróbować swoich sił w branży.
Kilka lat później przeniósł się do Paryża. Kontynuował naukę pod okiem mistrzów. Niedługo później pracował już dla największych domów mody - m. in. Yves Saint Laurent, Guy Laroche i Geoffrey Beene. Był dyrektorem kreatywnym Lanvin. W 2020 roku, po pięciu latach przerwy w pracy, powrócił z własną marką – AZ Factory.
W roku 2007 otrzymał Order Narodowy Legii Honorowej za zasługi dla francuskiej mody.