Przepisy Magdy Gessler na wielkanocne dania. Są przepyszne i proste w wykonaniu
Wielkanoc to czas, w którym na stołach królują znakomite dania. Chociaż ze względu na panującą epidemię koronawirusa w Polsce z pewnością nadchodzące święta będą inne niż te, które znamy do tej pory, warto pokusić się o przygotowanie smacznych potraw.Magda Gessler, jedna z najpopularniejszych polskich restauratorek, wśród swoich receptur ma także te związane z Wielkanocą.
07.04.2020 | aktual.: 07.04.2020 23:29
Przepisy Magdy Gessler na Wielkanoc. Jak zrobić babę drożdżową?
Wśród ciast, które chętnie pieczone są przez Polaków, znajdują się różnego rodzaju babki. Jak zrobić babę drożdżową według przepisu Magdy Gessler? Wystarczy mieć około godziny godziny wolnego czasu. Potrzebne będą do tego następujące
składniki:
- ciasto drożdżowe 700 g
- skórka pomarańczowa 50 g
- masło sklarowane 50 g
- rodzynki 10 g
- płatki migdałowe 10 g
- domowy lukier 150 g
- żółtka 2
- migdały 50 g
Do ciasta drożdżowego trzeba dodać rodzynki, całe migdały, ubite żółtka, skórkę pomarańczową i masło. Gdy ten krok będziemy mieli za sobą, trzeba ponownie wyrobić ciasto i odstawić do wyrośnięcia. Następnie należy ciasto nabić w formię i znów odstawić. Gdy będzie zajmować około 80 proc. foremki, wstawić do pieca na około 40 minut. Jaką temperaturę ustawić? 180°C. Kiedy baba ostygnie, należy ją posmarować lukrem, a także ozdobić rodzynkami i migdałami.
Niezbędnym elementem baby jest ciasto drożdżowe. Jak je zrobić? Magda Gessler zdradza, że będą potrzebne do tego następujące
składniki:
- mleko 170 ml
- drożdże 15 g
- cukier 135 g
- mąka 600 g
- masło 135 g
- smalec 35 g
- jajka 7 sztuk
- sól szczypta
Trzeba podgrzać mleko i drożdże. Należy dodać do nich niewielką ilość cukru (około połowy). Do podgrzanej masy dosypać mąkę i uzyskać mąkę do konsystencji "gęstej śmietany". Gdy tak się stanie, wskazane jest odstawić ją do wyrośnięcia. Zajmie to około pół godziny.
W tym czasie można przygotować się do dalszego etapu. Potrzebne będą dwa naczynia. W pierwszym należy podgrzać jajka z cukrem, w drugim rozpuścić masło i smalec.
Gdy minie już to pół godziny, do wyrośniętej masy należy dodać podgrzane jajka z cukrem, szczyptę soli i mąkę. Kolejnym krokiem będzie zagniecenie tego tak dokładnie, aż powstanie jednolita masa. Następnie należy dodać tłuszcz i znów dokładnie zamieszać. Na zakończenie trzeba posypać mąką i odstawić do wyrośnięcia.
Magda Gessler zdradza przepis na mazurek różany
Oprócz bab, na stołach wielkanocnych królują mazurki. Magda Gessler zdradziła przepis na mazurek różany, który z pewnością trafi w gust niejednej osoby. Jak zrobić go według przepisu restauratorki? Niezbędne będą do tego
składniki:
- mąka pszenna 300g
- cukier 100 g
- masło 200g
- żółtka 4 sztuki
- konfitura z dzikiej róży 1 słoik
- woda
- cukier do polewy 200g
- sok z cytryny
Jak je połączyć? W pierwszej kolejności należy zagnieść mąkę z cukrem i masłem, potem trzeba dodać ugotowane na twardo i przetarte żółtko. Jeśli ciasto, które otrzymamy, będzie zbyt twarde, sugeruje się dolanie troszkę chłodnej wody. Następnie trzeba odstawić ja na kilka godzin do lodówki.
Kiedy się schłodzi, należy je rozwałkować i wyłożyć je na posmarowaną wcześniej masłem blachę. Następnie należy rozgrzać piekarnik do 180°C i upiec spód mazurka na złoty kolor. Gdy już ten krok będziemy mieli za sobą, należy dość grubo posmarować go konfiturą z róży.
Gdy i to będzie gotowe, warto przygotować masę. By ją otrzymać, należy rozpuścić w rondelku cukier z połową szklanki konfitury i sokiem z cytryny. Trzeba tak długo mieszać, aż uda się uzyskać jednolitą masę. Kiedy nieco przestygnie, należy wylać ją na posmarowany konfiturą mazurek, zostawiając trochę masy do dekoracji. Następnie odstawić na kilka godzin aż zastygnie. Na sam koniec trzeba ją udekorować.
Magda Gessler radzi, jak zrobić sernik wielkanocny
Wśród ciast pieczonych na Wielkanoc, znajduje się także sernik, który jest prosty do upieczenia, a jednocześnie wybornie smakuje. Przygotowania trzeba podzielić na dwie części: spód i masę serową. Do pierwszej potrzebne będą
składniki:
- mąka 100g
- masło 70g
- cukier puder 30g
- żółtka 3-4
Masa serowa z kolei składać się będzie z następujących produktów:
- twaróg 600g
- masło do masy 100g
- cukier kryształ 120g
- jajka 1-2
- mąka ziemniaczana 1 łyżka
- rodzynki 1/3 szklanki
- skórka pomarańczowa 1 łyżka
- śmietana 22% 1 łyżka
- mąka do masy 1 łyżka
- domowy cukier waniliowy
W pierwszej kolejności należy zagnieść kruche ciasto z podanych składników. Następnie trzeba zawinąć w folę i odstawić na kilka godzin do lodówki. Kruchym ciastem należy wypełnić boki i spód blaszki. Całość podpiec 10 min w piekarniku nagrzanym do 200 °C
Ser z kolei należy przepuścić przez maszynkę dwa razy. Kolejnym krokiem będzie ubicie białka na sztywną pianę. Masło należy utrzeć z żółtkami na puch, dodawać cukier, cały czas ubijając. Gdy będzie masa będzie pulchnia, trzeba po łyżce dodać śmietanę, bakalie, twaróg i cukier waniliowy. Następnym trzeba delikatnie wmieszać pianę z białek, najpierw 1/3, potem resztę. Kolejnym krokiem jest dodanie mąki ziemniaczanej i jeszcze raz dokładnie wymieszanie.
Gdy masa będzie gotowa, trzeba ją wlać na podpieczony spód. Następnie trzeba zmniejszyć temperaturę w piekarniku do 180 °C. Sernik pieczemy godzinę. Gdy czas minie, należy wyłączyć piekarnik, pozostawiając ciasto w środku. Po kolejnych trzydziestu minutach trzeba uchylić drzwiczki piekarnika. Kiedy można wyciągnąć sernik? Dopiero wtedy, gdy całkowicie wystygnie.
Magda Gessler zdradza, jak zrobić sałatkę wielkanocną
Oprócz słodkich ciast warto zadbać o nieco konkretniejsze potrawy. Do takich z pewnością będzie należeć sałatka wielkanocna, która jest prosta w przygotowaniu, bardzo dobrze wygląda i jeszcze lepiej smakuje. By ją zrobić, potrzebne będą następujące:
składniki:
- tuńczyk w sosie własnym 400 g
- sałata rzymska 2 główki
- pomidorki koktajlowe 200 g
- jajka 4 sztuki
- czerwona cebula
- filety anchois 5 sztuk
- kapary 50 g
- czarne drylowane oliwki 100 g
składniki do sosu:
- ocet jabłkowy 1 łyżka
- czosnek 1 ząbek
- musztarda dijon 1 łyżeczka
- oliwa z oliwek 2 łyżki
- cukier puder 0,5 łyżeczki
- sól
- pieprz
składniki do grzanek
- pełnoziarnisty chleb 4 kromki
- czosnek 2 ząbki
- oliwa z oliwek 2 łyżki
Jak przygotować sałatkę? W pierwszej kolejności należy jajka ugotować na twardo. W międzyczasie można umytą i osuszoną sałatę porwać na mniejsze kawałki, a tuńczyka odcedzić z zalewy. Następnie trzeba pokroić cebulę w pióra. Do sałaty należy dodać oliwki, kapary, anchois, cebulę i tuńczyka. Kolejnym krokiem jest pokrojenie pomidorków, dodanie ich do sałatki i wymieszanie. Całość należy polać sosem, a na zakończenie trzeba ułożyć jajka na sałatce.
Jak zrobić sos? W miseczce trzeba wymieszać ocet z cukrem, dodać musztardę, sól i czosnek. Trzeba energicznie mieszać, powoli dolewać oliwę, aż do powstania emulsji.
Przepis na idealne grzanki z kolei jest bardzo prosty. Należy pokroić chleb w kostki, a czosnek w talarki. Na patelni należy rozgrzać oliwę i dodać wspomniane talarki, następnie dodać pokrojony chleb. Trzeba smażyć tak długo, jak grzanki będą złociste.
Biała kiełbasa z musem cebulowym. Jak robi ją Magda Gessler?
Wśród wielkanocnych dań prym wiedzie biała kiełbasa. Magda Gessler proponuje podawać ją z konfiturą z cebuli. Jak przyrządzić ją według receptury restauratorki? To bardzo proste. Będą potrzebne następujące
składniki:
- cebula 6 szt
- bulion warzywny 250 ml
- oliwa z oliwek
- liście laurowe 2 sztuki
- ziarna ziela angielskiego 5 sztuk
- ocet balsamiczny 2 łyżki
- goździki 6 sztuk
- biała kiełbasa 1 kg
- majeranek 1 łyżeczka
- sól
- pieprz
- miód
W pierwszej kolejności warto zająć się musem. Cebulę należy obrać, umyć i pokroić w drobną kostkę. Następnie trzeba rozgrzać oliwę na patelni i podsmażyć na niej cebulę aż zarumieni się na złocisty kolor. Kolejnym krokiem będzie dolanie bulionu, 1 liścia laurowego, 3-4 ziaren ziela angielskiego, ocet balsamiczny, goździki i miód. Całość trzeba dusić na wolnym ogniu, aż cebula się całkowicie rozpadnie. Doprawić solą i pieprzem.
W tym samym czasie, co będziemy przygotowywać mus, można przygotować kiełbasę. Trzeba ją ugotować we wrzącej wodzie, dodając pozostałe przyprawy, a więc liść laurowy, ziele angielskie, pieprz i majeranek. Gotową kiełbasę należy podawać z musem, który zrobiluśmy wcześnej.
Przepis na jajka wielkanocne faszerowane pieczarkami według Magdy Gessler
Na stole wielkanocnym nie może zabraknąć jajek, które podawane są w różnej formie. Sporą popularnością cieszą się te faszerowane, które można nadziać m.in. pieczarkami. Jak zrobiłaby je Magda Gessler? Według jej przepisu potrzebne będą
składniki:
- jajka 11 sztuk
- cebula 1 sztuka
- pieczarki 5 dużych sztuk
- koperek pół pęczka
- musztarda Dijon lub sarebska spora łyżka
- gęsta śmietana spora łyżka
- olej do smażenia
- bułka tarta 1 szklanka
- masło 50 g
- sól
- pieprz
Pierwszym krokiem będzie ugotowanie 10 sztuk jajek na twardo. W międzyczasie można pokroić cebulę i pieczarki w kosteczkę i usmażyć je na maśle. Następnie należy posiekać koperek. Gdy jajka się ugotują, należy ostudzić i przeciąć każde na pół wzdłuż, starając się, by skorupka jak najmniej ucierpiała.
Następnie trzeba wyjąć zawartość skorupek, zachowując je jednak na później. Jajka trzeba pokroić w małą kosteczkę, wymieszać z cebulą, koperkiem, pieczarkami, śmietaną, musztardą, a także surowym jajkiem. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Kolejnym krokiem będzie napełnienie skorupy farszem tak, by bardzo szczelnie ją wypełnił.
Kolejnym punktem będzie rozgrzanie oleju na dużej patelni. W tym samym czasie można wysypać bułkę tartą na talerz i każdą połówkę jajka panierować w bułce. Potem trzeba ułożyć je na patelni farszem w dół i smażyć tak długo, aż będą złociste. Na zakończenie należy je odsączyć z tłuszczu.
Przepis na pasztet według Magdy Gessler
Wśród wielkanocnych pyszności nie może zabraknąć także pasztetu. Jak zrobić go według Magdy Gessler? Chociaż przepis może wydawać się skomplikowany, wcale taki nie jest. Potrzebne będą
składniki:
- podgardle wieprzowe 300g
- łopatka wieprzowa 500g
- wątróbka wieprzowa 300g
- wołowina (pręga lub łata) 500g
- grzyby suszone 100 g
- cebula 2 sztuki
- jajka 5 sztuk
- mleko 0,5l
- czerstwe bułki 2 sztuki
- smalec 100g
- ziele angielskie, jałowiec, liść laurowy
- gałka muszkatołowa
- sól i pieprz (do smaku)
W pierwszym kroku mięso, oprócz wątróbki, należy obsmażyć na smalcu na silnym ogniu. Gdy już będzie gotowe, trzeba przełożyć je do rondla i zalać wodą. Ile powinno jej być? Tylko tyle, by mięso było przykryte.
Następnie trzeba dodać namoczone wcześniej grzyby, kilka listków laurowych, ziaren ziela angielskiego i jałowca. Mięso trzeba dusić tak długo, aż będzie miękkie, prawie rozpadające się. Gdy dojdziemy do tego etapu, należy dodać wątróbkę. Całość trzeba gotować jeszcze około 15 minut.
Kolejny krok to wymoczenie bułek w mleku. Nastepnie mięso, grzyby oraz bułkę przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa. Trzeba zrobić to trzy razy, ostatnim razem użyć sitka o mniejszych otworach. Do masy należy dodać jajka i starannie wyrabiać, aż masa będzie lśniąca i gładka. Należy doprawić ją solą, gałką muszkatołową i pieprzem.
Na zakończenie trzeba wypełnić foremki i upiec przez 90 min w temperaturze 160 °C.