NewsyMette-Marit w 2018 roku usłyszała tragiczną diagnozę - zostało jej 5 lat życia! Jak wygląda dzisiaj życie śmiertelnie chorej norweskiej księżnej?

Mette-Marit w 2018 roku usłyszała tragiczną diagnozę - zostało jej 5 lat życia! Jak wygląda dzisiaj życie śmiertelnie chorej norweskiej księżnej?

Mette-Marit
Mette-Marit
Elwira Szczepańska

07.02.2023 06:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mette-Marit, żona norweskiego następcy tronu Haakona Magnusa, jest śmiertelnie chora, od 2018 r. cierpi na samoistne włóknienie płuc. Wówczas księżna usłyszała, że zostało jej od trzech do pięciu lat życia. Mimo tragicznej diagnozy postanowiła normalnie funkcjonować. W jednym z nielicznych wywiadów dotyczących choroby przyznała, że męczy się szybciej niż kiedyś.

Księżna przeszła szeroko zakrojone badania dotyczące jej stanu zdrowia i według jej lekarza, profesora Kristiana Bjøro ze Szpitala Narodowego, w płucach wykryto nietypową odmianę zwłóknienia. Nie wiadomo jeszcze, czy choroba płuc jest związana z bardziej rozległym procesem autoimmunologicznym, czy też istnieją inne przyczyny, które leżą u podstaw zmian w płucach - podano w oficjalnym komunikacie.

Jak wygląda jej życie 5 lat po strasznej diagnozie?

W jaki stanie znajduje się Mette-Marit z Norwegii 5 lat po tragicznej diagnozie?

Choroba Mette-Marit objawia się dusznościami oraz suchym kaszlem i wywołuje uszkodzenie pęcherzyków płucnych. Osoby, u których diagnozuje się takie schorzenie, żyją od 3 do 5 lat. Nie ma na nie lekarstwa, a w płucach tworzy się tkanka bliznowata.

Od kiedy choroba dopadła 48-latkę, ta musiała nieco zwolnić, ale wcale nie narzekała na ograniczenie swoich działań.

Doskonale wiem, w jakim stanie jestem, ale nie chcę przyciągać uwagi. To jeden z powodów, dla których tak bardzo lubię moje "nowe życie" — powiedziała w 2019 r.

Diagnoza ograniczyła życie księżnej, ale była wdzięczna za wczesne wykrycie choroby.

Moim celem nadal jest praca i jak najczęstsze uczestnictwo w oficjalnych wyjściach — mówiła.

Właśnie mija 5 lat od tragicznej diagnozy, a ona realizuje swój cel. Została jedynie zmuszona do całkowitego wycofania się z życia publicznego w czasie pandemii Covid-19, który był dla niej śmiertelnym zagrożeniem.

Ostatnio została sfotografowana na pogrzebie greckiego księcia Constantina 16 stycznia tego roku. Jak widać, Mette-Marit nie poddaje się chorobie. Nie ma jednak żadnych nowych doniesień na temat tego, czy wdrożono jakieś nowe leczenie. Jedno jest pewne, że cała Norwegia trzyma kciuki za swoją księżną i jej walkę ze schorzeniem.

  • Księżna Mette-Marit zdecydowała się na kwarantannę
  • Księżna Mette-Marit zdecydowała się na kwarantannę
  • Mette-Marit i Haakon na pogrzebie Constantina
  • Mette-Marit na warsztatach
  • Mette-Marit na warsztatach
  • Księżna Mette-Marit
  • Księżna Mette-Marit zdecydowała się na kwarantannę
  • Mette-Marit i Haakon na pogrzebie Constantina
  • Księżna Mette-Marit miała wypadek na nartach
[1/9] Księżna Mette-Marit zdecydowała się na kwarantannę
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także