Eurowizja 2018: Nie tylko Lukas Meijer pochodzi z zagranicy. Zobaczcie ilu obcokrajowców reprezentowało Polskę!
Odliczamy dni do Eurowizji 2018. W tym roku po raz pierwszy to wielkie wydarzenie muzyczne zostanie zorganizowane w Portugalii. 10 i 12 maja w Lizbonie będziemy kibicować naszym reprezentantom. Gromee to dj, który razem z Lucasem Maijerem, skomponował piosenkę Light me up, z którą formacja stanie do międzynarodowej rywalizacji. Utwór ten tak spodobał jury, że niemalże jednogłośnie ekipa Andrzeja Gromoli (bo tak nazywa się dj Gromee) zwyciężyła w polskich preselekcjach.
Do tej pory w konkursie Eurowizji reprezentowali nasz kraj m.in. Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Kasia Kowalska, Mieczysław Szcześniak, Andrzej Piaseczny, Magdalena Tul, Monika Kuszyńska, Michał Szpak i inni. Polskę jednak reprezentowali nie tylko rodowici Polacy, byli wśród nich również artyści obcego pochodzenia.
Eurowizja 2005: Ivan Komarenko (Rosja, Gruzja)
Ivan i Delfin, wyk. Ivan Komarenko – z pochodzenia Rosjanin. Wokalista urodził się w miejscowości Niżnia-Ilimsk. Syn pół-Rosjanki i pół-Koreanki (Galiny Stiepanowej) oraz Gruzina. W dzieciństwie mieszkał na Syberii. Sytuację tę sprowokował konflikt jego rodziców. Wówczas to wyprowadził się z matką do Rudnogorska, gdzie mieszkali jego dziadkowie. W 2010 otrzymał polskie obywatelstwo.
Ivan i Delfin w Konkursie Eurowizji wystąpili w Kijowie w 2005 roku. Zaprezentowali utwór Czarna Dziewczyna. Zespół znany z wielkiego hitu Jej czarne oczy, w dniu półfinału wystąpił jako ostatni. Niestety szczęście nie dopisało naszym reprezentantom. Można powiedzieć, że formacja otarła się o ścisły finał (do wejścia do finału brakowało im zaledwie 4 punktów). Fiasko występu znacznie przyczyniło się do zakończenia kariery zespołu.
Eurowizja 2006: Real McCoy (Niemcy)
Real McCoy został założony przez rapera Olafa „O-Jay” Jeglitza. Formacja gra muzykę eurodance (gatunek elektronicznej muzyki tanecznej). Producent urodził się w Berlinie. Pracował jako fotograf.
Zespół Ich Troje po pierwszym swoim eurowizyjnym sukcesie (w 2003 roku z piosenką Keine Grenzen zajął 7. miejsce – i to był drugi, po Edycie Górniak, najwyższy wynik w historii polskiej piosenki na Eurowizji) razem z niemieckim raperem nagrali singiel Follow My Heart, z którym w 2006 roku ponownie stanęli na międzynarodowej scenie.
Pomimo wielkich starań i spektakularnego show, grupa w półfinale, podczas 51. Konkursu Piosenki Eurowizji w Atenach, zajęła dopiero 11 miejsce.
Eurowizja 2007: The Jet Set (Rosja/Stany Zjednoczone)
The Jet Set – wyk. Rosjanka Sasha Strunin i amerykański wokalista Tracy Spencer. Artystka Sasha, właściwie Aleksandra Igoriewna Strunina, urodziła się w Leningradzie (obecnie Petersburg). Jest jedyną córką śpiewaków operowych. Ma polskie korzenie – jej prababcia ze strony ojca pochodziła z polskiej rodziny szlacheckiej, Stankiewiczów. W 2017 roku publicznie ogłosiła swoje zaręczyny z producentem muzycznym Markiem Piotrem Szumskim. Jej kolega z zespołu Tracy Spencer to z kolei Amerykanin. Tray tak naprawdę nazywa się Tracy Spencer Shipp i pochodzi z Freeport w stanie Illinois. Z zawodu jest tancerzem i choreografem.
Zespół reprezentował nasz kraj w 2006 roku w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Helsinkach. Formacja z piosenką Time to Party zajęło 14 miejsce w półfinałowej klasyfikacji. Artyści po nieudanym występie definitywnie zawiesili swoją działalność.
Sasha Strunin po rozwiązaniu The Jet Set rozpoczęła solową działalność muzyczną. Niestety bez powodzenia... Nagrała dwa przeboje: To nic kiedy płyną łzy i Zaczaruj mnie ostatni raz, wszystko wskazuje na to, że tą ostatnią zakończyła karierę.
Eurowizja 2008: Isis Gee (Stany Zjednoczone)
Isis Gee – amerykańska wokalistka Tamara Diane Gołębiowska. Artystka urodziła się w Seattle w Stanach Zjednoczonych. Ma polskie korzenie – jej babcia jest Polką. W 2004 roku piosenkarka wyszła za mąż za Polaka – Adama Gołębiowskiego, który również jest jej menedżerem. Małżeństwo przeprowadziło się do Polski i zamieszkało w Warszawie.
Isis Gee rozbudziła nadzieje na polskie zwycięstwo w międzynarodowym konkursie. Wokalistka reprezentowała nasz kraj w 53. edycji Eurowizji w 2008 roku w Belgradzie.
Artystka z piosenką For Life znalazła się pierwszej 10-ce półfinału. Polska długo czekała na ten moment. Wszyscy mocno trzymaliśmy kciuki za jej występ, jednak finalnie, wokalistka z liczbą 14 punktów, zajęła ostatnie miejsce, ex aequo z Niemcami i Wielką Brytanią.
Eurowizja 2014 – Donatan (Rosja)
Donatan, właściwie Witold Marek Czamar, muzyk choć urodził się w Krakowie, ma rosyjskie pochodzenie. Jego matka jest Rosjanką. Przez siedem lat mieszkał w Taganrogu na obszarze ówczesnego ZSRR (obecnie Rosja).
To bez wątpienia jeden z najlepszych naszych występów w Konkursu Piosenki Eurowizji. Donatan i Cleo, zdobyli 62 punkty, zajmując wysokie 14. miejsce. Piosenka My Słowianie, z którą zespół stanął do międzynarodowej rywalizacji, z entuzjazmem została przyjęta przez publiczność w Kopenhadze.
Po tym występie Donatana i Cleo nastąpił szybki rozwój ich kariery. Pod koniec 2014 roku ukazała się płyta Brać, która była wręcz rozchwytywana przez fanów.
Eurowizja 2018: Lukas Meijer (Szwecja)
Gromee i Lukas Meijer z utworem Light Me Up w tym roku będą reprezentować Polskę w Lizbonie. Polsko-szwedzki duet tworzą - Polak - producent, dj i autor tekstów – Gromee oraz Lukas Meijer – frontmen szwedzkiego rockowego zespołu No Sleep For Lucy. Muzyk urodził się w Sztokholmie. Jest gitarzystą, wokalistą oraz autorem piosenek.
W 2017 roku nawiązał współpracę z polskim producentem muzycznym Gromee’em, z którym nagrał singiel Without You.
Lukas Meijer, oprócz muzycznej pasji, realizuje się także jako nauczyciel w Zespole Szkół w Blackeberdze.
Mocno trzymamy kciuki za naszych reprezentantów!