RankingiEurowizja 2018: Nie tylko Lukas Meijer pochodzi z zagranicy. Zobaczcie ilu obcokrajowców reprezentowało Polskę!

Eurowizja 2018: Nie tylko Lukas Meijer pochodzi z zagranicy. Zobaczcie ilu obcokrajowców reprezentowało Polskę!

Obcokrajowcy, którzy reprezentowali Polskę na Eurowizji
Obcokrajowcy, którzy reprezentowali Polskę na Eurowizji
Marta P.

10.05.2018 17:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Odliczamy dni do Eurowizji 2018. W tym roku po raz pierwszy to wielkie wydarzenie muzyczne zostanie zorganizowane w Portugalii. 10 i 12 maja w Lizbonie będziemy kibicować naszym reprezentantom. Gromee to dj, który razem z Lucasem Maijerem, skomponował piosenkę Light me up, z którą formacja stanie do międzynarodowej rywalizacji. Utwór ten tak spodobał jury, że niemalże jednogłośnie ekipa Andrzeja Gromoli (bo tak nazywa się dj Gromee) zwyciężyła w polskich preselekcjach.

Do tej pory w konkursie Eurowizji reprezentowali nasz kraj m.in. Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Kasia Kowalska, Mieczysław Szcześniak, Andrzej Piaseczny, Magdalena Tul, Monika Kuszyńska, Michał Szpak i inni. Polskę jednak reprezentowali nie tylko rodowici Polacy, byli wśród nich również artyści obcego pochodzenia.

Eurowizja 2005: Ivan Komarenko (Rosja, Gruzja)

Ivan i Delfin, wyk. Ivan Komarenkoz pochodzenia Rosjanin. Wokalista urodził się w miejscowości Niżnia-Ilimsk. Syn pół-Rosjanki i pół-Koreanki (Galiny Stiepanowej) oraz Gruzina. W dzieciństwie mieszkał na Syberii. Sytuację tę sprowokował konflikt jego rodziców. Wówczas to wyprowadził się z matką do Rudnogorska, gdzie mieszkali jego dziadkowie. W 2010 otrzymał polskie obywatelstwo.

Ivan i Delfin w Konkursie Eurowizji wystąpili w Kijowie w 2005 roku. Zaprezentowali utwór Czarna Dziewczyna. Zespół znany z wielkiego hitu Jej czarne oczy, w dniu półfinału wystąpił jako ostatni. Niestety szczęście nie dopisało naszym reprezentantom. Można powiedzieć, że formacja otarła się o ścisły finał (do wejścia do finału brakowało im zaledwie 4 punktów). Fiasko występu znacznie przyczyniło się do zakończenia kariery zespołu.

Eurowizja 2006: Real McCoy (Niemcy)

Real McCoy został założony przez rapera Olafa „O-Jay” Jeglitza. Formacja gra muzykę eurodance (gatunek elektronicznej muzyki tanecznej). Producent urodził się w Berlinie. Pracował jako fotograf.

Zespół Ich Troje po pierwszym swoim eurowizyjnym sukcesie (w 2003 roku z piosenką Keine Grenzen zajął 7. miejsce – i to był drugi, po Edycie Górniak, najwyższy wynik w historii polskiej piosenki na Eurowizji) razem z niemieckim raperem nagrali singiel Follow My Heart, z którym w 2006 roku ponownie stanęli na międzynarodowej scenie.

Pomimo wielkich starań i spektakularnego show, grupa w półfinale, podczas 51. Konkursu Piosenki Eurowizji w Atenach, zajęła dopiero 11 miejsce.

Eurowizja 2007: The Jet Set (Rosja/Stany Zjednoczone)

The Jet Set – wyk. Rosjanka Sasha Strunin i amerykański wokalista Tracy Spencer. Artystka Sasha, właściwie Aleksandra Igoriewna Strunina, urodziła się w Leningradzie (obecnie Petersburg). Jest jedyną córką śpiewaków operowych. Ma polskie korzenie – jej prababcia ze strony ojca pochodziła z polskiej rodziny szlacheckiej, Stankiewiczów. W 2017 roku publicznie ogłosiła swoje zaręczyny z producentem muzycznym Markiem Piotrem Szumskim. Jej kolega z zespołu Tracy Spencer to z kolei Amerykanin. Tray tak naprawdę nazywa się Tracy Spencer Shipp i pochodzi z Freeport w stanie Illinois. Z zawodu jest tancerzem i choreografem.

Zespół reprezentował nasz kraj w 2006 roku w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Helsinkach. Formacja z piosenką Time to Party zajęło 14 miejsce w półfinałowej klasyfikacji. Artyści po nieudanym występie definitywnie zawiesili swoją działalność.

Sasha Strunin po rozwiązaniu The Jet Set rozpoczęła solową działalność muzyczną. Niestety bez powodzenia... Nagrała dwa przeboje: To nic kiedy płyną łzy i Zaczaruj mnie ostatni raz, wszystko wskazuje na to, że tą ostatnią zakończyła karierę.

Eurowizja 2008: Isis Gee (Stany Zjednoczone)

Isis Gee – amerykańska wokalistka Tamara Diane Gołębiowska. Artystka urodziła się w Seattle w Stanach Zjednoczonych. Ma polskie korzenie – jej babcia jest Polką. W 2004 roku piosenkarka wyszła za mąż za Polaka – Adama Gołębiowskiego, który również jest jej menedżerem. Małżeństwo przeprowadziło się do Polski i zamieszkało w Warszawie.

Isis Gee rozbudziła nadzieje na polskie zwycięstwo w międzynarodowym konkursie. Wokalistka reprezentowała nasz kraj w 53. edycji Eurowizji w 2008 roku w Belgradzie.

Artystka z piosenką For Life znalazła się pierwszej 10-ce półfinału. Polska długo czekała na ten moment. Wszyscy mocno trzymaliśmy kciuki za jej występ, jednak finalnie, wokalistka z liczbą 14 punktów, zajęła ostatnie miejsce, ex aequo z Niemcami i Wielką Brytanią.

Eurowizja 2014 – Donatan (Rosja)

Donatan, właściwie Witold Marek Czamar, muzyk choć urodził się w Krakowie, ma rosyjskie pochodzenie. Jego matka jest Rosjanką. Przez siedem lat mieszkał w Taganrogu na obszarze ówczesnego ZSRR (obecnie Rosja).

To bez wątpienia jeden z najlepszych naszych występów w Konkursu Piosenki Eurowizji. Donatan i Cleo, zdobyli 62 punkty, zajmując wysokie 14. miejsce. Piosenka My Słowianie, z którą zespół stanął do międzynarodowej rywalizacji, z entuzjazmem została przyjęta przez publiczność w Kopenhadze.

Po tym występie Donatana i Cleo nastąpił szybki rozwój ich kariery. Pod koniec 2014 roku ukazała się płyta Brać, która była wręcz rozchwytywana przez fanów.

Eurowizja 2018: Lukas Meijer (Szwecja)

GromeeLukas Meijer z utworem Light Me Up w tym roku będą reprezentować Polskę w Lizbonie. Polsko-szwedzki duet tworzą - Polak - producent, dj i autor tekstów – Gromee oraz Lukas Meijer – frontmen szwedzkiego rockowego zespołu No Sleep For Lucy. Muzyk urodził się w Sztokholmie. Jest gitarzystą, wokalistą oraz autorem piosenek.

W 2017 roku nawiązał współpracę z polskim producentem muzycznym Gromee’em, z którym nagrał singiel Without You.

Lukas Meijer, oprócz muzycznej pasji, realizuje się także jako nauczyciel w Zespole Szkół w Blackeberdze.

Mocno trzymamy kciuki za naszych reprezentantów!

Donatan i Cleo na Eurowizji 2014
Donatan i Cleo na Eurowizji 2014
Lukas Meijer na Eurowizji 2018 wystąpi z Gromee'em
Lukas Meijer na Eurowizji 2018 wystąpi z Gromee'em
Ivan i Delfin (Ivan Komarenko) na Eurowizji 2005
Ivan i Delfin (Ivan Komarenko) na Eurowizji 2005
Real McCoy na Eurowizji 2006 wystąpił z Ich Troje
Real McCoy na Eurowizji 2006 wystąpił z Ich Troje
The Jet Set na Eurowizji 2007
The Jet Set na Eurowizji 2007
Isis Gee na Eurowizji 2008
Isis Gee na Eurowizji 2008
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także