Olga Tokarczuk odbierając Nobla oddała hołd swoją kreacją. Jaki sekret skrywa jej piękna suknia?
Olga Tokarczuk, w czwartek, 10 października została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Została nagrodzona za 2018 rok. 10 grudnia odebrała laur z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Na gali w Sztokholmie pojawiła się w zjawiskowej sukni, którą zachwyciła cały świat.
10.12.2019 | aktual.: 10.12.2019 22:59
Olga Tokarczuk na gali w Sztokholmie. Jaką miała kreację? Jakie suknia niosła przesłanie?
Olga Tokarczuk była 10. w kolejce do odbioru swojej nagrody. Na gali pojawiła się w pięknej kreacji zaprojektowanej przez Gosię Baczyńską. Długa, ciemnogranatowa kreacja, ze wstawkami z jedwabiu i misternymi koronkami, doskonale podkreśliła styl pisarki. Wyglądała zjawiskowo. To jednak nie wszystko. Kreacja niosła za sobą pewną ideę, którą projektantka wprowadziła w życie idąc za sugestiami noblistki. O wszystkim poinformował Michał Zaczyński na łamach Vogue Polska.
Symbolika sukni związana jest z prawami kobiet. Nie od dziś wiadomo, jakie poglądy głosi pisarka. W projekcie Baczyńska nawiązała do Selmy Lagerlöf, która również była sufrażystką. W modzie, na przestrzeni lat wiele się zmieniło, ale projektantce świetnie udało się uchwycić klimat początku XX wieku. Suknia absolutnie nie jest w stylu retro, to zdecydowanie współczesna suknia wieczorowa, ale bardzo oryginalna i nieoczywista.
Gosia Baczyńska, zanim zabrała się za projekt, poprosiła noblistkę o kilka podpowiedzi, jak sobie wyobraża swoją kreację.
Projektantka postawiła więc na tkaninę, na wdzięczny, atramentowy, granatowy welur. Dodała odrobinę jedwabiu i misternych koronek i powstała zjawiskowa kreacja, która nie dość, że idealnie pasowała do noblistki, to jeszcze zachwyciła świat.
Co sądzi o kreacji Tokarczuk? Jest zachwycona. Podoba jej się wszystko: i kolor, i welur, i ciekawy falbaniasty dół.
Co powiedziała na temat dekoltu?
Strój noblistki projektantka uzupełniła biżuterią stworzoną razem z jubilerką Kasią Wójcik. Wymyśliły drobne spinki z pirytem na oksydowanym srebrze, w różnych odcieniach, które migały w dredach, i o nawiązujących do nich kolczykach.
Ważna była też zgodność stroju z protokołem. Noblowski dress code wymaga od kobiet długiej sukni wieczorowej, a taka właśnie powstała.