RankingiPamiętacie O-Zone? Ich "Dragostea din teï" było hitem wakacji! Co się z nimi stało i jak wyglądają dzisiaj? Sprawdziliśmy!

Pamiętacie O‑Zone? Ich "Dragostea din teï" było hitem wakacji! Co się z nimi stało i jak wyglądają dzisiaj? Sprawdziliśmy!

O-Zone dzisiaj Dragostea Din Tei
O-Zone dzisiaj Dragostea Din Tei
Zuza Maciejewska

08.07.2018 07:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kto z was nie zna przeboju wakacji 2003? Słynne Dragostea din teï przyniosło chwilową popularność mołdawskiemu trio O-Zone. Utwór był na szczytach notowań nie tylko w Polsce, ale też w Niemczech, Francji, Austrii, Holandii i Wielkiej Brytanii, a w Stanach Zjednoczonych ukazał się pod fonetycznym tytułem Numa numa. Fragmenty słynnego letniego hitu w swoich utworach wykorzystały takie gwiazdy jak Rihanna czy Just Blaze.

Zespół powstał w Kiszyniowie, a stworzyli go: Dan Bălan, Radu Alexei Sârbu oraz Arsenie Todiraş. W 2002 roku członkowie boysbandu ze wschodu Europy przeprowadzili się do Rumunii, do Bukaresztu, gdzie grupa zaczynała podbijać listy przebojów piosenką Numai Tu, jednak to wspomniane Dragostea din teï przyniosło muzykom rozpoznawalność na całym świecie. Sukcesu słynnego hitu nie powtórzyły już kolejne single, jedynie przez chwilę na listach przebojów błysnęła piosenka Despre Tine, której jednak daleko było do legendarnego utworu.

W 2005 roku, po siedmiu latach współpracy, wokaliści z osobistych powodów postanowili się rozstać. Zrezygnowali z dalszej współpracy będąc u szczytu popularności w swojej ojczyźnie, Niemczech i kilku krajach ościennych.

Ich pożegnalny europejski koncert odbył się podczas festiwalu muzycznego Golden Stag w 2005 roku w Rumunii.

W 2017 roku zespół na chwilę ponownie połączył siły. Dan, Radu i Arsenie ponownie wystąpili w ramach rumuńskiego festiwalu Ziua Europei (poniżej), jednocześnie ucinając plotki o powrocie z nowym materiałem.

Jak dalej potoczyły się losy wokalistów i jak dzisiaj wyglądają? O tym na kolejnych stronach.

O-Zone: Dan Bălan (dawniej Crazy Loop)

Po rozpadzie zespołu zagrał kilka koncertów w Japonii. W tym czasie artysta wraz z amerykańskim piosenkarzem Lucasem Pratą nagrali cover utworu Dragostea din teï. Piosenkarz postawił na karierę solową i w ciągu kolejnych tygodni założył nowy zespół o nazwie Balan, w skład którego weszli: Igor Buzurnic, Alex Calancea i Ghena Barbu.

W 2007 roku piosenkarz przybrał pseudonim Crazy Loop, pod którym nagrał utwory takie jak Crazy Loop (Mm-ma-ma), Chica Bomb i Justify Sex. W 2013 roku wydał kolejną studyjną płytę zatytułowaną Freedom. Part 1 oraz otrzymał nagrodę Musicbox za wygraną w kategorii Najlepszy artysta. W tym samym czasie odebrał najważniejszą rosyjską nagrodę muzyczną Złoty Gramofon przyznawaną przez Russkoje Radio.

O-Zone: Arsenie Todiraş – Arsenium

Z muzyką związany od młodości, a pierwsze piosenki zaczął pisać w wieku 15 lat. Nic więc dziwnego, że po rozpadzie zespołu dalej walczył o spełnianie muzycznych marzeń. Wówczas rozpoczął karierę solową pod pseudonimem Arsenium. W tym samym roku odwiedził nasz kraj, gdzie promował swój pierwszy singiel Love Me... Love Me...". Rok później reprezentował Mołdawię w Konkursie Piosenki Eurowizji, w którym to zajął 20 miejsce. W tym czasie próbował swoich sił z tańcem, występując w mołdawskim odpowiedniku Dancing with the Stars. Zajął wówczas drugie miejsce.

W 2009 roku zmienił pseudonim i zaczął występować jako Arsenium. Pod nową ksywką wydał singiel Minimum, którego sprzedaż pokryła się platyną. W 2010 roku wystąpił na festiwalu Niebo Sodrużestwa w Duszanbe, gdzie zajął pierwsze miejsce. W 2014 roku reprezentował Rumunię na najważniejszym festiwalu Viña del Mar w Chile, w którym to zdobył nagrodę w kategorii Najlepszy artysta międzynarodowy.

O-Zone: Radu Alexei Sârbu

Piosenkarz także nie potrafił rozstać się z muzyką i rozwijał karierę solową, biorąc udział w wielu projektach. Wśród nich warto wspomnieć o Mr&Ms Projekt. W 2008 roku pojawił się w rumuńskim talk show, w którym zaśpiewał z wokalistką, której tożsamość początkowo była utrzymywana w tajemnicy. Jak się później okazało, była to jego żona! Pod koniec marca tego samego roku para wydała singiel Love is not reason to cry. W tym czasie ukazał się także album zatytułowany Heartbeat. Małżeństwo wykonało wiele wspólnych występów także tych, z których zysk został przeznaczony na cele charytatywne.

Sarbu spełnia się także jako producent muzyczny. Niedługo po wydaniu pierwszego albumu, rozpoczął współpracę z DJ Laylą, z którym wspólnie wyprodukował piosenkę Single Lady. W 2014 roku wypuścił piosenkę Dynamite śpiewaną przez Lizę Fox, która podbiła listę przebojów w Wielkiej Brytanii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także