Szukaj

Witold Sadowy nie żyje. O jego coming oucie pisały największe światowe media

Witold Sadowy nie żyje

Witold Sadowy nie żyje

Witold Sadowy nie żyje. Zmarł aktor, który w wieku 100 lat poinformował, że jest gejem. O jego śmierci poinformował doradca Andrzeja Dudy.

W niedzielę do mediów dotarła informacja o śmierci jednego z najstarszych aktorów, o którym szczególnie głośno było na początku roku. Nie żyje Witold Sadowy.

Witold Sadowy nie żyje

Widol Sadowy urodził się 7 stycznia 1920 roku w Warszawie i z tym miastem związany był przez całe życie. Jego ojciec i brat zginęli w powstaniu warszawskim. Aktor zmarł 15 listopada w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Miał 100 lat. Niespełna rok przed śmiercią, w dniu swoich ostatnich urodzin ogłosił, że jest gejem.

Jego coming out odbił się szerokim echem w mediach. Pisały o nim najpoczytniejsze zagraniczne magazyny, m.in. Daily Mail, BildAttitude! czy Corriere della Sera. Sadowy przeszedł do historii jako najstarsza znana osoba, która zdecydowała się wyjść z szafy. O swojej orientacji opowiedział na antenie TVP Kultura, w reportażu poświęconym jego twórczości.

Nie ożeniłem się, nie miałem dzieci i właściwie żałuję. Urodziłem się inny. Jestem gejem – mówił Witold Sadowy. – Ja się nie puszczałem, miałem całe życie swego Janka i byłem z nim szczęśliwy. Kochaliśmy się. Janek był inżynierem i jednym z dyrektorów dużej firmy. Znał języki, jeździł za granicę. Kiedy był stary i schorowany, opiekowałem się nim do końca – wyznał aktor.

Tuż przed śmiercią Sadowy wydał książkę Przekroczyłem setkę, w której podsumował swoje pełne ciekawych historii życie. O śmierci artysty poinformował Tadeusz Deszkiewicz.

Z żalem informuję, że dziś w wieku 100 lat w Skolimowie zmarł Witold Sadowy – niestrudzony kronikarz polskiego życia teatralnego, autor wielu książek oraz artykułów na temat ludzi teatru i filmu, aktor teatrów warszawskich: Miejskich Teatrów Dramatycznych (1945, 1946-49), Polskiego (1945-46, 1949-51), Nowego (1951-53), Młodej Warszawy (1953-57), Klasycznego (1957-72), Studio (1972), Rozmaitości (1972-88). Gościnnie występował także w Teatrze Ateneum – napisał doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Kim był Witold Sadowy?

Witold Sadowy – polski aktor teatralny i filmowy, publicysta teatralny, stały felietonista Słowa i Życia na gorąco. Pracował w Gazecie Wyborczej, gdzie publikował nekrologi zmarłych aktorów i reżyserów, dlatego był nazywany „Charonem, który przeprawia na drugi brzeg warszawskich aktorów”.

Zadebiutował w 1946 roku w Zakazanych piosenkach, w których jego bohater został zastrzelony przez podziemie. Po raz ostatni na szklanym ekranie pojawił się 35 lat później, w serialu Przyjaciele.

Mógł pochwalić się takimi oznaczeniami jak: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej”, Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości i dwoma Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.


Witold Sadowy na antenie TVP Kultura przyznał się do swojej orientacji

Witold Sadowy na antenie TVP Kultura przyznał się do swojej orientacji

Witold Sadowy na antenie TVP Kultura przyznał się do swojej orientacji

Witold Sadowy na antenie TVP Kultura przyznał się do swojej orientacji

Witold Sadowy przyznał się do swojej orientacji

Witold Sadowy przyznał się do swojej orientacji

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×